החידה הספרותית: ע. צופיה | חברה מתוקנת להפליא

אמנון ז'קונט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמנון ז'קונט

ע. צופיה היא תולעת ספרים בלתי נלאית, העובדת בשב"ס. לא, לא שירות בתי הסוהר כי אם שירות בילוש ספרותי, סוכנות בלשים השייכת לה ומתמחה בפענוח תעלומות-חיים באמצעות עלילותיהם של ספרים. מדי פעם מתייצבים במשרדה לקוחות שפנו לכל בלש, חוקר או פסיכולוג בעיר, אך העניין שמציק להם נשאר בלתי פתור. ע. מקשיבה להם, סורקת את מאגר הספרים הענק שבראשה ובמשרדה - וכמעט תמיד מספקת את התשובה.

?

לעתים פוקדים את דירתה-משרדה של ע. אנשי אקדמיה המבקשים ממנה להפעיל את חושיה הבלשיים-ספרותיים בעניינים כבדי משקל, העשויים לחרוץ את גורלם של מחקרים ושל חוקרים. השבוע הגיע אליה פרופסור כ.ל. חשאי, ראש הוועדה לקידום מרצים באחת האוניברסיטאות שאת שמה אסור לומר, ועוד בטרם בירך אותה לשלום הצהיר: "כל מה שידובר בינינו מרגע זה הוא חשאי".

"בוודאי, פרופסור חשאי, כל מה שמספרים לי נשאר חשאי".

פרופסור חשאי פתח: "כפי שאת יודעת, אני עומד בראש ועדה שדנה בקידומם של מרצים לדרגות אקדמיות בכירות. דיוני הוועדה הם חשאיים כמובן..."

"כמובן", אישרה ע.

"והנה אנו עומדים לאשר את קידומו של דוקטור צעיר, בחור מבריק ומוכשר. בדרך כלל אנחנו דורשים שמועמד ישלים את כתיבתו של ספר מחקרי כדי שבכלל נביא אותו בחשבון, אבל במקרה שלו... ובכן, יש לו גב חזק מצד נשיא האוניברסיטה..."

"מה פירוש ?גב חזק'?" התעניינה ע.

"הוא בנו", הפטיר פרופ' חשאי ומיד הוסיף: "בלי כל קשר, החלטנו להקל עליו בשל היכולות שהראה".

"בלי כל קשר...", וידאה ע.

"כן... בלי כל קשר. הוא הגיש לנו הצעת מחקר כל כך נועזת ומיוחדת, וכאן אני זקוק לעזרתך. הנה", הוא שלף מתיקו צילום של מסמך שנראה עתיק, "לדבריו, זהו מכתב ששלח מלומד בן המאה ה-16 אל מלומד אחר, שכתב ספר כלשהו..."

הוא הניח את המסמך על השולחן, מול עיניה של ע., "הוא מתכוון לחקור מי שלח את המכתב אל מי... אני פרופסור לספרות, כפי שידוע לך", חשאי מילמל באי-נוחות, "לא להיסטוריה של הספרות..."

ע. לא התעכבה לנחם אותו על כך ושקעה בקריאה: "... זה עתה סיימתי לקרוא את חיבורך המצוין, והתרשמתי עמוקות מן החזון ומן התבונה שבהם ניחנת. חיי התושבים במקום שתיארת אכן שלמים ובריאים לגוף ולנפש, החברה מתוקנת להפליא והכלכלה אינה יכולה אלא לשגשג.

"במיוחד התרשמתי מכמה רעיונות חדשניים שביטאת, ובעיקר מרעיון השיתופיות, שבזכותו יכול כל פרט מתושבי האי הדמיוני שבראת להגיע למיצוי כמעט מלא של זכויותיו כאדם וכאזרח. אין ספק שעמדת בכבוד בנטל ההוכחה, שאפשר להגיע לסדרי חברה מתוקנים על ידי ניתוח ותכנון רציונליים.

"ובכל זאת, אני מקווה שהשם שנתת לאי, מקום שאיננו בנמצא, יבהיר לציבור שהחברה מן הסוג שתיארת איננה אפשרית כל עיקר. קיים בי חשש שחיבורך, אם ייפול לידיים הלא נכונות, עלול לדרבן אנשים קצרי רוח ותמימים לנסות וליישם את עיקריו באי אילו מדינות שמשטרן חלש. או-אז עלול אתה לגלות שהשגת את ההפך המוחלט ממה שהתכוונת אליו, וחיבורך יגרום לשפיכות דמים, לעריצות ולסבל. אל לנו לשכוח שההיגיון, העומד ביסודם של רעיונות, אינו בהכרח זה שהמציאות מתנהלת על פיו: פרט לשאיפה לנהוג על פי השכל, יש לבני אנוש עוד מניעים שיסודם ברגש, בחינוך לקוי ובצורכי הגוף".

"אני חושדת שהמכתב אינו אמיתי", ע. אמרה, "הוא מכיל נבואה שהתגשמה במאה ה-20, ובמאה ה-16 - שבה רוב המשטרים היו מלוכניים - עדיין לא הייתה רלוונטית. אני גם לא יודעת מי שלח אותו, אבל אני יכולה לנחש אל מי הוא נשלח ומהו הספר שהנמען כתב". היא קמה אל מדפי הספרים שלה, "יש לי אפילו מהדורה עברית שלו... תיכף אביא לך".

מהו הספר ש-ע. תביא לפרופסור חשאי? מי הכותב אליו ממוען המכתב?

מהו הספר?

פתרונות לחידה אפשר לשלוח למייל: sfarim@haaretz.co.il בין הפותרים נכונה יוגרלו שלושה ספרים. לזוכים תימסר הודעה

פתרון חידה מספר 122:

הספר אותו הזכירה ע. הוא "חסד אלוהים" מאת ברנרד מלמוד. בין הפותרים נכונה עלו בגורל: אסתר ביזמן, שלמה חלימה ורועי צור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ