שלושה ספרים בקצרה: הנערה מכיכר טיימס, כמעט מושלם וילדה מיותרת

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלית קרפ

הנערה מכיכר טיימס

פאולינה סיימונס. תירגמה מאנגלית: נורית לוינסון. מודן, 548 עמ', 98 שקלים

ליליאן, ציירת בראשית דרכה, מחזיקה בכרטיס לוטו שזכה ב-18 מיליון דולר וחשה שאין לה שום חשק לפדות אותו. במקום זאת, היא יוצאת להוואי כדי לבקר את הוריה, שנישואיהם נתונים במשבר עמוק. בעת שהיא שוהה שם, מצלצל אליה הבלש ספנסר אומלי ממשטרת ניו-יורק כדי לנסות לברר איתה מה עלה בגורלה של השותפה שלה, איימי מקפאדן, שנעדרת כבר כמה ימים. ליליאן מנצלת את ההזדמנות לברוח מאמה המעיקה וחוזרת לניו-יורק כדי לגלות שספנסר הוא אהבת חייה, שהיא חולה בלוקמיה בשלב מתקדם - מה שמכריח אותה לפדות את כספי הזכייה בלוטו - ושמי שחשוד בהיעלמותה של השותפה שלה הוא אחיה, אנדרו, חבר הקונגרס. במהלך הקריאה שאלתי את עצמי מה עוד ייפול על ראשה של הגיבורה, שדומה שהמחברת מנסה לעמת שני קטבים בחייה: האחד הוא כביכול פסגת האושר, זכייה בלוטו, והשני הוא האיום האמיתי שמטילה עליה המחלה. המצבים הללו מאפשרים לגיבורה לא רק מאבק הגון, אלא גם בחינה יסודית של יחסיה עם האנשים הקרובים אליה. זהו ספר יפה ומרגש, אבל הוא כל כך עמוס עד שלפעמים הקורא חש שניתן היה לפצלו לשני ספרים נפרדים.

כמעט מושלם

אורלי קראוס-ויינר. כתר, 319 עמ', 96 שקלים

"כמעט מושלם" הוא ספר בלשים נחמד: ליאור אלמוג, עו"ד יפה וחתיך במשרד צדיק את צדיק ושות' (איזה שם מדליק למשרד עורכי-דין), הוא מושא תשוקותיהן של בנות המשרד, תמר, נילי ואלונה. אלונה נשואה אמנם, אבל זה לא מפריע לה לנהל איתו רומן, שנקטע בעקבות החלטתה שלא לעזוב את בעלה למענו. אלמוג עובר לנהל רומן עם תמר, אבל גם הוא נקטע כשגופתו השרופה נמצאת בתוך מכוניתה של אלונה ביערות הכרמל. מי רצח את אלמוג, ולמה? אולי היה זה מודי נאור, בעלה של אלונה, שקנאתו הטריפה את דעתו עליו, ואולי בכלל מעורב בעניין גורם מהעולם התחתון? אחרי שהן מתאוששות מעט, מתגייסות הבנות למאמצי החקירה שמנהל ניצב משנה עומרי טולדנו. הספר כתוב בחן, ובמיוחד מצחיקה דמותו של בעלה לשעבר של נילי, עו"ד פלד ירקוני, שיצא מהארון ביחד עם רואה החשבון שלו רונן והם מטפלים נהדר בבתו של ירקוני ומתחפשים לארנבים ורודים כדי לשעשע אותה. עריכה ראויה היתה חוסכת לקורא את תולדות היישוב בטרם הקמת המדינה המושמעים מפיו של רוביק, אביה המאמץ של תמר בקיבוץ, וגם מדייקת את העברית שבה כתוב הספר. ובכל זאת, לא רע בכלל.

ילדה מיותרת

קרול טופולסקי. תירגמה מאנגלית: דפנה ברעם. הוצאת עברית, 260 עמ', 89 שקלים

ברנדן ושירלין גטרידג' יצאו מביתם היפה, שחררו את סנואי החתול הגזעי שלהם, נעלו את הבית ונסעו לחופשה בדרום אמריקה. מאחוריהם, בתוך בית מעוצב להפליא הותירו את בתם בת הארבע, סמנתה, כשהיא נתונה בכלוב, והיא נותרה בו עד שהשכנים התלוננו על ריח גוויה העולה מהבית. השוטר שפרץ לבית ראשון עבר התמוטטות עצבים, העיתונות מלאה בסיפורי הזוועה שמלווים אירוע כזה, המשפחות הביעו את תדהמתן, ורק בני הזוג נותרו מבוצרים בשלוותם, בחזותם המצוחצחת ובמחשבה שהילדה היתה מכשול בלתי צפוי ביחסיהם וטוב עשו שסילקו אותה. הספר הוא רשומון המתעד את תגובות הגיבורים וסביבתם למעשה ובמובן זה, אין סגנונו מקדם את עלילתו: טופולסקי אינה נבוקוב והיא בשום אופן לא מצליחה לעורר רגש הזדהות כלשהו עם בני הזוג. מה שנראה זוועתי בתחילת העלילה נראה זוועתי בה במידה בסופה, ושום נימת רגש אחרת אינה מסתננת אליו. טופולסקי מציגה את עולמו של הפסיכופת, שבבוקר הוא רואה חשבון המקפיד בלבושו ועובד בהצטיינות ובלילה מכבה על בתו הקטנה סיגריות ומרעיב אותה למוות, בלי ששני העולמות הללו יתנגשו זה בזה או יקיימו ביניהם סתירה פנימית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ