שלושה ספרים בקצרה: הציירת משנחאי, גאות אפלה ולמצוא את ג'ין לי

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלית קרפ

הציירת משנחאי

ג'ניפר קודי אפשטיין. מאנגלית: מירית בר-אילן. ידיעות ספרים, 452 עמ', 98 שקלים

לאחר מות הוריה, נמכרה פאן יו-ליאנג על ידי דודה המכור לאופיום לאחד מבתי הזונות בדרום סין. היא צעירה מאוד, כפות רגליה לא נקשרו כהלכה וסיכויה להינשא קטנים. היא עוברת התעללויות והשפלות רבות, עד שאחד מלקוחותיה, פאן דזאן-הואה, מתאהב בה ופודה אותה משם. הוא מחליט להפכה לפילגשו הרשמית ולהעביר אותה לשנחאי. שם היא נרשמת לאקדמיה לציור ואחרי שהיא לומדת כמה שנים, היא זוכה במלגה ועל אף התנגדותו של בעלה נוסעת לפאריס, שם היא נאבקת ברעב ובעוני וזוכה בהכרה בינלאומית. אחר כך היא מבלה כמה שנים ברומא, חוזרת לשנחאי, ושוב עוזבת אותה לטובת פאריס ולא שבה לסין לעולם. זה ספר מעניין, הגם שכבר קראנו דומים לו: הייסורים הנגרמים לילדות ולנשים הסיניות כתוצאה מקשירת כפות רגליהן, המאבק שמנהלת הגיבורה בדעות הקדומות של העולם שממנו באה ונחישותה שמאפשרת לה בסופו של דבר להגשים את ייעודה כאמנית - כולם תמות מוכרות. ובכל זאת, ג'ניפר קודי אפשטיין מספרת סיפור מעניין, שחוטי הבדיון שזורים בו יפה בין העובדות ההיסטוריות לסיפור הביוגרפי.

גאות אפלה

אנדרו גרוס. מאנגלית: עילי סופר. מטר וכנרת, 415 עמ', 92 שקלים

צ'רלי פרידמן יוצא בוקר אחד מביתו, נפרד מאשתו, מכניס את הרכב למוסך ועולה על הרכבת לניו יורק, שתתפוצץ ב-08:41 בדיוק ותותיר אחריה מאות הרוגים ופצועים. גופתו לא נמצאה מעולם ובני משפחתו סבורים שהוא נהרג ביחד עם רבים אחרים, אבל ביום השנה לפיגוע משדרת הטלוויזיה סרט תיעודי, ובהבזק בן שנייה רואה אותו אשתו, קארן, כשהוא יוצא מהתחנה לאחר הפיגוע. היא נדהמת ומתחילה לחפש אחריו. בד בבד, היא מקבלת איומים על חייה מאנשים שטוענים שצ'רלי היה חייב להם כספים ומסתבר, שהיה מעורב גם בכל מיני עסקאות מפוקפקות. איפה פרידמן? האומנם הוא האדם שראתה קארן יוצא מהרכבת, ואולי זאת טעות? מי הם כל אותם אנשים שדורשים ממנה את כספם? את כל השאלות הללו מנסה קארן לברר ביחד עם ידידה, בלש המשטרה טיי הוק, שגם הופך, במהלך העלילה, לבן זוגה. זה ספר אקשן ומתח מהסוג הרגיל: יש טובים ויש רעים ואחרי כמה פיתולים בעלילה הטובים מנצחים בסופו של דבר. המעניין בו הוא הרעיון על אדם שנעלם במהלך פיגוע טרור, כשהוא מנצל את המהומה לבחירה בחיים חדשים, אבל רומן פסיכולוגי היה מפיק מזה מטעמים משובחים יותר.

למצוא את ג'ין לי

קולין הריסון. מאנגלית: עדי הירש. אריה ניר, 315 עמ', 92 שקלים

ג'ין לי, היא סינית ובוגרת מצטיינת של המכון הטכנולוגי בחרבין. מעמדה החוקי בארצות הברית אינו ברור, והיא המנהלת של חברת הניקיון והגריסה קורפ-סרב, שמשמשת כיסוי לריגול התעשייתי שהיא עורכת עבור אחיה. לי יוצאת לבלות עם שתיים מעובדותיה אחרי העבודה. כשהיא מבקשת לעצור את המכונית כדי להשתין, עוצרת ליד המכונית, שבה נותרו חברותיה, מכלית ביוב שמזרימה לתוכה שפכים ומטביעה אותן למוות. ג'ין לי ניצלת בנס אבל מבינה שמישהו נמצא בעקבותיה ומנסה לברוח. חברה לשעבר, ריי גרנט, כבאי שנפצע באירועי 11 בספטמבר ושממנו נפרדה בהוראת אחיה, יוצא לחפש אותה. הוא הודף מעליו את אחיה, נלחם באלה שמחפשים אותה כדי להרוג אותה, מסכן את חייו ומשתמש בכל ידיעותיו המקצועיות ככבאי כדי להציל את אהובתו. קולין הריסון כתב ספר על רשעותם חסרת הלב של מיליארדרים עתירי ממון שגוססים מסרטן הערמונית, על תאוותם חסרת המעצורים של אילי הון סיניים לכסף וגם על אהבת אמת לאשה ולאב. זה ספר לבעלי קיבה חזקה במיוחד, כי הוא מציף את קוראיו בהמון הפרשות גופניות ותיאורים אנטומיים מעל לחגורה ובעיקר מתחתיה. ספר מרתק שכתוב בשטף ובכישרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ