שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"אין פלא שהסיפורים הכי יפים הם על סוף העולם"

אורי הולנדר, משורר, מתרגם ודוקטורנט בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית, נולד בתל אביב בשנת 1979; ספר שיריו "הפסנתר הנודד", כמו גם ספר מסותיו "מרשומות יריד הקסמים" ותרגומיו לשירת א"א קאמינגס ראו אור בהוצאת "קשב לשירה". בימים אלה רואה אור תרגום ראשון בעברית, שעשה יחד עם אמוץ גלעדי, לשיריו של המשורר הצרפתי מקס ז'קוב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

איזו דמות ספרותית השאירה עליך את הרושם החזק ביותר?

הדמות שהציצה מבעד לפסוק הראשון בפרק י"א של ספר יהושע: "וישלח אל-יובב מלך מדון ואל-מלך שמרון ואל-מלך אכשף". את מלך אכשף אני עדיין פוגש בחלומות.

עם איזה סופר או סופרת היית יוצא לבלות ערב בבית קפה?

הייתי הולך עם נסים אלוני לסינמטק בתל אביב, לסרט בשפה ששנינו לא מבינים. אחר כך היינו שותקים, ואז הוא היה אומר משהו על בחורות באיטליה או על מסעי הצלב.

איזה ספר כבר לא תתרגם לעולם והיית רוצה לתרגם?

"דברי ימי רומא" מאת תיאודור מומסן; ארבעה כרכים מונומנטליים, מייגעים ונפלאים, בתרגום (ד"ר) צ. ויסלבסקי, ד. קלעי ו(ד"ר) צ. רודי. זו לא ספרות אלא היסטוריה, אבל כזו שכל כולה מלחמות-ים ומורדים גאליים ונשים אטרוסקיות. כולם נואמים בחסד ומתים בחסד, כולם משרתים את האלים ומרמים את הגורל. קראתי את הסאגה המדעית הזאת בילדותי וחיפשתי במילון, לראשונה, את הערך "ציוויליזציה".

מה בשירתו של מקס ז'קוב משך אותך אליה?

העובדה שמדובר במשורר "קטן" ולא בבריח התיכון של תרבות המערב; יהודי שהיה לקתולי, איש דת ואיש בוהמה, צייר-חובב ומיסטיקן-חובב, מוקיון נדכה שכל חייו ציפה לגרוע מכל, ולבסוף אכן מת במחנה מעצר נאצי.

מהו המשפט האהוב עליך בקובץ השירים של ז'קוב, "נסים אמיתיים"?

"כששבו עשתונותי הייתי נתון ביד מנתחים חרישיים, בבני-בלי-שדם".

מה היתה הבחירה התרגומית שעשית עם הכי הרבה היסוסים?

הבחירה עם הכי הרבה היסוסים (מבין תרגומי שלי, שכן שירים רבים תורגמו על ידי אמוץ גלעדי) היא פתיחתו של השיר "אילוזיה למערכה קרקסית": "קוץ ירוק! קוץ ירוק!"; קריאה משונה שבצרפתית רומזת כנראה לעמוד השדרה. אני גאה לא בבחירה תרגומית מסוימת אלא בעובדה שספר נוסף של הוצאת "קשב לשירה" עומד על מדפי השירה בארץ, חרף אי תמיכתם של גופים שונים ומגוונים, המקפידים לממן יצירות גרפומניות ולהאדיר תועבות ספרותיות.

ממי היית מבקש לקרוא את הספר?

הייתי מבקש מידידי המשורר ישראל הר לקרוא את הספר בקפידה, למען יצוד בעיניו למודות העריכה כל נקודה ופסיק שנשמטו (אם נשמטו), ומדגיש בפניו שאני לא רוצה לדעת מכלום.

מי אתה מצטער שלא יוכל לקרוא את הספר?

האמן אנטול גורביץ', שלימד ציור את אחי דרור ואותי. אנטול ביקר בפאריס של ז'קוב ושוטט בנופיה הסהרוריים, וסיפוריו שבעל פה, הז'קוביים בעצמם, הם חלק מנוף הילדות שלי וממה שנהפך בהדרגה לנוף התרבותי שלי.

לו היית כותב היום אוטוביוגרפיה, באיזה משפט היא היתה נפתחת?

"אין פלא שהסיפורים הכי יפים הם על סוף העולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ