פותחים ספר: בלעדיה | אנטוניו מוניוס מולינה

הנובלה של אנטוניו מוניוס מולינה, "בלעדיה" (מספרדית: יערית טאובר, כתר), ראתה אור במקור ב-1999. בספר משחזר גבר אנדלוסי את חייו המשותפים עם רעייתו הסוערת, לאחר שהוא חוזר מהעבודה ומי שמחכה לו בבית אמנם נראית כמו אשתו, אך זו לא היא באמת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האישה שלא היתה בלנקה פסעה אל מריו מעומק המסדרון ולגופה חולצת המשי הירוקה, מכנסי הג'ינס ונעליה נמוכות העקב של בלנקה. כשהתקרבה וחייכה אליו, צמצמה מעט את עיניה, העיניים שצבען וצורתן היו כשל בלנקה אך לא היו שלה, ובירכה אותו לשלום בנימת קול זהה כל כך לקולה של בלנקה, עד שנדמה כי באמת בלנקה היא זו שדיברה. בדיוק כמו בלנקה היא התכופפה מעט כשנשקה לו, משום שהיתה מעט גבוהה ממנו, אבל במקום לקפוץ את שפתיה בשעה שרפרפו על שפתיו בפיזור דעת ובחיפזון של מי שחוזר על תנועה של מה בכך, פתחה את פיה ותרה אחר לשונו של מריו, שהיה כל כך מופתע מן הלבביות הפתאומית, שלא השכיל להגיב בזמן.

בנשימתה וברכות הבשרנית של שפתיה נדמה לו שהוא מזהה את העונג שנלווה לנשיקותיה הראשונות של בלנקה, שעכשיו היא מזויפת, אבל זהה בכל זאת, חיקוי מדויק ללא פגם, או כמעט ללא פגם, שהפך את המצב לבלתי ממשי עוד יותר. הוא הוקיר את מגע כפות הידיים הארוכות והרכות שלמרות הכול לא היו ידיה של בלנקה, את המחווה הזרה לה של חיבוק מותניו בשעה שהנחתה אותו אל חדר האוכל, כאילו הוא, בעל הבית, לא מכיר את הדירה שהתגורר בה עוד לפני שפגש את בלנקה, או כאילו הדירה גם היא חיקוי מדויק וכוזב של משהו אבוד: הדירה, התמונות במסדרון, הרהיטים בחדר האוכל, רהיטים שבלנקה נהגה לבקר בחריפות - ולא בלי סיבה, שכן כשמריו קנה אותם היה לו טעם איום ונורא - המפה הרקומה בידי אמו או סבתו של מריו, מערכת כלי החרסינה, הקערות שבהן ההביל מרק שזה עתה הוכן, שזה עתה נמזג בידי המתחזה או הכפילה הזהה כמעט של בלנקה, שהסירה אותו מעל הכיריים ברגע שראתה מן המרפסת שמריו חוצה את הכביש. (אלא שבלנקה, האמיתית, בלנקה של פעם, אולי מעולם לא יצאה אל המרפסת כדי לראות אם הוא מגיע).

תגיות קשורות:

תגובות