תגובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דעותיו הרצחניות של סלין

רשימתה של רמה איילון, שהתפרסמה כאן בשבוע שעבר בהמשך לתרגום של מכתב שכתב הסופר הצרפתי לואי פרדינאן סלין ב-1936 למבקר ספרות שקטל אותו, מחזירה אותנו לשאלה הנצחית בדבר הקשר שיש או אין לערוך בין יצירות סופרים ואמנים לבין האישיות שלהם ופועלם מחוץ לתחום היצירה גרידא.

קיצוני בהקשר זה הוא מקרהו של סלין. סלין היה גזען ואנטישמי מובהק, שגם תירגם למעשים את הזדהותו עם הנאציזם ועם ממשל הבובות של וישי, כאשר ליווה את שרידי משתפי הפעולה הצרפתים לגלות בדנמרק, עד שקיבל חנינה וחזר לצרפת ב-1951.

האנטישמיות של סלין היתה קיומית. היא לא נגעה למעשי היהודים אלא לעצם מהותם. אם להסתפק בדוגמה אחת, הוא דגל בהשמדתם כבר ב-1938, כאשר ספק אם ההשמדה כבר היתה בתכנון אצל הנאצים עצמם: "מבחינת הגזע, היהודים הם מפלצות, יצורי כלאיים, פיספוסים שדינם להיעלם" ("בית הספר לגופות", הוצאת דנואל, עמ' 108).

במובן זה הלך סלין רחוק הרבה יותר מיוצרים רבים בני תקופתו, שהיו אנטישמים "comme il faut", "כמו שצריך", אך לא הטיפו לחיסול היהודים באשר הם. במשך כל המלחמה הוא כתב והירצה ללא הרף בעד גרמניה הנאצית, שיתוף הפעולה של צרפת אתה וכמובן - הצורך בגירוש היהודים (במקרה הטוב) או בחיסולם.

האם יש להחרים את כתבי סלין? השאלה פתוחה, אך גם מי שאינו מצדד בהחרמה עשוי להסכים לכך שראוי היה שרמה איילון תזכיר במאמרה, ולו בכמה מלים, את דעותיו הרצחניות על היהודים והגורל הרצוי להם.

יהושע עמישב

"מבע" נאבקת על הישרדותה

כפתיח לראיון-עם-עצמו של יואב לויטס-הלוי ("תרבות וספרות", 17.6), הזכיר ב"צ את הספר "אוטוביוגרפיה של אבי" מאת הסופר הצרפתי פייר פאשה, קרוב משפחתו של יואב הלוי. יואב הלוי הוא שתירגם ספר זה לעברית. יש לציין כי "אוטוביוגרפיה של אבי" יצא לאור בהוצאת מבע, אחת מאותן הוצאות לאור הפועלות בנסיבות קשות, שבהן ספרים מיוחדים כשל יואב לויטס-הלוי נאלצים להילחם על כל חשיפה.

מבע היא הוצאה עצמאית קטנה מאוד הנאבקת על הישרדותה בשוק הספרים הדורסני מתמיד, ומוציאה לאור ספרים שהוצאות מסחריות נמנעות מלהוציאם, בין היתר: "הכחשה: ישראל ורצח העם הארמני" מאת יאיר אורון; "אמנות ההיעלמות" מאת נעמי שיהאב נאי; "ריח תפוחים", מאת מרק בר, ובקרוב: אוטוביוגרפיה של המלחין צבי אבני ויומן של אפרים סטן מתקופת מלחמת העולם השנייה.

רוני מאיר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ