"על שפת הים, בקצה העולם" מאת סולוויג אגרז | לשבור את הגלים

הרומן של סולוויג אגרז נצבע ביד אמן, כמו נכתב על ידי צייר המבקש לצייר לא רק את החפץ הגשמי המונח לפניו ואת משחקי האור והצל אלא לחדור עמוק אל תוך מהותו

שפרה הורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפרה הורן

על שפת הים, בקצה העולם

סולוויג אגרז. תירגם מאנגלית: יואב כ"ץ. הוצאת שוקן, 263 עמ', 88 שקלים

"איכרים באיסלנד מחפשים נשים חזקות שיכולות לבשל ולעבוד בחווה". זו נוסח ההודעה שהתפרסמה ב-1947 בעיתוני גרמניה. המודעה הזמינה נשים לעבור ולהתגורר בחוות באיסלנד. כ-200 נשים גרמניות נענו לה, מתוך כוונה לבנות להן חיים חדשים ואולי אף להינשא למעסיקיהן. הרומן "על שפת הים, בקצה העולם", שכתבה האיסלנדית סולוויג אגרז, נכתב בהשראת חוויותיהן.

שרלוטה, גיבורת הספר, מרחיקה מברלין ההרוסה אל חוות "הטירה האפלה" באיסלנד. שם היא לומדת את השפה וידיה האמונות במלאכת הציור עובדות בפרך בחליבה, בגירוף גללי כבשים, בכביסה ובבישול. מאוחר יותר היא נישאת לבעל החווה ההגון והשתקן. הספר מתנהל בין ברלין לבין איסלנד ובשני מישורי זמן, המסתכסכים ומסתבכים זה בזה. העבר של שרלוטה נטוע בגרמניה של תקופת מלחמת העולם השנייה, שם נישאה ליהודי מתבולל וילדה לו בת. ואילו בהווה היא אשת איכר פשוט, אם לשני בנים ומתגוררת בחווה נידחת ושקטה באיסלנד הקפואה. שרלוטה, שנסה מברלין החרבה מתוך כוונה לברוח מרוחות הרפאים של עברה, אינה מסוגלת לשלוט בהן, והן שבות ומתפרצות אל חייה בהווה בהתקפי נוסטלגיה, משליכות על יחסה לבעלה החדש ולבניה ומלוות בייסורי מצפון מעיקים.

כדי לחדד את העלילה מעמידה הסופרת עוד שתי דמויות, נשים קשישות, המעורבות בחייה. אמה שנותרה בברלין, החוזרת ומזכירה לה במכתביה את בתה החצי-יהודייה שננטשה מאחור, וחמותה האיסלנדית, המכונה "הזקנה", העסוקה באיסוף צמחי בר שמרפאים מכאובי גוף ונפש. שתי הנשים כמו עושות יד אחת ושולחות אותה שוב ושוב לאותם מקומות אפלים שמהם היא מנסה לברוח.

הפרקים העוסקים בגרמניה מעוגנים במקום ובזמן, בנתונים היסטוריים גדושי אירועים: עליית הנאציזם, שריפת הספרים, ליל הבדולח, הגזרות שנגזרו על היהודים, מחנות ההשמדה, עד תום המלחמה, שעה שנשות ברלין המוכה והמורעבת נאנסו ומכרו את גופן תמורת מזון.

עם המעבר לאיסלנד, מתעמעם הסיפור כערפל התמידי השורר באי והקצב הסיפורי נחלש. הכתוב מתובל בשקט, בים, בדמויות מיתולוגיות, בפולקלור איסלנדי, באגדות ובאמונות טפלות, ועל כל אלה מעמיסה הסופרת תיאורי טבע, עשבי תיבול ומרפא, ריחות וצבעים. מבקתת האיכר עולים ריחות תבשילים, תסיסת גללים ושומן דגים, ובחודשי החורף החשוכים, הנמשכים לאין קץ, מסופרים שם סיפורי גבורה מיתיים ואגדות עם.

ואכן אגרז, המתגוררת כיום בווירג'יניה, וידועה כמספרת סיפורי עם ואגדות, קראה במקור לספר בשם - Seal Woman "אשה כלב ים". השם נלקח מאגדת עם איסלנדית, הנפוצה גם בסקוטלנד ובאירלנד. גיבורת האגדה היא כלבת ים החיה חיים כפולים - על היבשה היא משילה את עורה, הופכת לאשה יפהפיה, נישאת לבן אנוש ויולדת ילדים. היא אוהבת את בעלה וילדיה אך קונפליקט תמידי מתחולל בה והיא מתגעגעת לחייה הקודמים ולגורים שהותירה מאחוריה. כשהיא מצליחה למצוא את פרוותה שהוסתרה ממנה, היא חוזרת להיות כלבת ים ונעלמת במצולות.

כזוהי גם הגיבורה שרלוטה, שסיפורה נארג אל תוך התבנית המיתית של הסיפור הקדמוני. גופה לכוד באיסלנד אך עברה אינו מרפה ממנה ומחשבותיה סובבות סביב חייה בברלין, לנה בתה ומקס בעלה. על כן, ככלבת ים שעורה הופשט, שוב ושוב היא פוסעת לעבר מי הקרח השוצפים של הים.

הרומן נצבע ביד אמן, כמו נכתב על ידי צייר המבקש לצייר לא רק את החפץ הגשמי המונח לפניו ואת משחקי האור והצל אלא לחדור עמוק אל תוך מהותו ולהבליט גם את הריק שנותר לאחר משיכות המכחול. בתיאורים עתירי צבע מתארת אגרז את שרלוטה ובעלה המציירים את אימי טרום המלחמה בציורים ריאליסטיים ובצבעי בסיס עזים של אדום, צהוב וכחול. ומנגד, החיים השלווים באיסלנד, צבועים כבציור אימפרסיוניסטי בצבעים שקטים, אפרפרים ומטשטשים. ואכן, החלקים היפים ביותר בספר מתמקדים בפרטי-פרטים של האובייקט כפי שהוא משתקף בעיני הגיבורים. "שרלוטה הבחינה בפחם תחת ציפורניו. מה תהיה התחושה אם תעביר את קצות אצבעותיה לאורך מפרקי אצבעותיו, עד לשערות הזעירות של פרק ידו? האם תוכל לצייר את התחושה החדשה הזו... ואיך לצייר את חמימות גופו?"

הספר עוסק בסוגיות כבדות משקל כמו השואה, גזענות, מצפון, גורל בני התערובת (המישלינג), חייה של בת עיר הנהפכים על פיהם כשהיא עוברת להתגורר בכפר, והאם אפשר לחיות חיים חדשים ולהשאיר מאחור את המתים. הוא דורש התעמקות וקשב מעבר לכתוב, והישגו הגדול הוא ביכולתה של הסופרת לארוג את ההיסטוריה עקובת הדם של אימי המלחמה בחוטיו העדינים של סיפור אהבה לירי. סולוויג אגרז מצליחה להעמיד עלילה חסכונית אך רבת רבדים כבציור רב שכבות, וידיה האוחזות בידי הציירת שרלוטה שוזרות את הסיפור המיתי עם זה האמיתי עד לתוצאה שהיא סיפור ריאליסטי מודרני המשורג באגדה עתיקה.

סוף הספר פתוח ולוט בערפל, והקוראים נאלצים להמשיך את הכתוב במחשבותיו ולחבר לעצמם סוף משלהם, אופטימי או פסימי, על פי בחירתם, או בהתאם למצב הנפשי שבו הם שרויים בתום הקריאה.

Seal Woman / Solveig Eggerz

ספרה של שפרה הורן "חוויה ניו זילנדית" ראה אור בהוצאת עם עובד

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ