להביא חיים לעולם

רופאות ישראליות רבות, מקדישות חלק מזמנן ומהתמחותן לטיפול במי שחיים במדינות בהן הרפואה הכללית והמגדרית פחות מפותחת. ד"ר רונית אלמוג, רופאת נשים בכירה בבית החולים איכילוב, היא אחת מהן. כבר למעלה משנתיים היא מובילה את עמותת "מביאים חיים לעולם" אשר מוציאה משלחות רופאי נשים וילדים למדינות מתפתחות, בהן שיעורי התמותה והתחלואה האימהית והעוברית מהגבוהים בעולם

יובל בן משה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו קורן
יובל בן משה
תוכן שיווקי

"את מה שהרופא רשם לי פעם בדיוק, אני זקוק לך, כמו תינוק לעוד חיבוק", כתב אהוד מנור, הלחין מתי כספי וגם שר את השיר "אני זקוק לך".
אמנם כוונת המשורר הייתה לאהבה בינו לבינה, אבל אפשר בהחלט להרחיב את המנעד, לנוכח פועלם של רופאות ורופאים ישראלים, שיוצאים מהארץ כדי לטפל בילדים, בגברים ובנשים, במדינות מתפתחות בהן הרפואה אינה מפותחת ושיעורי התחלואה והתמותה של האוכלוסייה גבוהים במיוחד.

ד"ר רונית אלמוג (48), רופאת נשים בכירה בבית החולים איכילוב חולקת את זמנה ומומחיותה בין מיילדות וגינקולוגיה בישראל, לבין טיפול כזה גם במדינות עולם שלישי.
את השיא בבחירתה ברפואת נשים היא מוצאת ביכולת שלה להביא חיים לעולם.
"מדובר בתחום מדהים, שיש בו אופטימיות שאין בהרבה התמחויות אחרות ברפואה. אני זוכה להיות חלק מחוויית הלידה, אחת מהחוויות הכי משמעותיות בחייהן של נשים וגם בחייהם של גברים, ואני לא מפסיקה להתרגש כל פעם מחדש", מסבירה ד"ר אלמוג.  

צילום: זיו קורן

"אני זוכה ללוות נשים לכל אורך מעגל חייהן: נערות שזקוקות לאמצעי מניעה, נשים בגיל הפריון ועד גיל המעבר. הדרך הזו הופכת אותי לשותפה ומלווה של נשים ומשפחותיהן בכמה דורות באותה משפחה. תחום הגינקולוגיה מאפשר שילוב של רפואה פנימית, אנדוקרינולוגיה וכירורגיה, שאני מאד אוהבת, ויש בו אתגר טיפולי מיוחד אל מול הצורך לטפל בשניים בו זמנית: האם והעובר".

צילום: זיו קורן

נשי אישי
הגינקולוגיה פרצה אל העולם לפני 1800 שנה, כאשר נתגלה הפפירוס הגינקולוגי של קאהון, הטקסט הרפואי העתיק שעסק בתלונות גינקולוגיות, מחלות של נשים, פוריות, היריון, אמצעי מניעה ועוד. אמנם מדובר בטיפול הנשים, אך עד לפני כמה עשורים, עסקו בו בעיקר גברים רופאים, עד ש"המועדון" נפתח גם לרופאות. 

"אין לי ספק שעמיתי הגברים, רופאי הנשים, גם הם רגישים ומבינים לליבן של נשים, יחד עם זאת קל לי יותר כאישה להזדהות עם חלק מתלונות הנשים, הרי גם אני עברתי צירי לידה בשלוש לידותי ויודעת בדיוק איך זה מרגיש. לעתים נשים שואלות וכמהות לקבל מידע, ובמקרים מסוימים אף מתביישות ולא מעזות לשאול. אני רואה בתפקידי גם אחריות להעלאת מודעות לנושאים רפואיים, ולהנגשת מידע רפואי לכולן, ולכן כותבת ומרצה פעמים רבות בפני נשים בפורומים שונים על נושאים שונים ברפואת נשים".

אנושי
אל מגוון עיסוקיה, כרופאה, כרעיה וכאם, הוסיפה ד"ר אלמוג לאחרונה גם שיעורי טיסה בבית ספר לטיסה IFly להגשמת חלומה להיות גם טייסת. אבל את טיסותיה המשמעותיות היא עושה במסגרת פעילות הומניטרית של פרויקט "מביאים חיים לעולם".
"תמיד ידעתי שארצה להתנדב במדינות מתפתחות. משהו בדלות, בפשטות ובחום האנושי במקומות האלה משך אותי כל השנים. למעלה משנתיים אני מובילה את עמותת 'מביאים חיים לעולם', מטעם בית חולים איכילוב. אנחנו שולחים משלחות של רופאי נשים וילדים למדינות מתפתחות, בהן שיעורי התמותה והתחלואה האימהית והעוברית מהגבוהים בעולם. יעדי המשלחות נבחרים בשיתוף פעולה עם משרד החוץ. כמדינה מפותחת שבה רפואת הנשים היא מהמובילות בעולם, יש לישראל מחויבות לסייע למדינות מתפתחות. אנו מבצעים הדרכות לצוותים הרפואיים המקומיים, מביאים ציוד ממחסני בית החולים, שאין בו שימוש בארץ אך במדינות מתפתחות יכול מאד לסייע", מדגישה ד"ר אלמוג.
אבל הציוד הוא החלק השולי. החלק החשוב הוא הידע הרפואי שצוותי הרפואה הישראלים מעבירים, מלמדים ומנחילים לצוות הרפואי המקומי אשר נשאר שם גם לאחר עזיבתם של הישראלים. 

"במהלך המסעות הגענו לכפרים נידחים, בהם השתתפנו בלידות חירום, ניתוחים דחופים והחייאות ילוד. הבאנו מכשירי אולטרה סאונד ומכשירי ניטור עוברי, למקומות בהם שמעו לראשונה דופק עוברי. היה מאד מרגש לראות את תגובתן של הנשים ששמעו לראשונה דופק עובר. במסעותיי אלה זכיתי לפגוש נשים מדהימות וחזקות, שעל אף הקשיים העומדים בפניהן, הן מלאות שמחת חיים. נשים מוקירות תודה, אשר חיבוקן ומילות התודה שלהן חיממו את ליבי, והבהירו לי עד כמה האפשרות להעניק לאחר היא המקור לאושר האמיתי, ועד כמה מילה טובה היא לעיתים התרופה הטובה ביותר. אני מקווה שאחרי הקורונה, נחזור ונמשיך בפעילות הזו".

רגשי
נשים רבות זכתה ד"ר אלמוג לפגוש במהלך הקריירה שלה, מכל אחת מהן היא שואבת כוח, השראה ושמחה על הטוב שבחיים. לאחרונה, זכתה ליילד בניתוח קיסרי את חלי גולד לפידות, מטופלת עיוורת. 
"חלי נולדה עם מום לבבי. בגיל 8 חודשים עברה ניתוח לב וכתוצאה מסיבוך במהלכו נותרה עיוורת. את חלי אני מלווה עוד מהיותה נערה, במשך למעלה מעשור. על אף עיוורונה, אין מכשול שחלי לא תצלח. מתוך החושך, היא תמיד מוצאת את נקודות האור. חלי סיימה תואר ראשון בלימודי קרימינולוגיה, היא עובדת בעיריית תל-אביב וכשהרתה ליוויתי אותה במהלך כל ההיריון. זכיתי לנתחה ולהתרגש יחד איתה כשהפכה לאם. אין לי ספק שחלי תמשיך להוות השראה לנשים רבות נוספות".