התרבות העברית אינה יכולה להיות תרבות של אתיאיסטים

יותר ויותר סופרים, משוררים, אמנים, מחזאים וקולנוענים ישראלים נרתמו להצגתה של הציונות כתנועת דיכוי. סלידתם הגוברת מן המפעל הציוני, שנעשה מזוהה בעיניהם עם הכיבוש, הרחיקה אותם יותר ויותר מן התפקיד של הצופה לבית ישראל. הם ניתקו את עצמם יותר ויותר מהתרבות העברית. חלקם ניגחו את המדינה ביצירותיהם, וחלקם זנחו את העיסוק בה לטובת תכנים קוסמופוליטיים שסיכויי ההצלחה שלהם בחו"ל גבוהים כמעט כסיכויי ההצלחה של השמצת ישראל. הרהורים על היתכנותה של תרבות עברית

אסף ענברי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף ענברי

התרבות העברית היא משימת חייהם של יהודים הרואים עצמם מחויבים להגשמת היהדות כתרבות חיה. מעטים היהודים התופשים את היהדות כתרבות חיה, ולכן מעטים היהודים שתרבותם תרבות עברית. רוב היהודים בישראל — חציים חילונים דַלֵי יהדות, וחציים דתיים אורתודוקסים שיהדותם אינה יצירה חיה אלא סטגנציה רבנית.

קורא יהודי אורתודוקס את הדיבר השני, ואומר: האמנות החזותית אסורה מן התורה. ומה חושב אמן חילוני על הדיבר השני? הוא לא חושב עליו. הוא מבין אותו רק כאיסור על עבודה זרה — כלומר, כעניין דתי שאינו נוגע לו — ואינו רואה שום קשר בין האיסור על סגידה למוצגים חזותיים לבין השאלות האתיות והאסתטיות שאמורות להטריד כל אמן חושב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ