המחסנות בעם

כלנית קיי, ראש אגף הסיעוד בקהילה אחראית על מבצע החיסונים בכללית וספי סובל רויטבלט, מנהלת חמ"ל חיסוני קורונה, בכללית, מספרות בנימה אישית על מבצע החיסונים הגדול בישראל, על תפקידן, על התחושות וגם על תקווה גדולה

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספי סובל רויטבלט (מימין)וכלנית קיי
ענת יפה
תוכן שיווקי

מבצע החיסונים כנגד נגיף הקורונה, הוא אחד המבצעים הגדולים והמוצלחים שידעה מדינת ישראל. מדובר במבצע מורכב ומאתגר, בכל קנה מידה, בישראל ובעולם כולו. את המבצע הזה מנהלות קופות החולים, ובראשן 'כללית', קופת החולים הגדולה אשר מבטחת 4.7 מיליון מאזרחי מדינת ישראל. הכללית, מעסיקה 11,000 אחיות כ-3,000 מהן עובדות במרפאות הקהילה. סיפורן של שתי אחיות המובילות את המבצע בכללית, הוא סיפורה של ישראל היפה, הטובה, המקצועית, זו שערבה זה לזה. 

השלם גדול מסך חלקיו // כלנית קיי  
"שנת 2020 הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי כשנת האחות, אבל כשבחודש פברואר אשתקד, החלו להגיע ידיעות על מחלה מוזרה מדבקת שמקורה בעיר וואהן, לא שיערנו מה יהיו האתגרים עימם נאלץ להתמודד. ככל שהידיעות הלכו והצטברו, והמחלה החלה להתפשט, עוצמת המגפה הלכה והתבררה. בשלב זה, כבר היה ברור לכולנו שאנו עומדים בפני אחד האתגרים הגדולים שידענו בעשרות השנים האחרונות. מילים כמו 'סגר', 'תחקיר אפידמיולוגי', 'ריחוק חברתי' ו'מסכות', הפכו לשגרת חיינו. במשך 30 שנות עבודתי בקהילה ובבתי החולים, עבדתי בשכונות עם אוכלוסייה קשת יום ועם אוכלוסיות המתמודדות עם קשיים מורכבים ומצוקות, בימי שגרה. בתקופות של מגפה, המצוקות מתעצמות, ובראש המאבק, ניצבות אחיות. מצאנו עצמנו אחיות הקהילה ובתי החולים, שומרות על קשר עם המבודדים, מנסות לחזק את התקשורת עם המרותקים ומרותקות הבית, ממשיכות לעקוב אחר נשים הרות ותינוקות בטיפת חלב, ועם הגעת החיסונים, מובילות את התהליך ההתחסנות המורכב והמאתגר שידענו אי פעם. 

מבצע ההתחסנות הוא סיפור של חמלה ושל ערבות הדדית. אלפי אחיות ואחים התגייסו למשימה המורכבת, תוך מחויבות ללא קץ, ומקצועיות שנבנתה לאורך עשרות שנים. זה לא ענין של מה בכך. התגייסנו לבצע את המשימה במקצועיות ובנחישות, תוך מחויבות אישית ונכונות לעבוד ימים, לילות ובסופי שבוע, תוך יצירת שיתופי פעולה עם הסיעוד בבתי החולים, עם רשויות מקומיות, חובשים וחובשות, רופאים ורופאות, רוקחים ורוקחות. 
המבצע חייב הקפדה על כללים ונהלים מקצועיים, התעדכנות יומיומית בהנחיות משרד הבריאות, לצד מאמצי הסברה בקרב הצוותים ובקרב הציבור.

ההתמודדות עם פייק ניוז שמפיצים מתנגדי החיסונים, מתן דוגמה אישית כיצד משכנעים את החוששים בסבלנות ותוך התאמה תרבותית? איך ממשיכים בתהליך ההתחסנות המורכב לצד החשש מהדבקות וצוותים הנשלחים לבידוד? שאלות אילו ואחרות עלו לדיון לצד סיפורי מסירות אישית של אחיות ואחים אשר המשיכו לטפל בחולים ולהוביל את המבצע, תוך עידוד אחות את רעותה, להמשיך ולקדם במרץ את התהליך, לצורך עמידה ביעד ויצירת היקף ההתחסנות המרשים בקרוב אוכלוסיות היעד". 

כלנית קיי היא ראש אגף הסיעוד בקהילה, מנהלת את מבצע החיסונים נגד קורונה בכללית 


הסיעוד במרכז // ספי סובל רויטבלט
"המבצע הלוגיסטי המורכב של הובלת החיסונים, כולל גם שיתוף הפעולה עם גורמים רבים שאחראים לכך שהחיסון יגיע בבטחה עד לעמדת האחות המחסנת. ההערכות לקבלת החיסונים החלה כחודש לפני הגעתם, והמענה היה צריך להיות רחב בפריסה גדולה ורחבה בשעות פעילות ארוכות ובמוקדים גדולים. כל זאת, בהתאמה לתנאי שמירה על כללי התו הסגול ומניעת התקהלויות. בפרק זמן קצר מאוד, גיבשנו את התהליכים תוך התמודדות מורכבת עם תנאי אחסון החיסונים וניודם.
במבצע מורכב כזה, חייבים להיות עם היד על הדופק, לכן הקמנו חמ"ל מיוחד שאותו אני מנהלת משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הערב, גם בסופי שבוע. ייעודו של החמ"ל הוא לתת מענה זמין לצוותים המטפלים ולסוגיות שעולות מהשטח. הזמנות החיסונים מבוצעות מידי יום ובסבבים שונים למוקדים. המבצע מנוהל באופן מופתי עם הרבה אחריות של הצוותים, לצד מחויבות ונחישות למגר את המגפה. כולנו בתחושה של שותפות, ליצירת שינוי שייזכר לשנים רבות וייכתב בספרי ההיסטוריה. אמנם את 'שנת האחות' לא חגגנו בשנת 2020, אבל זו הייתה השנה ששמה את הסיעוד במרכז מערכת הבריאות והשיח הציבורי". 

ספי סובל רויטבלט היא מנהלת חמ"ל חיסוני קורונה בכללית

על חיסונים ומחסנים
* מבצע החיסונים החל ב-20 בדצמבר, 2020, לפני 77 ימים, בדיוק.
* מבצע חיסוני קורונה בכללית בעיצומו, עד כה נתנו בכללית מעל ל-4 מיליון חיסונים
(מנה ראשונה ומנה שניה).
* ה-21 בינואר 2021, היה יום השיא של המתחסנים, בו חוסנו 114,568 מתחסנים ביום
(מנה ראשונה ושנייה). 
* כיום פועלים מעל ל-170 מתחמי חיסונים  בפריסה ארצית.