שלושה ספרים בקצרה

גברים קשוחים, טרזן יופיע פתאום ומצרפי המקרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גברים קשוחים

אליזבת גילברט. מאנגלית: קטיה בנוביץ'. כנרת, זמורה-ביתן, 332 עמ', 89 שקלים

רות תומס, בתה של מרי אליס ושל דייג לובסטרים בפורט ניילס, אחד מאיי מיין, שבה בגיל 18 מהפנימיה שאליה נשלחה ביבשת. אמה, מרי אליס, היא בתה הבלתי חוקית של ג'יין סמית אליס, שאומצה שנים רבות קודם לכן על ידי משפחת אליס העשירה ושימשה כמשרתת לבתם המפונקת ורה. האמנם תיכנע גם רות לגחמותיהם של בני משפחת אליס, או שמא תפלס דרכה בעצמה? אמה נטשה את האי זה מכבר, והיא מטפלת בוורה ובבנה הנכה. על אף הפרובינציאליות והקטנוניות של תושבי האי, רות אינה רוצה לעזוב אותו והיא מנסה לפלס דרכה בין נקמנותם הקטנונית של אנשי המקום לבין הוריה הפרודים הממורמרים. הסוף כמובן טוב: רות לא הולכת לקולג', כמו שמצפה ממנה משפחת אליס, היא נישאת לבן האי השכן, מצליחה להקים מוזיאון מקומי בכספה של משפחת אליס, מקימה קואופרטיב דייגים והכי חשוב: יורשת את האחוזה של משפחת אליס. כבר בספר הזה, שהוא ספר הביכורים של אליזבת גילברט, מתגלה כשרונה בכתיבת רבי מכר, שהגימיק המשרת אותו הוא פיתול פמיניסטי קטן: המשיח, שמושה את הפרובינציה מלב המאפליה שבה היא מבוססת - הוא הפעם ממין נקבה.

טרזן יופיע פתאום

עמוס טלשיר. מטר, 300 עמ', 88 שקלים

באר שבע של שנות ה-50 וה-60 היא זירת ההתרחשויות של הספר הנחמד הזה. הגיבורים הם חבורת נערים: עמי, שאביו ואחיו טייסים; איציק, שנשלח לבית הספר הטכני של חיל האוויר; חיים, שאחרי שהמורה מביישת אותו לפני כל הכיתה הוא מסרב לחזור לבית הספר ועובד ביחד עם אביו על השופל; וחברים נוספים: משה חזיזה ויאיר.

עמי סיים אמנם בהצטיינות קורס טיס, אבל נחשד פעמיים ברצח. על אף שהוא מנוקה מכל חשד, חייו לא שבים לעולם למסלולם ולאחר שאחיו נהרג ואביו מפסיק לטוס, נאלץ גם הוא לעזוב את הטייסת. איציק עושה את הון ממכירת חוברות טרזן ליפאנים. חיים מתאהב בג'ניפר, שמצאה אותו בסיני ולקחה אותו לאמריקה, חזיזה רוצח את אביו ונכנס לכלא ויאיר, שהלך לסיירת, נפצע ונותר משותק. עמוס טלשיר מספר את סיפוריהם של כל הנערים הללו, שגדלו והפכו להיות אנשים כשדמותו של טרזן, מלך הקופים, מלווה אותם בכל אשר ילכו. לפעמים, אולי בהשראת הביוגרפיה של טרזן, הוא מספר כמה עלילות מופרכות, אבל "טרזן יופיע פתאום" הוא ספר יפה שיש בו לא מעט כאב והמון נוסטלגיה, עד כדי כך שהקוראים מצטערים לעתים שאינם חלק מ"החבר'ה בבאר שבע", שלהם הוקדש הספר.

מצרפי המקרים

יואב בלום. כתר, 277 עמ', 89 שקלים

אריק, גיא ואמילי הם יחידה של מצרפי מקרים, כלומר, תפקידם ליצור נסיבות שבאמצעותן תוכל מציאות מסוימת להתרחש. את משימותיהם הם מקבלים באמצעות מעטפות סגורות, הנשלחות ממטה פעולה עלום שם. הם לא רק שולטים בחיי אחרים, אלא גם מנהלים אורח חיים משל עצמם, וכך, אמילי, שהיתה שייכת בעבר ליחידה המיוחדת לחלוקת המזל, מאוהבת בגיא עוד מתקופת הקורס שבו השתתפו ביחד. גיא שימש כחבר דמיוני בעיקר לילדים, אבל הוא, אבוי, מאוהב בחברה דמיונית אחרת, קסנדרה אדומת השער, שאותה פגש בגן השעשועים שאליו יצא ביחד עם מיכאל, הילד שמדמיין אותו. כעת אמור גיא להשתתף ביצירת צירוף מקרים שיוביל למותו של מיכאל. האמנם ישתף פעולה עם מפעיליו ויגרום למותו של מיכאל בתאונת אוטובוס, או שמא יימצא ברגע האחרון פתרון אחר שיציל את מיכאל מידי ידידו הדמיוני? "מצרפי המקרים" הוא ספר שמפיק את המקסימום מכל מה שמגונה במקוריות והוא מעלה בלב הקוראים געגועים לכתיבה פשוטה, כזו שתנסה לתאר את רגשותיו של המין האנושי בצניעות ראויה ולא מתחכמת, ושתחסוך לקוראיה את הדיונים הפסאודו-פסיכולוגיים ופסאודו-פילוסופיים של יואב בלום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ