לדעת אישה

בריאות האישה ומיניותה עניינו את ד"ר שלומית שדמון, רופאת משפחה, מטפלת מינית ומדריכה לטיפול מיני, כבר בנערותה. היום היא עומדת בראש המרפאה לטיפול ושיקום מיני, במרכז הרפואי לשיקום -לוינשטיין מקבוצת כללית, המעניקה שירות למאושפזים ולמטופלים מהקהילה

אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר שלומית שדמון
אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי

מגפת הקורונה, האירה זרקור על בעיות רבות בחברה בישראל, ביניהן על אי השוויון במצבן ומעמדן של נשים בישראל. אם נוסיף לכך את האלימות הגברית כלפי נשים, יקל עלינו להבין את המוטו אותו מובילה ומדגישה ד"ר שלומית שדמון: "נשים צריכות לקחת אחריות על הגוף והעונג שלהן".

ד"ר שדמון, רופאת משפחה מטפלת מינית ומדריכה לטיפול מיני, הוזמנה על ידי ד"ר חגי אמיר, מנהלו של המרכז הרפואי לשיקום – לוינשטיין, להרחיב את המרפאה לטיפול ושיקום מיני, שמעניקה את שרותיה למטופלי המרכז וגם לקהל הרחב.

הדרך
"מגיל צעיר ידעתי שאני רוצה לעסוק ברפואה", מספרת ד"ר שדמון ומוסיפה: "נושא בריאות האישה תמיד עניין אותי, הסתקרנתי ונמשכתי לתחום זה".
בתום לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, התמחתה ברפואת משפחה בצפון הארץ ועבדה במרפאה כפרית "משגב". שם ליוותה נשים במעגל חייהן, מייעוץ אמצעי מניעה בנערות, ליווי הריון  וטיפול בגיל המעבר. בשנת 2002 יצאה במשלחת של רופאי משפחה להשתלמות בבריאות האישה בקליבלנד. כששבה ארצה הצטרפה לפרויקט ייחודי שפיתח כלי למידה לרופאי משפחה בנושאים מגוונים בבריאות האישה. ד"ר שדמון הייתה אחראית על הפרעות אכילה ואמצעי מניעה.

"משם הובילה הדרך להתמחות בטיפול מיני, הדבר שרציתי לעשות 'כשאהיה גדולה'. היום אני מתייחסת לרפואת מין כאל הדובדבן שבקצפת של רפואת משפחה", מדגישה ד"ר שדמון.

כיצד את מתחברת עם המרכז לשיקום לוינשטיין? 
 "לפני חצי שנה החלטתי שאני פורשת, ואז פנו אלי מלוינשטיין, בבקשה ובהצעה לפתוח מרפאה ליעוץ מיני. נעניתי בשמחה, הצעה כזו מתאימה ממש לאג'נדה שלי בנושא חינוך וטיפול בבריאות האישה והגבר".

מה החזון של המרפאה החדשה?
"המרפאה נותנת מענה טיפולי לנשים, לגברים ולזוגות עם קשיים בתפקוד מיני. את הטיפול מעניק צוות רב תחומי בהתאמה אישית לכל מטופל. הצוות כולל אורולוג, גינקולוג, פיזיותרפיסט מומחה ברצפת האגן, פסיכולוג ועוד. כרופאת משפחה אני מיומנת ומאמינה בגישה הביו-פסיכו-סוציאלית,  הייתי מוסיפה גם ביו - פסיכו - סוציו - רוחני. "אני מאמינה בכל ליבי שגם הטיפול המיני חייב להיעשות על ידי צוות רב מקצועי וכך יהיה גם במרפאה בלוינשטיין, צוות מולטי דיסציפלינרי תחת קורת גג אחת".

יום האישה
"זהו יום לעצור ולסכם מה נעשה עד כה, כמה התקדמנו במתן טיפול שווה לנשים ולגברים, כמה למדנו להקשיב לנשים ולהאמין לדבריהן: שכואב להן בחדירה, שהן רוצות סקס שונה מהגברים. זהו יום לתכנן מה אלמד בשנה הבאה את המתמחים ברפואה ובטיפול מיני, כדי לקדם בריאות נפשית ופיסית של בני אדם, ללא הבדלי מגדר, גיל, דת ומצב בריאות".

לאן את שואפת להוביל את תחום הטיפול המיני?
"שואפת להוביל להתייחסות לבריאות המינית, כחלק בלתי נפרד של בריאות ואיכות חיים בכל גיל ובכל מצבי הבריאות והחולי. אני רוצה להקל על אנשים ונשים לדבר על מין ולפנות לייעוץ מיני וזוגי, ולא ברגע האחרון לפני הגירושין. אני שואפת לשפר את המודעות, הידע והגישה של אנשי צוות רפואי לבעיות מין של המטופלים. שואפת לכך שבני נוער יוכלו ללמוד לעשות אהבה מהורים וממחנכים ולא מאתרי הפורנו. לשם כך עלינו, מטפלים מיניים לקחת חלק בחינוך למיניות בריאה ושוויונית".  

זווית מגדרית
"נשים צריכות לקחת אחריות על בריאותן ועל העונג שלהן. גברים מגיעים לעונג שלהם, גם במין וגם במקומות עבודה באופן יותר פשוט. לגבר מותר להנות, מגיל צעיר הוא יודע שהעונג המיני שלו הוא משהו מובנה וטמון בעובדה שהוא בן אדם. ואצל נשים הענין הזה פחות מוטמע. אמנם חלה  התקדמות אדירה בנושא אצל נשים, ובכל זאת, עדיין נשים רבות צריכות ללמוד את גופן, להתיידד עם הפות שלהן, ללמוד את העונג שלהן ורק אחרי זה לענג את בן זוגן".

ד"ר שלומית שדמון (63)
מנהלת המרפאה לטיפול ושיקום מיני, המרכז הרפואי לשיקום – לוינשטיין מקבוצת כללית.
בקשר זוגי ואם לשלושה.
השכלה: לימודי רפואה, האוניברסיטה העברית ירושלים.
התמחות: רפואת משפחה –במחלקה לרפואת המשפחה
בטכניון ובמרכז בריאות משגב והאיגוד הישראלי לטיפול מיני.