מחברת עולמות

ד"ר רונית שאלתיאל קריו, בילתה שעות רבות במעבדה המשפחתית, בין המבחנות והמיקרוסקופ. היום היא סמנכ"ל מחקר ופיתוח (VP R&D) בחברת נסוול (Neswell group) שמפתחת מוצרים מבוססי קנאביס. אחד המוצרים הוא מוצר גינקולוגי שנועד להקל על נשים הסובלות מכאבים באזורים החיצוניים של איבר המין

יובל בן משה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר רונית שאלתיאל קריו
ד"ר רונית שאלתיאל קריוצילום: אביב חופי
יובל בן משה
תוכן שיווקי

כבר מגיל צעיר, נמשכה ד"ר רונית שאלתיאל קריו, סמנכ"ל מחקר ופיתוח (VP R&D) בחברת נסוול (Neswell group), לתחום המדע והרפואה, וחלמה להיות רופאת ילדים או רופאה וטרינרית. אביה, היה הבעלים והמייסד של מעבדות שאלתיאל, מעבדות בתחום מיקרוביולוגיה של מזון, כך שכילדה קטנה היא כבר הסתובבה במעבדות ושיחקה עם המיקרוסקופ.

הדרך מהמעבדה
"כשנרשמתי ללימודים לתארים מתקדמים, חיפשתי תחומי מחקר הקשורים במחלות חשוכות מרפא, כאלו שהריפוי שלהם יהיה משמעותי. כך הגעתי לחקור מחלות הקשורות למערכת העצבים והתמקדתי באלצהיימר ופרקינסון. תמיד נמשכתי למחקר יישומי, חיפשתי לפתח תרופות ורדפתי אחרי חדשנות. בדוקטורט שלי, תחת הנחייתו של פרופ' אהוד גזית, חקרתי טיפולים אפשריים למחלת הפרקינסון, והוכחתי שחומר טבע פשוט, סוכר שנקרא מניטול, יכול לעזור למחלה. העבודות שלי פורסמו בעיתונים מדעיים ובעקבותיהם חולים החלו לצרוך את המניטול על דעת עצמם ולדווח על שיפור במצבם", מספרת ד"ר שאלתיאל קריו.
המשרה הראשונה שלה בתום הדוקטורט, הייתה בחברת נוירודרם, שם עסקה במחקר ובחדשנות. התרופה העיקרית שפיתחנו הייתה לחולי פרקינסון קשים. לאחר כמה שנים של צבירת ניסיון מקצועי גלובאלי, בפיתוח תרופות ובהובלת פרויקטים, החליטה לחבור לצוות יזמים מוכשרים, רון שמעוני (מנכ"ל החברה), עדן פירוז (סמנכ"ל התפעול) ופרופ' עודד שוסיוב (המדען הראשי), שהקימו את חברת נסוול, ויחד איתם להוביל את המחלקה של המו"פ בחברה.

פרח הקנאביס
נסוול היא חברת R&D שמפתחת מוצרים מבוססי קנאביס. כחברה שלא מגדלת קנאביס אלא רוכשת פרחים או מיצויים מספקים חיצוניים, הרעיון המרכזי שלה הוא להוכיח במעבדה את הפעילות הביולוגית של כל מיצוי ולהתאים אותו לאינדיקציות רפואיות ספציפיות.
"באופן שכזה, הצרכן יוכל להינות ממוצרים איכותיים אשר אינם מושפעים מהשונות הגבוהה שמקורה בצמח, וכן מיעילות מדעית שהוכחה עבור כל אינדיקציה. הרעיון החדשני מהווה בעצם פריצת דרך בתחום של פיתוח מוצרים מבוססי קנאביס".

מה מהות תפקידך?
"כמנהלת ה-R&D, ביחד עם פרופ' שוסיוב, אנחנו מובילים את החברה לחדשנות טכנולוגית וליצירת ערך מדעי ורפואי. מאחר ואני מגיעה מתחום הפארמה, החזון שלי הוא לבנות חברה מדעית בתחום שהוא כל כך פרוץ. כיום רוב הצרכנים והמגדלים של הקנאביס מסתכלים על ריכוז הקנבינואידים הנמצאים בצמח, כלומר, על הפרופיל הכימי שלו. בנסוול אנחנו מסתכלים על הפונקציונאליות הביולוגית שלו והתאמתו למוצר".

לאן תרצי להוביל את התחום?
"השאיפה שלי היא להצליח לחבר את עולם המדע, אל תעשיית הקנאביס, ולהביא מזור למיליוני אנשים בעולם, שסובלים מכאב שמקורו במגוון מחלות שסיבותיהן שונות ומגוונות. למרות שרוב הפיתוחים בתחום אינם שייכים לעולם הפארמה, בעיקר בגלל מגבלות רגולטוריות, המטרה היא להצמד למדע ככל שניתן, כך שברגע שהרגולציה תתיר זאת, נוכל להוביל את התחום לפארמה.

יום האישה
"יום האישה מסמל שוויון הזדמנויות. תקרת הזכוכית המיתולוגית היא שקופה ולכן לא קיימת בעיני, אני רואה ועוברת דרכה. חלק מההצלחה שלי הוא בזכות הפרגון המתמיד של בעלי והחלוקה השווה בנטל המשפחה. אני מאמינה בכך שכל אדם שולט בגורלו, ואנשים מוכשרים תמיד ימצאו את הדרך להתקדם ולהשפיע. אני מאחלת לכל הנשים להגשים חלומות ולעשות כל דבר שיגרום להן אושר, סיפוק ותחושת ערך עצמי. בכל אישה קיימים עוצמה וכישרון, רק צריך לאפשר להם לפרוץ החוצה".

זווית מגדרית
"אחד המוצרים שנמצאים בפיתוח הוא מוצר גינקולוגי שנועד להקל על נשים הסובלות מכאבים באזורים החיצוניים של איבר המין. המוצר פותח על ידי נשים עבור נשים. נשים רבות חוות במהלך חייהן כאבים באזורים האינטימיים, חלקם זמניים אך חלקם נמשכים למשך תקופות ממושכות ולעיתים אף הופכים לכאבים כרוניים. אנחנו הגדרנו במעבדה סט של מערכות לסריקת מיצויי קנאביס והתאמתם למוצר שלנו. בימים אלו אנו נמצאים בשלב של ייצור ראשוני של המוצר בארה"ב ולקראת הערכתו אצל מטופלות. אני גאה בכך שהמוצר הראשון שלנו יהיה מוצר שנותן מענה לנשים".

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?