פותחים ספר: ברייטון רוק | גראהם גרין

המותחן "ברייטון רוק" (מאנגלית: יואב כ"ץ, פן וידיעות ספרים) ראה אור ב-1938. הסופר הבריטי הגדול גראהם גרין מעלה בו שאלות על מוסר, חופש וקיומו של אלוהים באמצעות סיפור על אשה שמנהלת מרדף חסר פשרות אחרי גנגסטר אכזרי, כדי להעניש אותו ולהציל את רעייתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא חלפו שלוש שעות מרגע שהגיע לברייטון, והייל כבר ידע שבכוונתם לרצוח אותו. באצבעותיו המוכתמות בדיו ובציפורניו הכסוסות, בהתנהגותו הצינית והעצבנית, ראו עליו שהוא לא שייך - לא שייך לשמש של ראשית הקיץ, ולא לרוח הקרירה הנושבת בחג השבועות הנוצרי, ולא לציבור הנופשים. הם הגיעו מתחנת ויקטוריה מדי חמש דקות, היטלטלו בעמידה לאורך רחוב קווינס על גבי החשמליות המקומיות הקטנות, ירדו מהן בקבוצות המוניות ומבולבלות לתוך אוויר רענן ומרצד. שכבת הצבע הכסופה החדשה נצצה על המזחים, הביתנים הצבועים בצבעי קרם נמתחו הרחק מערבה כמו אקוורל ויקטוריאני חיוור. מירוץ מכוניות זעירות, תזמורת מנגנת, גינות פרחים מלבלבות תחת הטיילת, אווירון מפרסם משהו שקשור לבריאות באותיות ענן חיוורות המתפוגגות לרוחב השמים.

בעיני הייל היה זה הגיוני למדי שאיש לא יאתר אותו בברייטון. חוץ ממנו עוד 50 אלף איש באו לבלות שם באותו יום, והוא בילה חלק ניכר מן היום בהתמסרות למזג האוויר הנעים ולשתיית ג'ין וטוניק בכל מקום שהתיר לו זאת לוח הזמנים. שכן היה עליו להיצמד ללוח הזמנים באדיקות: מעשר עד אחת-עשרה רחוב קווינס וכיכר קאסל, מאחת-עשרה עד שתים-עשרה המוזיאון התת-ימי ומזח פאלאס, שתים-עשרה עד אחת הטיילת בין מלון אולד שיפ ובין המזח המערבי, חזרה לארוחת צהריים בין אחת לשתיים באיזו מסעדה שיבחר באזור כיכר קאסל, ואז חזרה כל הדרך לאורך השדירה עד המזח המערבי ומשם לתחנה הסמוכה לרחובות הוב, העיירה השכנה. אלה היו גבולות הגזרה של הפטרול שלו, המגוחך והמפורסם לעייפה. וכך פורסם על גבי כל כרזה שנשאה את שם עיתונו ה"מסנג'ר": "קולי קיבר היום בברייטון". בכיסו היתה חפיסת קלפים שאותם הוא אמור להחביא במקומות שונים לאורך מסלולו. כל מי שימצא אותם יקבל עשרה שילינג מה"מסנג'ר", אבל הפרס הגדול יינתן רק למי שיפנה להייל בנוסח הנכון וגיליון של ה"מסנג'ר" בידו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ