אדמיאל קוסמן | גופים מדברים

אדמיאל קוסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדמיאל קוסמן

למי שגדל כבן לעם היהודי מהזן הישראלי ה"חושב", ולאחר מכן הוטבל לצורכי עבודתו לכת האוניברסיטאית - לאדם כזה נדמה שסובבים אותו רק ראשים מדברים. כנגד ה"תקיעות" הזאת מדברת ניצה ירום בספרה המרתק, "סיפורי גוף: על חוויות נפש אילמות המתפרצות בגוף" (מודן), שנע על שני צירים המתמזגים זה בזה: סיפורי מטופלים, שבהם היא מדגישה במיוחד את הגוף ותגובותיו הפסיכוסומטיות למצבים הנפשיים של המטופלים, והתיאוריות המדגישות את הגוף ומקומו.

כמה מאתנו חשבו על כך שאם הגוף של בן שיחנו הוא רזה מדי או שמן מדי - הוא לא רק "קיים-שם" אלא גם מדבר אלינו? למי שנחשף לאופן הראייה המרתק הזה על הגוף מובנות היטב גם התיאוריות החדשות המפרשות את פרויד מנקודת מבט גופנית, כמו זו של דידייה אנזייה, השם את הדגש בעור, כמכל שבו אנחנו "גרים".

אליעזר חדד עוסק בספרו "אהבת הרע בשיטתו של הרמן כהן: עיון בספר ?דת התבונה ממקורות היהדות'" (תבונות) בשאלה מהו הטוב, אך לא במובן השחוק שבו אנו תובעים מאלוהים להיות טוב וכועסים עליו (או עליה) כשהוא לא-נחמד, אלא במובן היחיד שיש לו משמעות בעבורנו: כיצד אנחנו יכולים להיות טובים.

הרמן כהן הוא מההוגים החשובים שקמו לעולם היהודי בתקופה המודרנית, ועם זאת מעט שומעים עליו בארץ ומעט יותר חושבים על כך שהוא יכול להיות רלוונטי מאוד לתיקון המצב הישראלי. חדד, בעקבות כהן, עוסק באהבה לאחר. על הגזע הקשה של תורת המידות הקאנטיאנית הוא מרכיב ענף יפהפה הקרוי "אהבה". לטענתו, רק כשהאדם פוגש את רעהו בענווה, ללא ביקורת ובהשלמה עם חסרונותיו, רק אז הוא יכול להקשיב לו באמפתיה מלאה. לדעתי, יש לתרגם רעיונות נפלאים אלו לשפה פשוטה ולהכניסם לספרי הלימוד של הישראלים והפלסטינים. זו השקעה שהמדינה לא תצטער עליה.

אדמיאל קוסמן הוא משורר, פרופ' למדעי היהדות באוניברסיטה של פוטסדאם והמנהל האקדמי של הסמינר לרבנים ע"ש גייגר בברלין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ