מוות ושעשועים

חנה עמית-כוכבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנה עמית-כוכבי

הספר הטוב של השנה בעיני הוא צמד ספרים, הפותחים טרילוגיה: "משחקי הרעב" ו"משחקי הרעב: התלקחות" מאת סוזן קולינס (שניהם בהוצאת כנרת, מאנגלית: יעל אכמון). הם מעוררים שאלות מוסריות ומתארים מדינה טוטליטרית שבה נאלצים האזרחים לבחור מביניהם בהגרלה שנתית בקבוצת צעירים וצעירות שיילחמו למוות אלה באלה עד שיישאר מנצח יחיד. הספרים כתובים היטב, הן מבחינת המעבר משיא אחד של מתח למשנהו והן מבחינת תיאור המתרחש בנפש הגיבורים, ובפרט - בנפשה של קטניס, הגיבורה הראשית.

"משחקי הרעב" גרמו לי להתחלחל מהאכזריות המאורגנת היטב, מהקישור בין מוות לשעשועים ומכך שהדור הצעיר משלם בדמו על תבוסת אבותיו. לצד זה, הם הזכירו לי את כוחם של אזרחים להתאחד ולהתקומם באומץ נגד העוולות שהמדינה גורמת להם.

הספר המוחמץ של השנה, לטעמי, הוא "קולות שירה: 25 משוררים קוראים 82 שירים" בעריכת ליאת קפלן (עם עובד), הכולל ספר ושני תקליטורים. הוא משלב בין השיר הכתוב לבין השיר המוקרא מפי כותביו, בין המלה הכתובה על הדף לבין הצליל המושמע.

המבחר כולל בעיקר שירים העוסקים בשיר עצמו בדרך של שירה אישית לירית. הוא מציע ריבוי קולות וסגנונות קריאה - ממבטאו הכבד של אברהם שלונסקי, דרך קולה הענוג של תרצה אתר וקולו מכמיר הלב של דניס סילק ועד לקולה של יונה וולך, המסיע את המאזינים לספירות שבמעמקי הנפש.

הד"ר חנה עמית-כוכבי זכתה השנה בפרס טשרניחובסקי לתרגומי מופת על תרגומה ל"לילות ערב: מבחר מאלף לילה ולילה" בהוצאת בבל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ