עשרת הדיברות לבריאות

אושיה, פורום נשים מובילות בעולמות הבריאות, ניסחה עשרת דיברות שנועדו לקדם ולשפר את הבריאות ואיכות החיים של כלל הציבור בישראל, כדי לצאת מחוזקים ממשבר הקורונה. לקראת הבחירות הקרבות, נשות אושיה קוראות למפלגות לאמץ ולהטמיע את עשרת הדיברות במצע שלהן

אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' אורנה בלונדהיים (מימין) וד"ר מיכל חמו לוטם
אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי

בריאות האישה = אוצר האומה, ספק אם מישהו חשב על חלקי המשוואה הזו, עד שאושיה, פורום נשים מובילות בעולמות הבריאות, העלתה את העובדה הזו אל המודעת החברתית והציבורית.

את אושיה, הנבחרת והבית המקצועי של נשות מפתח מעולמות הבריאות, יזמה והקימה ד"ר מיכל חמו לוטם, בשנת 2019.   

ד"ר לוטם היא רופאת ילדים, סופרת, יזמת ומנהלת בעלת התמחות בניהול והובלת ארגונים בעולם החדש, ובחדשנות ועתידנות רפואית. היא ייסדה את ארגון בטרם לבטיחות ילדים; שימשה כמנכ"לית עמותת אלכא לפיתוח מנהיגות וניהול ציבורי בכיר בג'וינט; וכיהנה כסגנית נשיא לחדשנות במרכז הרפואי שיבא וכחברה במועצה המייעצת לראש הממשלה בנימין נתניהו לנושאי כלכלה וחברה. 

"אושיה פועלת לקדם את בריאות כלל הציבור בישראל באמצעות השפעה על קידום בריאות נשים מחד, וחתירה לשילוב נשים בצמתי קבלת החלטות בריאות מאידך", מסבירה ד"ר לוטם.
לדבריה, אושיה מושתת על שלושה דגשים עיקריים המהווים אבני יסוד לפעילותה.
"הדגש הראשון הוא ההבנה ש'בריאות היא מצב של רווחה פיזית, רגשית וחברתית, ולא רק העדר מחלה', כך על פי ארגון הבריאות העולמי. לכן אושיה מאמצת החל חשיבה ופעולה לקידום WELL BEING  ולא רק מניעת תחלואה. הדגש השני מושתת על העובדה שבריאות נשים מתפשטת באדוות, מהמשפחה לקהילה ולחברה כולה. לכן השקעה בבריאות נשים משפיעה על בריאות כלל הציבור. הדגש השלישי מבוסס על מחקרים רבים המעידים על כך שנשים בתפקידי הובלה מאפשרות ראיה רחבה של הצרכים הרפואיים הייחודיים של שני המגדרים, ויחד עם זאת מודעות לצרכים הייחודיים של נשים. במערכות בריאות המנוהלות על ידי גברים צרכי שני המינים לא פעם מוחמצים. הראיה הנשית תורמת לקידום בריאות הציבור כולו. מכאן, המטרה של אושיה היא לא פמיניזם ב'משחק סכום אפס', אלא שוויון כאמצעי לבריאות הציבור כולו ולשגשוג מדינות", מסבירה ד"ר  לוטם.
אושיה הוא ארגון א-פוליטי, ובהיותו כזה, החליטו הנשים הפעילות בו, בכירות במערכת הבריאות ובעולמות הנושקים לה, לתכנן ולהשיק  את עשרה דברות לבריאות. המטרה היא שהמפלגות המתמודדות בבחירות לכנסת ה-24, יאמצו את עשרת הדברות ויטמיעו אותם במצעיהן.

למה עשרת דיברות?
ביטחון בריאותי חשוב כמו ביטחון צבאי, וקידום איכות חיי הציבור היא מטרה עליונה של הממשלה כולה. במשבר האחרון נוכחנו עד כמה הבריאות היא מרכיב קריטי בחוסנה של מדינת ישראל וביכולתה להתמודד עם אסונות טבע, מלחמות ומגיפות. 
"מערכת הבריאות הציבורית הוזנחה בעשור האחרון ומשבר הקורונה חשף את המחסור במיטות אשפוז פנימי וטיפול נמרץ, ברופאים, באחיות ובאנשי צוות בהשוואה למדינות OECD. המחסור פגע ביכולת של המערכת להתמודד עם העומסים שגרמה המגפה", מסבירה פרופ' אורנה בלונדהיים, אשר פרשה לאחרונה לאחר 16 שנים בהן ניהלה את מרכז רפואי העמק, והייתה המנהלת הראשונה של בית חולים כללי בישראל. 
"כל משבר הוא גם הזדמנות ואנו בארגון אושיה, קוראות לציבור לדרוש מנבחריו להתחייב לשים את הבריאות במרכז המפה ולאמץ את 10 הדיברות של אושיה המתייחסות להיבט הרחב של בריאות ואיכות חיים של כל אזרחי ישראל. 
אנו קוראות לכל המפלגות לאמץ את עשרת הדיברות שגובשו במהלך משתף של כל חברות אושיה, ולהתחייב לקדמן בממשלה ובכנסת הבאה.
עלינו לבנות חברה מתוקנת ולהחזיר את אמון הציבור במנהיגיו ובמקבלי ההחלטות ולצורך כך נדרשת מנהיגות המשרתת את הכלל ציבור, תוך דאגה לבריאותו ואיכות חייו", מדגישה פרופ' בלונדהיים. 

ואלו הם עשרת הדיברות לבריאות ואיכות חיים
1 בריאות, כרווחה פיזית, נפשית חברתית וכלכלית, ולא רק כהיעדר מחלה, זהו חלק משמעותי
מחוסנה של מדינת ישראל.
2 הגדלת התקציב הציבורי לבריאות.
3 מניעת חולי תמיד עדיפה מטיפול במחלות שהתפתחו.
4 סינרגיה בין משרדי הממשלה והגופים השונים העוסקים בבריאות.
5 חיזוק המערכת הציבורית והתאמתה לעידן הנוכחי.
6 שוויון בבריאות - צמצום פערי זמינות ונגישות בין מרכז ופריפריה.
7 המטופל במרכז – עיצוב שירותי רפואת העתיד בהתאם.
8 נשים כמובילות השינוי ומנהיגות חיים בריאים. 
9 בריאות חכמה מותאמת אישית, תוך חתירה להובלה עולמית בבריאות דיגיטלית.
10 טיפול בהשלכות משבר הקורונה –בצד הליך מובנה ואמיץ של הפקת לקחים לגבי ניהול המשבר והפערים שנחשפו.