בקצרה: עמוק בבוץ, הטעם המופלא של תאני שיגורנסקי ופעם ביום שני

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלית קרפ

עמוק בבוץ

גיירמו פדנלי. מספרדית: רינת שניידובר. ידיעות ספרים והכורסא, 317 עמ', 88 שקלים

בדומה להומברט הומברט, גיבור "לוליטה" והמספר שלה, גם בניטו טורנטרה, דוקטור לפילוסופיה מאוניברסיטת מקסיקו סיטי, מגולל את פרשת יחסיו עם אדוארדה פלור הצעירה מתוך הכלא שאליו הושלך לאחר שנתפס וגווייה בתא המטען של מכוניתו. אלא שהמסע שהוא עורך עם פלור והכלא שבו הוא נמצא הם רק תחבולות ספרותיות שמטרתן לעוור את עיני הקורא ולגרום לו לחשוב שלפניו פרשת לוליטה, ולא היא: פלור אינה קטינה והמעשים שעושה בה טורנטרה, הגם שאינה נהנית מהם, אינם אונס. מה לאדם מכובד ולפרחה שאותה אסף אל ביתו כדי להצילה משלטונות החוק לאחר ששדדה ורצחה? ביקורת נוקבת על החברה המקסיקאית ויותר מזאת, תאווה חסרת מעצורים, נטולת אהבה וטובעת בקנאה היא שמובילה את טורנטרה למסע שחרור מהפכני ומיוסר בכמה עיירות מסביב למקסיקו סיטי, שאין בו שום עונג, אלא רק סבל גם עבורו וגם עבור בת זוגו. גיירמו פדנלי כתב ספר על מסע ייסורים שכולו רצון להיאחז עוד רגע קט בחייו האוזלים והולכים של הגיבור, שבגיל 49 הוא חש עצמו זקן, מרוקן ומיותר, והוא מהווה שירת ברבור הולמת לחייו העצובים וחסרי התכלית.

הטעם המופלא של תאני שיגורנסקי

עליזה אורבך. הקיבוץ המאוחד, 144 עמ', 88 שקלים

קראתי את הספר הזה חיש קל: עליזה אורבך מספרת אנקדוטות מימי ילדותה היקית ברחוב הלל בחיפה ומלווה את זיכרונותיה בתצלומי הרחוב כפי שהוא נראה כיום. אורבך מספרת סיפורים נוסטלגיים כמו שרק יקים יודעים: דומה שילדותה היא מין פנטסיה רומנטית על ילדות, ולא ילדות אמיתית. על אף התנאים הקשים שבהם חיה עם הוריה ועם שלוש אחיותיה, היא כמעט שלא מזכירה אירועים בלתי נעימים, בין אחיותיה לבינה שררו אהבה וחיבה, חברתה עליזה היתה חברה נפלאה, התאנים בחצר של בית משפחת שיגורנסקי היו מתוקות מכל והוריה היו אנשים מקסימים, חובבי ספורט ומוסיקה.

אורבך כמעט שלא מספרת על מריבה, מתיחות או חיכוך, אולי מפני שהיא לא זוכרת כאלה ואולי מפני שהיא לא רוצה להתמודד איתם. באופן טבעי, יצירה מסוג זה מוגבלת באמירתה ויש לה נופך אישי יותר מאשר משמעות ספרותית.

"הטעם המופלא של תאני שיגורנסקי" הוא ספר נחמד שידבר במיוחד ללבו של מי שמכיר את חיפה ואת היקים שלה.

פעם ביום שני

יונתן בירן. הוצאת גוונים, 175 עמ', 78 שקלים

"פעם ביום שני", הסיפור שהעניק לקובץ את שמו, הוא סיפורו של הגיבור, שמוזמן על ידי ידידו, ברוך אלפסי, לפגוש את רבקה, בחורה דתייה בת 18, כדי לבדוק אפשרות להשתדך לה. אף על פי שהוא חילוני והיא דתייה, הוא נמשך אל התום הנודף ממנה, רק שזמן קצר אחר כך מתברר, שהפער ביניהם בלתי ניתן לגישור והיא נישאת לאלפסי בנישואים שאין בהם אהבה. יונתן בירן מספר סיפורים מילדות ירושלמית של ילדים במשפחה קשת יום: הוא מתאר את ניסיונותיהם של הורי הגיבור לעבור לדירה אחרת, את האופן שבו אימצו את האנשים המבוגרים שלהם מכרו בסופו של דבר את דירתם הישנה, את משחקי הילדים המסוכנים שבהם השתתף ואת המצאתו שהיתה אמורה לאפשר לבנות להטיל את מימיהן בטיולים בדיסקרטיות. הסיפורים הללו תמימים ורעננים אמנם, אבל במצבם הנוכחי הם אוסף אנקדוטות יותר מאשר יצירות ספרותיות. זה חבל, כי יש לסיפורים הללו מכנה משותף, מפני שהגיבור, המספר בגוף ראשון ושקרוב בלי ספק למחבר, יוצר אינטימיות יפה עם הקורא, ובכישרונו לתאר מצבים אנושיים ורגשות. עורך טוב יכול היה לכוון אותו לגיבוש רומן נעורים או רומן אוטוביוגרפי, ולהפוך את החומר הגולמי הזה ליצירה קצת יותר רצינית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ