* ימי דיזנגוף - יואב רגב. סקירה על התפתחותה של תל אביב, ייסודה וראשית בנייתה, מערכות חייה והתמורות שהתחוללו בה משנת 1909 ועד 1936, שנת מותו של מאיר דיזנגוף, ראש העירייה הראשון. הוצאת אחיאסף, 208 עמ', לא צוין מחיר.

* החולם והמגשים (חלק א') - דוד זית. הביוגרפיה של מרדכי שנהבי, מראשוני העלייה השלישית, שמאז עלייתו בגיל 19 ועד לפטירתו בשנות ה-80 של המאה העשרים פעל כמעט בכל שדות ההגשמה הציונית. הספר מבוסס על חומר שנשאר בעזבונו הוצאת יד יערי, 359 עמ', לא צוין מחיר.

* הקיבוץ העירוני שלב מעבר או יעד סופי? - דן יהב. הכותב, חוקר ארץ ישראל, ערך מחקר מקיף המתחקה אחר התופעה של קבוצות קומונליות שהקימו קיבוצים עירוניים בחיפה, תל אביב, ירושלים ובערי פיתוח וערך לשם כך ראיונות עם ותיקי הקיבוצים. הוצאת תמוז, 240 עמ', 84 שקלים.

* בתי ספר ניסויים: בית היוצר לחדשנות בחינוך - עורך: דוד חן. מחקר על בתי ספר ניסויים, המובילים את אסטרטגיית השינוי החלופית בחינוך. המחקר מקיף נתונים אמפיריים של ארבעה מהם, ומציע מסגרת מושגית ותיאורטית לקביעת מדיניות שינוי החינוך וקידומו. הוצאת רמות/ אוניברסיטת ת"א, 281 עמ', 79 שקלים.

עיון - תרגום

* חייו ומותו של כדור הארץ - פיטר ד' וורד ודונלד ראונלי. מאנגלית: איתמר פרת. בעוד 20 מיליארד שנה יחדל כדור הארץ להתקיים. הוא ייבלע בשמש, שתתפח ותהיה לענק אדום. כך חוזה המדע החדש - האסטרוביולוגיה - שעיקריו מובאים בספר זה. כותבי הספר הם פליאונטולוג ואסטרופיסיקאי. הוצאת עם עובד/ אופקים מדע, 191 עמ', 78 שקלים.

* על שמות-האב - ז'אק לאקאן. מצרפתית: נועם ברוך. הספר מכנס שתי הרצאות מאת הפילוסוף הצרפתי, שעשר שנים מפרידות ביניהן, הנוגעות בנושאים שונים לכאורה: "הסמלי, הדמיוני והממשי" (1953) ו"מבוא לשמות-האב" (1963). הוצאת רסלינג, 155 עמ', 69 שקלים.

* האשה הגלובלית - עורכות: ברברה ארנרייך, ארלי ראסל הוכשילד. מאנגלית: מיכל פורת. קובץ מאמרים הקוראים תיגר על מעמדן המשפטי, החברתי והפסיכולוגי של נשים מהגרות ממדינות העולם השלישי, המשמשות כמטפלות, עוזרות, עובדות מין וכלות בהזמנה-בדואר, וחוות ניצול והשפלה. הוצאת בבל, 432 עמ', 88 שקלים.

* הנשק: אזמל - סיפורו של רופא צ'צ'ני תחת אש - חסן באייב. מאנגלית: מרב מילר. סיפורו האמיתי של רופא, ערב המלחמה הראשונה בצ'צ'ניה (1994), שעוזב קריירה של מנתח פלסטי במוסקבה וחוזר למולדתו ומסכן את חייו בטיפול בלוחמים צ'צ'נים ורוסים ובעיקר באזרחים. הוצאת כרמל, 340 עמ', 94 שקלים.

* מהומת אלוהים - דת, טרור ועתיד התבונה - סם האריס. מאנגלית: יעל סלע-שפירו. מה משותף לאוסאמה בן-לאדן, ג'ורג' בוש ורבני יש"ע? כולם מאמינים בכתבי הקודש שלהם, וזו בדיוק הבעיה. הכותב מציע חלופה אנושית מנומקת ורציונלית לחיים אתיים ורוחניים. הוצאות כתר ועברית, 253 עמ', 79 שקלים.

פרוזה - מקור

* בינו לבינה - יהודה שחל. קובץ סיפורים קצרים שלכאורה אין ביניהם קשר, אבל שזורים בהם אותם חוטים סמויים של הקשר הבראשיתי בינו לבינה. הוצאת טרקלין, 111 עמ', 58 שקלים.

* החיים על פי ניר - ניר כץ. אוסף של טורים שבועיים שכתב המחבר בעיתון "הגפן" ושהפכו ברבות הימים לספר על טריוויית חייו, דעותיו על תחומים שונים בחיים והגיגיו על כל מה שזז ומצפצף. הוצאת ליתם, 243 עמ', 59 שקלים.

* סיפורי סבתא - יהודית בן עזרא. אייר: גיל בשן. סיפורים קצרים שנאספו מתוך הווי חייה של המחברת, מספרת סיפורים כדרך חיים, ומסיפורי אביה, שנהג לקבץ את בני המשפחה ולספר להם סיפורים על כוס ערק. הוצאת קורטוב (6390173-04), 82 עמ', 88 שקלים.

פרוזה - תרגום

* חייו השניים של אברם פוץ - פולק רינגלהיים. מצרפתית: דורית דליות-רובינוביץ. פסיכיאטר יהודי בן תשעים נהפך באחרית ימיו לרוצח סדרתי, וכדי לא לשכוח את מעשיו הוא מתעד ברשימותיו את פעילותו ומזימותיו. הוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד, 148 עמ', 88 שקלים.

* התצלום - פנלופי לייבלי. מאנגלית: אופירה רהט. לאחר מותה של אשתו היפה נתקל בעלה בארגז ישן ומאובק ובתוכו מעטפה סגורה ועליה הכתובת "לא לפתוח - להשמיד". הבעל לא עמד בפיתוי, ומאותו רגע ששבו הוא התחיל לרדוף אחר העבר, משתנים חייו. הוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד, 253 עמ', 88 שקלים.

* האם האובדת - מרי מק'גארי מוריס. מאנגלית: אינגה מיכאלי. משפחה אמריקאית בשנות ה-30 למאה הקודמת: האם עוזבת את המשפחה, וכאשר האב, קצב בהכשרתו, נכנס לכלא, מתחילים להסתבך חייהם של שני הילדים. הוצאת מטר, 251 עמ', 79 שקלים.

* בטלני הדהרמה - ג'ק קרואק. מאנגלית: יובל אידו טל. סיפורם של האבות המייסדים של קבוצת דור הביט, ביניהם אלן גינזברג וויליאם ס' בורוז, שהתפכחו מהחלום האמריקאי של שנות ה-40-50 והציעו במקומו אלטרנטיבה בדמות הדהרמה, התורה הבודהיסטית. הוצאות כתר ורימון, 208 עמ', 79 שקלים.

כתבי עת

* קתדרה - רבעון לתולדות ארץ ישראל ויישובה, גיליון 119, ניסן תשס"ו. במאמרים: "הפולחן היטורי ומקורו של הפולחן ההליופוליטני" (דניאל הרמן) ועוד. עורכים: אורי ביאלר, אביבה חלמיש, משה ליסק, עודד ליפשיץ, איוון פרידמן. מו"ל: יד יצחק בן צבי, 190 עמ', לא צוין מחיר.

* אקזקיוטיב - כתב עת למינהל עסקים ומועדון קוראים, גיליון 72, אפריל-מאי 2006. במאמרים: "חדשנות ניהולית - המה, הלמה והאיך" (גארי האמל), "המנהל המטיל אימה" (דרודריק מ. קריימר) ועוד. מו"ל ועורך ראשי: יגאל בן-אהרן, 68 עמ', מנוי שנתי: 698 שקלים)

* עתמול - דו-ירחון לתולדות ארץ ישראל ועם ישראל, גיליון 186, מארס 2006. במאמרים: "גן עדן, גוג האהבה ועמק רפאים" (רחל אלבוים-דרור), "צעירים מלאי תקוות ו'אחד מהכבים של זמננו'" (שלמה זנגלביץ), ועוד. עורך: ראובן גפני. מו"ל: יד בן צבי, 34 עמ', 25 שקלים.

ילדים ונוער

* ענן בכניסה לבניין - כתבה ואיירה: דלילה מסל. "הקיר בכניסה לבניין/ מקולף בצורה של ענן/ וזה יפה, כך אני חושב/ שיש ענן בכניסה לבניין". שירים על תובנות של ילדים קטנים. לבני 2-5. הוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד, 46 עמ', 52 שקלים.

* גלי בעולם מתוק, אך מר - סמדר שיר. איירה: ליאת בנימיני-אריאל. "כשחזרנו מכפר הנופש, עם חצי דוקטורט בסוכרת, היינו ילדים קצת שונים. יותר שמחים בחלקנו, יותר מעריכים את הבריאות שלנו". עולמם של ילדים סוכרתיים. הוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד, 141 עמ', 68 שקלים.

* עלילות יופ-יופ במסע לחוף השנהב - חיים אברהם. איירה: הדס פתחי. יופ-יופ וחבריו שטים לאורך חופי אפריקה, פוגשים בדרך בעלי חיים מסוכנים ומתארחים אצל שבט אפריקאי פראי. האם יצליח יופ-יופ לחלצם בשלום? הוצאת דני, 64 עמ', 40 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ