בקצרה: יתומה אחת מבגדאד, קרמים בצנצנות זכוכית וכלה מעבר לים

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלית קרפ

יתומה אחת מבגדאד

האלה ג'אבר. מאנגלית: דנה אלעזר הלוי. אחוזת בית, 298 עמ', 98 שקלים

האלה ג'אבר, עיתונאית בריטית ממוצא לבנוני, השתוקקה כל חייה לילד, אבל לא הצליחה להרות. היא התמסרה לעבודתה כעיתונאית חוץ ב"סנדיי טיימס" ויצאה לסקר את הזירות המסוכנות ביותר בעולם, וביניהן הזירה העיראקית במלחמת המפרץ השנייה. במסגרת עבודתה, היא מגיעה לבית חולים שבו מאושפזת זהרה, שרוב משפחתה נהרגה כשטיל אמריקאי פגע במכוניתה. זהרה סובלת מכוויות בכל גופה וג'אבר הופכת עולמות כדי להעביר אותה לבית החולים האמריקאי, שרק בו ניתן אולי להצילה. אלא שכל מאמציה לשווא וזהרה מתה ומותירה אחריה את אחותה התינוקת חאורא. ג'אבר רוצה לאמץ את חאורא, אבל רגשות האשם שמלווים אותה מאז מתה זהרה אינם מניחים לה לשוב לבקר אותה, על אף ההבטחה שנתנה לסבתן: לדאוג לגורלן של שתי הבנות. רק לאחר זמן רב היא חוזרת ונפגשת עם הסבתא ועם הנכדה, כשהקורא שואל את עצמו לאורך הספר כולו אם אמנם תאמץ ג'אבר את הילדה, שבינתיים גדלה והיא כבר בת שש. ג'אבר חושפת באומץ את ההתלבטויות שלה ולא מסירה לרגע את המחיצה בין אלה שיש להם ברירה לבין אלה שנידונו להיות מושא החלטותיהם של אחרים.

קרמים בצנצנות זכוכית

מעיין בלום. גוונים, 143 עמ', 75 שקלים

שלוש נובלות קובצו בספר הזה: "קרמים בצנצנות זכוכית", שמספרת את סיפורה של אנה, בת לניצולי שואה שחולמת תמיד על חיים טובים מאלה שהועיד לה גורלה: אחרי פרשת אהבים לא מוצלחת, היא פוגשת את אהוד, חבר קיבוץ ומתחתנת איתו. החיים בקיבוץ ממררים את חייה והמצב מחריף לאחר שנולד בנה אסף, עד שהיא בעצם יוצאת מדעתה. "עדה", הנובלה השנייה, עוסקת באשה מפונקת, שבעלה נושא אותה על כפיים עד שהוא יורד מנכסיו והיא נאלצת להתפרנס מעסקי קייטרינג. הסיפור נושא מסר של אופטימיות, ויש בו טענה מרומזת שעל פיה, כל משבר הוא הזדמנות. "חוקי המשחק" הוא שמה של הנובלה השלישית. איה, בת קיבוץ, יוצאת ללימודים בתל אביב, מסתבכת עם בחור דוחה אחד ואחר כך גם עם המרצה המזדקן שלה. היא שבה לקיבוץ, מלמדת בבית הספר ושוב מתאהבת באנשים הלא נכונים ולא מצליחה להתחתן, עד שהיא מחליטה ללדת ללא נישואים ובחור שהיא פוגשת בקבוצה של הורים לא נשואים מפיח מעט תקווה בנפשה הכבויה. ספרה של מעיין בלום כתוב בשפה פשוטה וקולחת, אבל היא חוטאת בהצגת דמויות חד-ממדיות ודידקטיות שגורמות לקוראים ליצור עמדה שיפוטית כלפיהן.

כלה מעבר לים

ג'ואנה הרשון. מאנגלית: יצהר ורדי. מטר, 332 עמ', 89 שקלים

דומה ש"כלה מעבר לים" מבשר את הקיץ: אין כמו הספר הזה כבן לוויה נאמן, מרתק וחסר יומרות לחופשות הממשמשות ובאות. הנרייטה ואווה פרנק, שתי אחיות יהודיות, הן בנותיו של בנקאי עשיר. אווה, הצעירה, מתאהבת בצייר שנשלח לצייר אותן ופרשת האהבים הקצרצרה שהיא מנהלת עמו גורמת לה לרגשות אשם נוראים, שבגינם היא רואה בעצמה אחראית למותה של הנרייטה ושל התינוקת שלה בלידה. היא נענית להצעת נישואים מאברהם שיין ונוסעת אתו לאמריקה שאחרי מלחמת האזרחים, שם, כך הוא מבטיח, יש לו בית גדול בסנטה-פה שבניו-מקסיקו. לא רק שאין שם שום בית, אלא ששיין מתגלה כמהמר חובב זונות שמצליח לשרוף כל רווח מהעסקים המשותפים לו ולאחיו מאיר, ובנוסף לזאת, לא מצליחה אווה ללדת, אף שהיא הרה שוב ושוב. בסופו של דבר, היא מצליחה ללדת תינוקת ונמלטת מהעיר שכוחת האל, מוכת האבק ושריח גללי חמורים אופף אותה בכל מקום, והיא פונה מערבה אל עבר עתיד בלתי ידוע, שפניו, כך נדמה שנרמז בעלילה, הם כפני אמריקה. ג'ואנה הרשון כתבה רומן סוחף ונוגע ללב, מתחמקת מסוף טוב, דידקטי ומנחם, ואף-על-פי-כן היא זורעת זרעי תקווה בלבם של הקוראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ