שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אברי הרלינג
אברי הרלינג

1.

האשה עם עגלת התינוק הריקה עמדה כהרגלה ליד פח האשפה שבכיכר ושלתה בקבוקים ושאר דברי ערך מתוכו. לג'ינג'י זה שוב הפריע במהלך הארוחה והוא נאלץ לסגת ולהשתופף לצד כמה שיחים ליד. כל זה כבר קרה פעמים רבות בעבר, אבל הפעם השקיף על האירוע חתול בית ממרומי מרפסת המצויה בקומה השנייה.

"פסססט, פסססט", קרא חתול הבית לג'ינג'י שהרים ראשו בהפתעה ממעבה השיחים, "יש לי רעיון בשבילך", וסיפר לו רוב מה שידע על התנגדות ומרי, לוחמת גרילה ופנתרים שחורים, מרטין לותר קינג ומאו צה טונג, צ'ה גווארה וסטלינגרד 1942 - כל מה שלמדו הוא ואדם הבית שלו מערוץ ההיסטוריה בזמן האחרון, ושנראה לו קשור למצב.

הג'ינג'י, שהקשיב בתשומת לב, הפנים היטב את מה ששמע והמתין להזדמנות. כששבה אותה אשת רחוב לפח שלו הוא כבר ידע שיש לו זכויות ולכן זינק ממנו בטפרים שלופים ובקול צווחה אל פרצופה עד שנמלטה משם בבהלה. חתול הרחוב הג'ינג'י ניצב אז על פסגת שקית זבל, מופתע מהקלות שבה הבריח אותה. ניצוצות של הבנה הבעירו בו אש גדולה של תוכניות שטופות זדון, וחתול הבית עזב את הבית.

2.

הם נהגו להתכנס בחצר אחורית של בניין בצד הדרומי של הכיכר, פיסת קרקע חשופה מצמחייה וחבויה מהרחוב ובלוני גז גדולים מפוזרים בה בצמדים. שם הם נחו, רבו, ליקקו את הפצעים ונעצו ציפורניים בעורפן של המיוחמות המייללות.

שם אירגן הג'ינג'י את חילותיו. חתולי רחוב רבים הצטרפו, וחולקו ביניהם משימות הגנה ושיטור סביב פח האשפה. חוליות של שלושה או ארבעה, אחד צופה מלמעלה, ממרומי צמרת עץ פיקוס הצומח למרבה התועלת ליד השיחים, אחד בפינה קרובה והשאר נוברים בפנים. אחר כך מתחלפים. עשרים וארבע שעות, שבעה ימים בשבוע, ללא פשרות, למעט בעת הופעת הכוח העליון - משאית הזבל. כולם זכרו היטב את השחורה שלא נמלטה בזמן ונדחסה לבלי שוב אל קרביה של המפלצת הבולעת כל.

לאחר ההלם הראשוני נראו כמה התארגנויות שכנגד. אנשי הרחוב הקולוניאליסטיים ניסו לתקוף בצמדים: הזקן עם עגלת הקניות המשובצת חבר לאדם רחוב מקועקע שמתמחה באיסוף מתכות בעגלת סופרמרקט, ההוא עם האופניים בא עם השיכור שאחז בקבוק שבור ביד. אבל ללא הועיל. כל הניסיונות לקנות חזקה על אוצרות הטבע שבפח הזבל ובתחום שיפוטם הטריטוריאלי הסתיימו במנוסת אנשי הרחוב ובשריטות עמוקות ומדממות בפנים שלהם ובאגו. כריזמה בהחלט שהיתה לו לג'ינג'י. אולי נבעה מהיותו קטוע זנב ומצולק ושרוט בכל גופו, אולי מהשמועות שהופצו בעניין היותו אביהם של כמחצית מחתולי השכונה, קשה לדעת מהיכן נובעת כריזמה שכזאת. לפעמים הנסיבות והאישיות המתאימה חוברים אלו לזו ומנהיג נולד.

וחתול הבית המלומד הפך ליועץ ואידיאולוג, ואת ביתו שכח.

3.

"ומה הלאה?"

"למה אתה מתכוון?"

"לאן תוליך את הכוח הזה שצברת? יש לך חזון?"

הג'ינג'י וחתול הבית לשעבר רבצו על גג מחסן, מתחממים בשמש. "זהו תור הזהב", הסביר היועץ. את גופם ליקקו מקצה לקצה כמה חתולות גמישות מותניים והם עסקו בניסוח כללים לאנשי הבית, ספקי האוכל. כשהגיעו לסעיף הנוגע לאופן שבו יש לטפל בקופסאות טונה וסרדינים כך שלא יפצעו את פיהם ושפמם, הגיע שליח לחצר ובפיו מכתב מהאגף של העירייה האחראי לעניינים מן הסוג הזה:

עבור: ח.ר.

לאחרונה התרבו תלונות האזרחים בדבר אלימות המופנית כלפיהם סביב נקודות ריכוז האשפה. דבר המפר את תקנה 137 לתקנון. אי לכך אתם נדרשים/ות לפנות את הכיכר באופן מיידי ולהתייצב לסירוס או עיקור אצל הווטרינר העירוני. חוסר היענות יגרום לתהליכי אכיפה וענישה ככתוב.

על החתום: ראש האגף האחראי לעניינים מן הסוג הזה.

חתול הבית החוויר באופן מטאפורי. "על זה לא חשבתי", הודה, "רק זה חסר לנו, סכסוך משפטי עם הרשויות". "לא נורא", סינן הג'ינג'י מבעד לשפמו, "נחסל אותו".

"את מי?" שאל היועץ.

"את ראש האגף", ענה המנהיג וחילק את ההוראות המתאימות, "וגם את הווטרינר ליתר ביטחון".

היועץ ניסה לרסן את הג'ינג'י. סיפר על מהטמה גנדי, הדלאי לאמה, על פרס נובל לשלום לדורותיו. זה ייאמר לזכותו בעתיד, כך קיווה, עת יתהפכו היוצרות, ומה שהיה תור זהב ייהפך לתור שיש להיחלץ ממנו בכל מחיר אצל הווטרינר העירוני.

"אני מעריך יותר את סטלין", פטר אותו הג'ינג'י ורץ לפקד על החיסולים הנדרשים, בסיס זנבו רוטט מהתרגשות.

4.

הפקחים תקפו עם שחר. ניידות של האגף האחראי וגו' הקיפו את פינת הכיכר הדרומית ואת בסיס חתולי הרחוב. בראשם עמד ראש האגף עצמו כשאת פניו חורצות שריטות עמוקות ועינו הימנית מכוסה ברטייה שחורה. מחלון אחת הניידות צפה במהומה המתפתחת הווטרינר החבוש בכל חלקי גופו, וסבר פניו עגום. חתולי הרחוב ניסו להתארגן להתקפת נגד, אבל ראש האגף הצליח ללכוד את הג'ינג'י ברשת, לכלוא אותו בכלוב, וההתקפה איבדה את המומנטום. מכאן ואילך זה היה חתול לנפשו. סערת פקחים וחתולים השתוללה בחצר האחורית. קרב פנים אל פנים. יללות שבר וצרחות כאב. חתול הבית צימצם את נוכחותו למינימום, חמק בתושייה רבה דרך ענפי העץ למעקה המרפסת, לדלת הפתוחה בה כדי חרך, ואל תוככי הבית האפלולי והטוב שרוב תריסיו מוגפים.

5.

"הו, ברוך שובך", אמר לו אדם הבית שלו. "בוא, שב עלי. קצת דאגתי, אתה שומע איזה רעש בחוץ? תרגיש בנוח. תתרפק. בדיוק מתחילה תוכנית על מרד גטו ורשה". "עזוב", נשא אליו עיניים חתול הבית, "מיציתי, חפש לי משהו על דיג, אגמים, עננים, דברים כאלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ