"ספרא" היא ההוצאה היחידה שעושה אפליה מתקנת

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

לפני שבועות אחדים החלה לפעול בישראל הוצאת ספרים חדשה וייחודית, הוצאת "ספרא". ההוצאה, שאיננה פועלת למטרות רווח, נוסדה בידי האיגוד הכללי של הסופרים בישראל ומי שעומד בראשו זה שלוש שנים, ד"ר חיים נגיד. נגיד, שמלבד היותו יו"ר האיגוד הוא גם משורר, מבקר ומרצה, פירסם מאז 1971 תשעה ספרי שירה, פרוזה, מחקר ומחזות. שלנו אליו השבוע את השאלון כדי לשמוע על ההוצאה החדשה והאיגוד.

*

איזו דמות ספרותית השאירה עליך את הרושם החזק ביותר?

לואי פאסטר, גיבור ספרו של יאנוש קורצ'ק "הנער העקשני". קראתי את הספר בגיל תשע בחורף ירושלמי, על מיטת הסוכנות בדירת חדר במושבה הגרמנית, שאליה הגענו אבי ואני, עולים מרומניה, באחת ההפוגות של מלחמת הקוממיות. שאבתי מדמותו של גיבור ילדותי תעצומות נפש להיאבק בעוני, בניכור ובקור, ובזכותו, או שמא בעטיו, טיפחתי את התקווה שאם אשתדל מאוד אהיה ברבות הימים מלומד ויהיו לי חיים טובים. נראה שהייתי נאיבי להחריד, ואולי עדיין אני כזה עד היום.

עם איזה סופר או משורר היית יוצא לבלות ערב בבית קפה?

עם יאיר הורביץ, משורר שכתב כמה מן השירים המעודנים והיפים ביותר. הכרתי אותו בתל אביב של סוף שנות השישים בקפה "פינתי" בדיזנגוף, שם היתה יושבת חבורת סופרים מדי יום שישי. פירסמתי אז ב"עכשיו" של גבריאל מוקד כמה משירי הראשונים, והתחלתי לכתוב ביקורת במוסף "משא" של "למרחב", שערך אהרון מגד. יאיר היה אז מגיה ב"ידיעות אחרונות" ששכן באותו בניין, וכמה פעמים נפגשנו במזנון המשותף לשני העיתונים. היינו הולכים אליו הביתה לשמוע מוזיקה.

מדוע צריך איגוד סופרים בישראל?

הצורך באיגוד נולד לפני שנים רבות, אך התממש רק לפני כעשר שנים על ידי חבורת סופרים שפרשה מאגודת הסופרים הוותיקה, לאחר שזו סירבה בפעם המי יודע כמה לקבל אל שורותיה סופרים כותבי ערבית או רוסית. האיגוד, המונה כ-500 חברים, פועל לקירוב לבבות בין סופרים הכותבים בשפות שונות ומפעיל את לשכת הסופר המגישה להם סיוע פרופסיונלי ומשפטי. האיגוד גם מוציא לאור שני כתבי-עת: "גג" לספרות ישראלית עכשווית, ו"תיאטרון", למחשבת תיאטרון עכשווי.

ומדוע יש צורך בהוצאת "ספרא" בשוק שיש בו עשרות הוצאות ספרים? התשובה כלולה בשאלה; כי מלת המפתח היא "שוק". כמעט כל ההוצאות מדרגות ספרים וסופרים לפי ערכים שיווקיים. "ספרא" היא ההוצאה היחידה העושה אפליה מתקנת לספרים שסיכויי הצלחתם המסחרית נמוכים: קובצי ביכורים של משוררים, למשל. התקבולים מהמכירה נחלקים בין הסופר (40%) למו"ל (60%) ואין השתתפות של המחבר בהוצאות.

ספר לנו על אחד הספרים המבטיחים שיראו אור ב"ספרא" בקרוב.

קשה לי לספר על ספר אחד כי באחרונה הבאתי לדפוס שניים היקרים ללבי באותה מידה: קובץ סיפורים של רינת שניידובר, "מסכת התלאות של חסוס מאגנו ונקמת הדרקון", והרומן "אם החיטה" של מיקי בן כנען. רינת, בת 28, עלתה ארצה ממקסיקו לבדה לפני תשע שנים, והיא כותבת בעברית נפלאה על עולמם של יהודים בנייע לודז' (לודז' החדשה) שעל יד אקפולקו. מיקי היא אמנית ומעצבת שכתבה רומן מוטרף, מרגש וחכם על גמדה ה מעופפת בלילות בהליקופטר זעיר ומדבירה מזיקי חיטה באמצעות טלפתיה.

אילו היית כותב מכתב לשר החינוך על מצב הסופרים בישראל, כיצד הוא היה נפתח?

"שר(ת) החינוך הנכבד(ה), לפי הפרסום המעודכן באתר האינטרנט של משרד האוצר לא נוצלו בשנת 2004 שני אחוזים מתקציב משרד החינוך, כלומר כ-500 מיליון שקל שירדו פשוטו כמשמעו לטמיון, וזאת בשנה שבה אמרו לנו השכם והערב כי ?אין כסף'. כדי שמקרה כזה לא יישנה בתקופת כהונתך, יורשה לי לפרוש לפניך שורת הצעות..."

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ