שלושה ספרים בקצרה: ההודאה, בניגוד להוראות היצרן וכל שבעת הגלים

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלית קרפ

ההודאה ג'ון גרישם. מאנגלית: נורית לוינסון. מודן, 392 עמ', 88 שקלים

כמה טוב שמדי פעם יוצא ספר חדש של ג'ון גרישם, סופר שתמיד מוליך את העלילה ביד יציבה של מי שיודע שהפשטות היא המשימה המסובכת מכולן. טראוויס בואייט מצלצל אל קיט שרדר, כומר לותרני מקנזס, נפגש איתו ומספר לו שלפני תשע שנים אנס את ניקול יארבר בת ה-17, רצח אותה וקבר אותה הרחק משם. המשטרה, שלא מצאה את הרוצח, נטפלה לדונטה דראם, צעיר שחור, וכפתה עליו הודאה ברצח, ובית המשפט דן אותו למוות על פי ההודאה המפוברקת ואוסף ראיות קלושות. בואייט, שישב בכלא על מעשים אחרים, הוא משוחרר על תנאי, יש לו גידול במוח, והוא מחליט להציל את דראם ולהתוודות על פשעו. שרדר לוקח אותו דרומה, אל הכלא שבו יושב דראם, מפגיש אותו עם עורך הדין שמייצג את דראם, וביחד הם עושים כל מה שאפשר ב-24 השעות שנותרו לחייו של הנידון כדי להצילו ואחר כך גם להציל את מערכת המשפט מפני עצמה. כמו בספריו הקודמים, גם ב"הודאה" טווה גרישם עלילות שמעוגנות בעולם המשפט והעיתונות, נלחם עד חורמה במערכת המשפט תאבת הדם של מדינות הדרום ועושה את זה בעלילה סוחפת שלא ניתן להינתק ממנה.

בניגוד להוראות היצרן עידית אלנתן. זמורה-ביתן, 223 עמ', 89 שקלים

ליאנה רוט, רווקה מתבגרת שגרה ביפו ועובדת לפרנסתה כעורכת לשונית בהוצאת ספרים, היא אשה אומללה: יש לה מערכת יחסים סבוכה עם אמה, אביה נהרג בתאונה ביתית בזמן שניסה לעזוב את הבית, אין לה חבר, אין לה ידידים וגם לא חברות, והיא שונאת את כל מה שהיא באה איתו במגע. בין אם אלה השכנים שלה, החתול שהתיישב ליד דלתה או כל מיני בחורים שהיא נפגשת איתם ואינם מדברים על פי החוקים הנכונים של הדקדוק העברי. אם יש מישהו שבכל זאת מוצא חן בעיניה ולו לרגע, היא מצליחה להרוס את מערכת היחסים איתו עד יסוד, עוד בטרם התחילה. כשפורצות מהומות ביפו, היא מגלה הומלס שהתנחל ליד דירתה, וכשהוא מצליח להיכנס אליה היא מטפלת בו כמה ימים וגם מנהלת איתו סוג של רומן שדווקא תוצאותיו הבלתי צפויות מביאות ללבה הדווי מעט אושר. עידית אלנתן כותבת יפה, מציגה דמות דוחה ומעניינת בעת ובעונה אחת ומצליחה לשמור על מתח עלילתי לאורך הספר כולו. אם ניסתה לשרטט פרופיל של הרווקה המתבגרת המחפשת אהבה וחתן שאותם לא תמצא לעולם בטרם תתפייס עם עצמה, היא עושה זאת באכזריות.

כל שבעת הגלים דניאל גלטאואר. מגרמנית: דפנה עמית. כתר, 265 עמ', 89 שקלים

אזהרה לקוראים: המקבילה הספרותית לצמד "צילומים יפים" בקולנוע, המבשרת לצופה שעליו להצטייד בכרית בזמן ההקרנה למען תערב עליו שנתו, היא הצירוף "דיאלוגים שנונים", שעל פי רוב מבשרים שעמום המשתרע מאופק עד אופק, ממש כמו זה שיהיה מנת חלקו של הקורא ב"כל שבעת הגלים". אמי רוטנר וליאו לייקה הם זוג וירטואלי: הם הכירו כפי הנראה באיזה מייל שגוי ומאז הם ממשיכים את מערכת היחסים שלהם, שעיקרה ניסיונות להיפרד זה מזה. היא נשואה ומגדלת ביחד עם בעלה את ילדיו מאשתו הראשונה; הוא מנסה להינתק ממנה בעקבות פניה מפורשת של בעלה, נוסע לבוסטון ומכיר שם את פאמלה, שאיתה הוא מנסה לכונן קשר בשר ודם. הם מתכתבים כמו שמתכתבים במייל: קצר, אישי, לפעמים טיפשי, ובדרך כלל מיותר ויומרני, כשאת הסוף יכולתי לנחש כבר בעמוד 50. רומן המכתבים הוא ז'אנר עתיק, שבמרכזו בדרך כלל הדיון באהבה האפלטונית לעומת אהבת הבשרים, במאבק בין שתיהן ובאופן שבו הן משפיעות זו על זו. מכיוון שלפעמים נדמה שהכול כבר נכתב בעניין, צריך קצת יותר מיומרה כדי לחדש משהו בתחום, ואין ספק ש"כל שבעת הגלים" אינו הספר שנועד לעשות זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ