בקצרה

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלית קרפ

חלום אחד רחוק מדי

אפרת ישראלי. גוונים, 239 עמ', 75 שקלים

אפרת ישראלי בחרה נושא מעניין לעסוק בו: המשבר שחווים זוגות על רקע הצורך לעזוב את ישראל בגלל הקריירה, בדרך כלל זו של הבעל, והמקום שאותו צריכה האשה למצוא לעצמה בגלות, לרוב מתוך עמדת נחיתות. רות ודן כגן, הוא נוירו-כירורג והיא סוציולוגית, גרים בדאלאס, ודן מקבל הצעה שכוללת שכר מצוין ואפשרויות מקצועיות מפליגות. רות כותבת אמנם עבודת דוקטורט, אבל מסגרת חייה רופפת: היא מסיעה את הילדים, נותנת הוראות לעוזרת, דואגת לתחזוקת הבריכה וחשה שמקומה בישראל. על רקע רצונה של רות לחזור ורצונו של דן להישאר מתגלע ביניהם משבר שבאמצעותו מנסה ישראלי לטפל בנושאים חשובים כמו הפער שנפער בין בני זוג במהלך השנים, יחסיהם עם בני המשפחה של בן הזוג, מעמדן של נשים בעולם המקצועי וכיו"ב, כשבסופו של דבר, כמו שידוע לכל, ההחלטות החשובות מתקבלות לאו דווקא על בסיס רציונלי. ישראלי מנסה אמנם לפרוש תמונות מחיי הנישואים, אבל אין בכתיבתה את העומק הנדרש לכך, ובנוסף לזאת, העורך של ספרה הותיר בו פטפוטים רבים כל כך, עד שהם מטביעים גם את החלקים הטובים שבו.

כשהשמים התקרבו לאדמה

שרה אהרוני. ספרית מעריב, 364 עמ', 89 שקלים

חנה ואורי גלעדי הגיעו לגוש קטיף בראשית שנות ה-80 והקימו בו חממות שנשענות על מים שפירים ועל עבודתם הזולה של ערביי חאן-יונס. הם רואים ברכה בעמלם, מתעשרים, ומהווים חלק מרכזי מחיי הקהילה בנווה טללים. ההחלטה לפנות את גוש קטיף נופלת עליהם כרעם ביום בהיר. בתחילה הם מסרבים להאמין לה, ועם התרחשותה הם שוקעים במשבר נורא ששרה אהרוני מתארת אותו ללא כחל ושרק: היא מתארת את השבר שהתחולל במשפחות, את המעבר משפע כלכלי למצב שבו האשה היא המפרנסת היחידה מעבודתה כמורה, את המספר הרב של הגירושים ואת המשברים הנפשיים שהיו מנת חלקם של רבים מהמפונים. אהרוני כתבה ספר שקשה להתעלם מהאומץ שבו, למרות הגוון האידיאולוגי המובהק של ואף על על פי שהוא רצוף סטריאוטיפים, והיא עושה חשבון נפש, גם אם חלקי, עם חייהם של מתיישבי גוש קטיף. הבעיה היא שהמחברת, שמכנה את המקום "גן עדן", מתעלמת מהיחס האדנותי שבו נהגו המתיישבים בערבים ומהעובדה שמה שהיה גן עדן למעטים היה גיהנום לרבים אחרים. גם אם היחס הזה אינו הסיבה היחידה לפינוי גוש קטיף, ההתעלמות ממנו פוגמת בספר.

זדון מופלא

רבקה ג'יימס. מאנגלית: אינגה מיכאלי. מודן, 271 עמ', 88 שקלים

קתרין בוידל, שנקראת קתרין פטרסון מסיבות נסתרות, עזבה את מלבורן לסידני ביחד עם הוריה לאחר מות אחותה. היא פוגשת את אליס פארי, יפהפייה שלומדת איתה בבית הספר, וזאת מזמינה אותה למסיבת יום הולדתה. פארי כריזמטית, מושכת בנים ובנות, ודומה שהיא מסמר הערב בכל מקום, ופטרסון נופלת ברשתה. עד מהרה מתפתחת הידידות למשהו מסוכן עד מאוד: פארי מתגלה כאישיות הרסנית שאינה בוחלת בשום מעשה נבלה. היא הורסת את חייו של בחור שמאוהב בה, מנצלת את סיפורה האישי של פטרסון כדי לרדוף אותה, משתמשת במיניותה כדי להשיג את מטרותיה ואט אט קולפת מעל עצמה את מעטה הכריזמה, עד שהיא מתגלה במערומיה המזוויעים שגם חושפים את הקשר האמיתי שלה עם פטרסון. פטרסון מנסה לשקם את חייה, פוגשת את מיק ומצליחה להתמודד עם כמה תוצאות בלתי צפויות של הקשר אתו. אבל למרות תאוותה לחיים, מתברר בסופו של דבר שכוח ההרס של פארי חזק מכל. רבקה ג'יימס כתבה ספר מעניין, אף על פי שיש בו משהו דידקטי, אולי מפני שגיבוריו הם בני נוער והיא מנסה להעביר אליהם איזה מסר חינוכי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ