דנה שחף
מנחה נופה

לא פשוט הוא יום כיפור. הרחובות מלאים בילדים על אופניים, הטלוויזיה דוממת, אתרי הצפייה הישירה שורצים וירוסים ואת כל התוכן שיש לנטפליקס להציע כבר ראיתם (כולל את כל העונות של "חברים", שוב). לכן, אנחנו כאן בשבילכם עם הצעה מהפכנית - תקראו ספר. נו, ספר, אוסף עמודים כרוך יחד עם מלא מילים מודפסות בפנים, זוכרים? ספר, כזה שיש לו ריח טוב בין הדפים, וכזה שמצית את הדמיון כמו שאף סדרה או סרט לא יכולים. או בקיצור, מספיק עם ההרמות למילה הכתובה: הנה לכם 12 ספרי קריאה מומלצים אותם תוכלו לקרוא תוך 24 שעות בלבד. צום קל.

מה עושים היום - לוח האירועים המלא
סוכות 2019 - לכל האירועים
לכל המשפחה: טיולי אופניים ליום כיפור
בתי כנסת מומלצים בתל אביב ליום כיפור

מקור

"שנות העשרים" - מאת יערה שחורי, כתר (208 עמ')
ספרה של יערה שחורי הוא פצע חשוף ומדמם של שנות העשרים. הדוברת בספר הולכת כמו בחלום, בדרכים שבהן הלכה כאישה בשנות העשרים לחייה שמחפשת מקום בעולם. הממואר כתוב בגוף שני, מה שמחזק את התחושה שגיבורת הספר מחפשת את ה'אני' שלה, את הגוף הראשון. 
כדאי לדעת: שם גיבורת הספר גם הוא יערה, ויש לא מעט נקודות השקה בין הדמות בספר לבין תחנות בחייה של הסופרת עצמה. בנוסף, כששחורי החלה לכתוב את הספר, היא בכלל לא חשבה שתפרסם אותו. 

"ארבעה בתים וגעגוע" - מאת אשכול נבו, זמורה ביתן (361 עמ')
סיפורם של ארבעה זוגות המתגוררים בסמיכות זה לזה באיזור ירושלים באמצע שנות ה-90, סביב רצח רבין ותקופת הפיגועים. עלילתו נשענת באופן חלקי על דמויות אמיתיות מהתקופה בה התגורר נבו במבשרת ציון. הספר היה מועמד לפרס ספיר ב-2005 ותורגם לשפות רבות, ונדמה כי כבר קיבל מעמד של קלאסיקה ישראלית.
כדאי לדעת: מאז צאתו הספר זכה בפרס ריימונד ואלייר הצרפתי ב-2007, והופיע ברשימה לפרס הספר הזר של עיתון האינדיפנדנט.

"ארבעה בתים וגעגוע"צילום: יח"צ

"והזעם עוד לא נדם" - מאת אהרן אפלפלד, כנרת זמורה ביתן (237 עמ')
ברונו ברומהרט הוא בן להורים קומוניסטים וגידם מגיל רך, השורד את השואה ואת השנים שאחריה. בבגרותו, בשיטוטיו באירופה ואחר כך בישראל, מציב לו ברונו מטרה: להזכיר לשרידי היהודים את מעמדם, ולשמר את הזיכרון. "והזעם עוד לא נדם" נחשב לאחד מספריו המקיפים ביותר של חתן פרס ישראל.
כדאי לדעת: רבות מיצירותיו של אפלפלד משקפות את חוויותיו כנער בשואה, עליה טוען שלא נותרו לו זיכרונות רבים.

"בית הקפה של נורה אפרון" - מאת ורד שנבל, כנרת זמורה ביתן (320 עמ')
ספרה השני של ורד שנבל מביא את סיפורם של איילנד וליב, שני ישראלים שנפגשים בניו יורק. שניהם מתגוררים באפר ווסט סייד ובורחים מזיכרונות מרים. איילנד מקווה למצוא ברחובות ניו יורק אנונימיות וליב מחפשת אחר חלום חמקמק. מה יקרה כשהשניים יפגשו והאם יצליחו ביחד להתגבר על המכשולים?
כדאי לדעת: על האיור בספרה של שנבל אחראי תומר חנוכה, שזכה לשבחים על "The Divine", הרומן הגרפי שלו ושל בועז לביא.

בית הקפה של נורה אפרוןצילום: יח"צ

ספרים מתורגמים

"חיים שלמים" - מאת רוברט זטהאלר, הקיבוץ המאוחד (128 עמ')
בגיל 4 בערך מגיע אנדריאס אֵגֶר לעמק שלרגלי ההרים ונמסר לידי איכר קשה לב, בביתו הוא גדל ומתחשל. הספר עוקב אחר חייו של אגר מילדותו ועד זקנתו, ואחר העמק ההולך ומשתנה לנגד עיניו. אגר הוא מעין אנטי גיבור, שעוטה על עצמו מעטפת קשיחה אך מבפנים נשמרת רגישותו ויכולתו לשים לב לפרטים הקטנים ביותר. הספר כתוב ברגישות גבוהה ובאופן צלול כל כך, שקשה להניח אותו.
כדאי לדעת: הספר נכלל ברשימה הקצרה והסופית של פרס המאן בוקר הבינלאומי ושל פרס ה-IMPAC היוקרתי, דבלין.

"ללכת בשדות הכחולים" - מאת קלייר קיגן, זיקית (224 עמ')
אוסף של נובלה אחת ושלושה סיפורים קצרים. במוקד הנובלה "האור השלישי" נשלחת ילדת איכרים באירלנד הענייה של שנות ה-80 למשפחה אומנת, בה קיגן משרטטת עולם רווי חושים ומסקרן, דרך חיי היום יום ועבודת האדמה. בשלושת הסיפורים מתוארות מערכות יחסים משונות, דמויות ששותקות יותר מאשר הן מדברות, צילו של החינוך הקתולי ועוד, והתוצאה היא ספרות שקשה לעמוד בפניה.
כדאי לדעת: כשקיגן סיימה את לימודיה היא חוותה משבר כלכלי, ונדחתה על-ידי 300 מקומות עבודה. היא ניסתה את מזלה בתחרות כתיבה, והטקסט ששלחה נבחר לעשירייה הראשונה מתוך 10,000 סיפורים. 

"מזל קטן" - מאת קלאודיה פיניירו, תשע נשמות (252 עמ')
מותחן מלודרמטי. אישה חוזרת מגלוּת מרצון בארצות הברית לעיירתה שבארגנטינה, אל המקום שפעם קראה לו בית. עשרים שנה עברו, והיא לא נראית ולא נשמעת כמו אותה אישה. הריחוק הפסיכולוגי שהתפתח בתודעתה והפרספקטיבה שנוצרה מעצם חלוף הזמן, מאפשרים לה לשוב למקום ההוא, למוקד ייסוריה. האם מתאפשר לאדם להחזיר לעצמו את הזמן שאבד? 
כדאי לדעת: פיניירו מדורגת במקום השלישי ברשימת הסופרים הארגנטינאים המתורגמים בעולם, אחרי בורחס וקורטאסר, והראשונה מבין הסופרים החיים.

"ילדה עם שיער מוזר" - מאת דיוויד פוסטר וואלאס, הקיבוץ המאוחד (191 עמ')
באוסף הסיפורים הזה, הסופר מתבונן בשגרת החיים האמריקאית המובנת ביותר מאליה ומזקק מתוכה תמצית רגשית חזקה וחודרת. שעשועוני טלוויזיה, פסטיבלי לובסטרים, הומלסים ברחוב, קריירה - כל אלה אינם עוד תמונות פלקטיות של תרבות השפע והצריכה, אלא זירה רוחשת של רגשות, תשוקות ופחדים.  
כדאי לדעת: קצרה היריעה מלתאר את כתיבתו של דיוויד פוסטר וואלאס. הוא נחשב לאחד הסופרים האמריקאיים החשובים של זמננו, ספרו "Infinite Jest" דורג על ידי המגזין "טיים" בין מאה הרומנים הטובים של כל הזמנים. ב-2008, בעקבות דיכאון ממנו סבל, שם הסופר קץ לחייו, והוא בן 46.

"פרויקט רוזי" - מאת גרהם סימסיון, ידיעות אחרונות ואחוזת בית (303 עמ')
לכאורה ספרו של גרהם סימסיון עוסק בסיפור השגרתי של גבר המחפש אהבה, אבל דון טילמן, גיבור הספר, למעשה סובל מתסמונת אספרגר, דבר הגורם לחיפושים להראות טיפה אחרת. כדי לנקוט בגישה מדעית יעילה, יוצא טולמן למסע חיפושים חמוש בתנאי סף חמורים למועמדות, עד שהוא פוגש ברוזי - "האישה היפה ביותר עלי אדמות", לדבריו.
כדאי לדעת: לספר יצא ספר המשך בשם "אפקט רוזי" וספר שלישי הסוגר את הטרילוגיה בשם "הכל בגלל רוזי". אבל כמובן שלא נספר לכם מה קורה באף אחד מהם.

"פרויקט רוזי"צילום: יח"צ

"פלא" - מאת ר"ג פלאסיו, כנרת זמורה ביתן (316 עמ')
הספר הבא נמצא תחת הקטגוריה של ספרים לילדים ונוער, אבל עובר בקלות את המשוכה ומתאים גם לגדולים. העלילה מתארת שנה מחייו של ילד ששמו אוגוסט, הסובל מתסמונת גנטית נדירה המופיעה כעיוות בפניו, וההתמודדות של הילדים סביבו.
כדאי לדעת: פלאסיו החלה לכתוב את ספרה לאחר שבנה בן השלוש הגיב בצורה לא נעימה לילדה עם מום בפנים. בשנת 2017 יצא לאקרנים סרט המבוסס על עלילית הספר בכיכובה של ג'וליה רוברטס.

"רשימת המשאלות" - מאת לורי נלסון ספילמן, ידיעות ספרים (375 עמ')
חייה של ברט בולינג'ר מעוררי קנאה בין כל חברותיה: יש לה עבודה מכובדת, דירה מרווחת ובן זוג שהוא גם עורך דין מוצלח וגם יפה תואר. אבל ביום שאמה האהובה מתה, הכל מסתבך. במקום לקבל ירושה גדולה ולהמשיך בחייה, אמה משאירה לה צוואה, והיא להגשים את חלומותיה שלה מגיל 14, והרשימה לא קצרה.
כדאי לדעת: זכויות ההסרטה של ספר הביכורים של לורי נלסון ספילמן נמכרו לחברת פוקס.

"התפסן בשדה השיפון'' - מאת ג'.ד. סאלינג'ר, עם עובד (209 עמ')
את "התפסן בשדה השיפון'' בוודאי פגשתם בלימודי הבגרות, שם לרובינו זה היה ספר חובה. גם אם לא, קשה לפספס את ספרו של ג'.ד. סאלינג'ר, המתאר בפרטי פרטים את מסעו של הולדן קולדפילד, גיבור הספר, מרגע עזיבתו את בית ספרו ועד להגעתו למוסד אשפוז נפשי.
כדאי לדעת: מארק צ'פמן, האיש שרצח את ג'ון לנון, רכש עותק של הספר ביום הרצח והצהיר כי הוא ההתגלמות של גיבור הספר וכי לנון הוא 'מלך המזויפים'. ובנימה אופטימית יותר, הציטוט "לאן הברווזים עפים כשהאגם קפוא", מהמפורסמים בספר, מופיע בשיריהם של דני סנדרסון ועמיר לב.

עותקים באנגלית של "התפסן בשדה השיפון"צילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ