בלי להזיז פסיק

שפרה הורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפרה הורן

ראש העיר הטוב

אנדרו ניקול. מאנגלית: קטיה בנוביץ'. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 367 עמ', 89 שקלים

ספר הביכורים של אנדרו ניקול, "ראש העיר הטוב", הוא רומן מתעתע. זהו סיפור אהבה מקורי, מפעים ומלא תהפוכות, המצליח לתאר המיית לב של אוהבים בריאליזם מדוקדק, רגיש ומרגש. אך ההתרחשות לפותה בהזיה המסבה אותה לסיפור המבליח ממחוזות החלום, כציור סוריאליסטי שרקעו דמיוני אך הפריטים המצוירים עליו מדויקים עד כאב. הוא יכול להתרחש בכל מקום ובכל שעה ולרומם או להוריד לתחתיות השאול את אלה הנגועים באהבה.

פסיק, העיירה שמתגוררים בה גיבורי הרומן (במקור היא קרויה - Dot נקודה, ובחירת התרגום בשם "פסיק" נעשתה בוודאי בגלל המצלול שנשמע טבעי יותר לעברית), ממוקמת בצפון הים הבלטי והיא חלק מקבוצת איים הצצים ונעלמים או מתמזגים עם שכניה. היא לא מיוצגת על מפות העולם - אבל תושביה יודעים לנווט את דרכם באמצעות הריח, צבעי הים ודפוסי הגלים. גם זהות התושבים אינה גלויה. הם יכולים להציג את עצמם כפינים או כשוודים, כפולנים או כלטווים, כדנים או כפרוסים. אף זמן העלילה לוט בערפל והוא לא מעוגן בהיסטוריה עולמית או מקומית. הנציגה הריאלית היחידה שמוזכרת היא יקטרינה הגדולה, קיסרית האימפריה הרוסית שמתה ב-1796, אך העלילה מתרחשת בשנים מאוחרות יותר, כשברחבי פסיק נעות חשמליות ומכוניות.

ניקול, האחראי להמולה הזאת, הוא יליד דנדי שבסקוטלנד. הוא אמנם הרחיק עד לים הבלטי, אך יצר בתיאוריו בבואה של עיירה קטנה בממלכה המאוחדת. אווירה מלנכולית שוררת בחורף, התושבים לוגמים בירה בבתי מרזח ואוכלים פשטידות בשר, וטיבו קרוביץ', ראש העיר המאוהב, נתפש כג'נטלמן אנגלי. טיבו טוב הלב, ההגון והנוח, מאוהב בגברת אגתה סטופאק, מזכירתו הדשנה והנשואה. גם אגתה, שמאז מות בתה שרויה בחיי נישואים חסרי אהבה, אינה אדישה אליו. אך הבריות האומללות האלה לא מעזות להתוודות. טיבו, מסתפק בהצצות מבעד לסדק בדלת משרדו, כדי ליהנות מ"בהונותיה השמנמנות". ואילו אגתה מפנטזת על גבר שיחלץ אותה מחייה העגמומיים ויעבור אתה לבית חלומות חמים על חוף דלמטיה, שם יבלו את ימיהם בלגימת יין, אכילת זיתים וקריאה בהומרוס.

העלילה מקבלת תפנית ברגע שארוחת הצהריים של אגתה נשמטת למימי המזרקה, או אז מעז טיבו להזמינה למסעדה ומגלה שגם היא אינה אדישה כלפיו. אך מיד מגיע הקונפליקט לשיאו - טיבו החסוד לא מעז לגעת באשה נשואה, לכן ברגע של משבר פונה לו אגתה הפתיה עורף ודבקה בהיפוכו: הקטור, בן דודה של בעלה, "שהיה מסריח משתיה ומסיגריות זולות ולא היתה מזיקה לו מקלחת". הקטור, צייר שטוף זימה, חי על חשבונה ומכה אותה לפרקים מכות רצח, עד כי מתחשק במשך הקריאה לטלטל בכעס את דמותה מעוררת החמלה של אגתה, על כך שבחרה בילד הרע על פני הילד הטוב.

"ראש העיר הטוב" כתוב בהומור בריטי יבש, שנון ועוקצני; ומסופר מנקודת מבט של מספרת יודעת כל, בעלת עין חדה ומפוכחת - פטרונית העיר ולפורניה הקדושה, הבתולה שתחינותיה מכמירות הלב נענו בנדיבות, והיא זכתה במתת כיעור המבטיחה את תומתה: יש לה זקן גולש ויבלות. ולפורניה נמצאת ונוכחת ברחבי פסיק. היא מכירה את כל תושבי העיירה אך מתרכזת בטיבו ובאגתה ובתפאורה האנושית שסביבם. ברוחב לב מתוארת אגתה מבעד לעיניה ולעיניו של טיבו, חולה האהבה; החל בבהונותיה וכלה באניץ שיערה, כמו "ונוס מרוקבי" הבוחנת את יופיה מבעד לראי קטן בציור של ולאסקס. דיוקנו של טיבו לא מתואר בדקדקנות שכזו, כיאה לגבר שנבחן במעשיו הטובים ולא בחיצוניותו.

את דרכם של הזוג מלווים דורשי טובתם: מכשפה איטלקית בשם צ'זארה, שהגיעה לפסיק בטעות כי חשבה שחופיה הם חופי אמריקה; ימקו גיום, עורך דין שנוי במחלוקת, שמן וטוב לב המגדל כחיית מחמד פנגולין (דוב נמלים) בשם ליאונידס; וחברי קרקס רפאים, המופיעים ונעלמים. כל אלה מתגייסים כדי לאחד את האוהבים חרף המכשולים העומדים בדרכם. ככל שהעלילה מתקדמת היא נהיית הזויה יותר, עד הסוף הפתוח, המפתיע גם את אלה הרגילים בהפתעות.

"ראש העיר הטוב" תורגם על ידי קטיה בנוביץ', ועל אף העובדה שהמקור אינו מצוי במלואו תחת ידי, אני מעזה לציין כי בנוביץ' השכילה לתרגם את שפתו העשירה של ניקול, לשונו ההומוריסטית ותיאורי הצבע המרהיבים ברעננות משובבת לב, עד כי לעתים נדמה שהספר נכתב במקור בעברית.

The Good Mayor \ Andrew Nicoll

ספרה של שפרה הורן, "חוויה ניו-זילנדית", ראה אור בהוצאת עם עובד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ