פותחים ספר: המילים המתבקשות | מיכל אפרת

ספרה של הפרופ' מיכל אפרת (אוניברסיטת בר אילן) מסכם את מפעל תחדישיו הלשוניים של יונתן רטוש, אלפי תחדישים שהציע במשך יותר מ-50 שנה. הספר מתבסס על כלל עיזבונו (למעט שיריו) כאשר כל תחדיש נבדק מבחינה לשונית ובלשנית. עוד בספר 60 מכתבים ורשימות בכתב ידו של רטוש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנעם - הנגנה; אינטונציה

הצורה מובאת כחלופת "מנעם", היינו ?מה שהוא נעים' (כבר בכתובות כנעניות, ר' כנעני-אל"ע בערך). רטוש מציע מנעם להוראת ?אינטונציה' וכבר משמשת לכך המילה "הנגנה", ואין הוא מזכירה אך בלא ספק הכירה. ודאי יצר את מנעם כתצורה עצמאית - בלי קשר לזו שבמקורות, מתוך העדפתו צורת "מפעל" להוראת ?אוסף'.

נעיר כי השורש נעמ הוא שורש הומונימי: אין קשר אטימולוגי - קשר של גיזרון שורש בין הוראת ?מה שהוא נעים' להוראת ?מנגינה', אלה שני עיצורי עי"ן (היסטוריים, פרוטושמיים) שונים.

מנפנף - באופנה; אופנתי

המילה מצויה במילוני העברית החדשה המאוחרים, והוראתה ?מתנשא': שורש נופ - וממנו "הנף". רטוש נוקטה להוראת ?אופנתי': vogue in vogue הוראתו עתה ?אופנה' כמעתק מטפורי (כבר בצרפתית בינונית): ?מה שנישא על הגל' (גל האופנה). ומגרמנית בינונית ?חתירה, עזות גלים'. אין רטוש מסביר את גיזרון התחדיש ותצורתו. נראה אפוא, בגדר השערה, שאת מנפנף יצר בדרך עצמאית המשלבת יחד לשון "אופנה" משורש פני עם זכר ?גל' (נישא על גל): שורש נוף (לשון "הנף").

מנפק - אמיסיה; הנפקת כסף על ידי בנק ממשלתי

מלשון שורש נפק (?הוצאה') הארמי המשמש בעברית לענייני ממון (כסף, מניות וכד') מחדש כאן רטוש שורש מנפק כמונח עברי להוראת ?אמיסיה': ?הנפקת כסף על ידי בנק ממשלתי'. כניכר, כבר משמש השורש בהוראה זו וכל חידושו של רטוש כאן הוא נתינת השורש במשקל "מפעל" להוראת הפעולה.

מנפש - מנטליות

השורש נפש משמש להוראת הינפשות.

רטוש משתמש כאן בשורש בהוראת ?מנטלי' ר' בהקשר: "המנפש הטרום-לוגי מוסיף להתקיים אצל האדם המתורבת" (תה 87).

נראה כי כאן ?מנטליות' היא בהוראה קיבוצית (כדרך שימוש רטוש במשקל "מפעל").

תגיות קשורות:

תגובות