בקצרה : משפחת רדלי, דן שחור-לבן וימי הכלולות של ג'ואנה

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלית קרפ

משפחת רדלי

מאט הייג. מאנגלית: אסף כהן. ידיעות ספרים, 405 עמ', 98 שקלים

לשתות או לא לשתות? דם אנושי כמובן, וגם דם ערפדי, זאת השאלה המעסיקה את גיבורי סדרות הערפדים, שרובן מצליחות להפוך את הדיון לשעמומון צדקני. אבל ילדי משפחת רדלי אינם יודעים שהם ערפדים. הם אמנם סובלים מנדודי שינה, יוצאים החוצה רק עם מקדם הגנה 60 לפחות, נמנעים משום ומתענים בחולשה, אבל הם סבורים שכל זה חלק מהיותם בני המעמד הבינוני באנגליה, שההדחקה היא שמם השני. אלא שיום אחד יוצאת קלרה למסיבה והאירועים שהיא חווה לאחריה מעמתים את משפחת רדלי עם עברה, עם צרכיה הקיומיים ועם השאלה האם להיכנע לדחפים או לחיות חיים מוסריים. "משפחת רדלי" הוא רומן לכל דבר ועניין, והדיון בשאלת שתיית הדם הוא בעצם מסווה מתוחכם, שנון ומצחיק לעיסוק בשאלות שבבסיס ההוויה האנושית, ובין היתר מעמת יצרים עם שכלתנות, וחשקים עם מוסר. מאט הייג עושה את זה נהדר, לועג למעמד הבינוני באנגליה, מציג שלל בעיות משפחתיות, ובדומה לרבים מכותבי הרומנים של המאה ה-19 מוליך את גיבוריו למציאת פתרונות המשלבים בין יצריהם האפלים לבין חיים מוסריים.

דן שחור-לבן

גיא עד. כנרת, זמורה-ביתן, 191 עמ', 79 שקלים

דן שחור-לבן הוא ילד בן 12 שחי עם אביו בבאר שבע. אמו מתה לפני שבע שנים בנסיבות שאינן ברורות לו, ואביו הרופא שולח אותו לחופשה בת שבועיים אצל סבתו בתל אביב. סבתא נינה היא סבתא נהדרת, היא אומרת בדיוק מה שהיא חושבת, מבשלת אוכל מצוין ומרשה לעשות כל מיני דברים שאסור לעשות בבית. בבוקר הוא הולך איתה לבית קפה, ושם, בין השוקו לקרואסון, הוא מכיר את אביגיל, ילדה ג'ינג'ית שעוזרת בחופש לאמא שלה, שהיא בעלת בית הקפה. דן ואביגיל מתיידדים ואחר כך גם מתאהבים, וביחד עם יונתן, הידיד השני של אביגיל, שדן כל הזמן חושד שהוא בעצם החבר שלה, הם מפצחים שתי תעלומות: הראשונה היא מי שבר את היד של סבתא נינה, שמספרת לכולם שהחליקה על בננה, והשנייה היא מה מקורם של המכתבים שאותם מקבל דן מאמו כביכול, אף על פי שהיא כבר מתה שבע שנים. זה לא ספר מסעיר, אבל זה ספר נוער על אהבה, התבגרות וגילוי עצמי בסגנון הישן והטוב: גיבוריו אינם תקועים מול המסך יום ולילה, אלא יוצאים להרפתקאות כשהם רכובים על אופניים, חורשים את העיר, מגלים זה את זה וחיים חיים אמיתיים, לא וירטואליים.

ימי הכלולות של ג'ואנה

איילת בר-מאיר. אגם, 206 עמ', 84 שקלים

שמונה סיפורים קצרים ונובלה אחת מקובצים באוסף הביכורים של איילת בר-מאיר. במרכזם עומדות נשים המביאות את סיפורן לפעמים בגוף ראשון, כמו בסיפור הפותח "תטעמי", שהגיבורה שלו מבקרת עם בנה בצימר בגליל ומספרת לו על הצלתה מידי הנאצים, התאהבותה בבנו של מצילה וחיי נישואיה הריקים מתוכן. לעתים מסופר הסיפור בגוף שלישי, למשל בנובלה "סל אחד למזל", שהגיבורה שלה נולדה לאמה בתימן לאחר אובדנם של 15 תינוקות, עלתה לארץ והתיישבה בגליל. לפעמים, כמו ב"ימי הכלולות של ג'ואנה", שהעניק לקובץ את שמו, והוא מחווה מרומזת ל"ורד לאמילי" של וויליאם פוקנר, מסופר הסיפור בגוף שלישי אבל מתוך היכרות אינטימית של המספרת עם הגיבורה, דודתה במקרה הזה, שהיא רווקה נוצרייה המכינה לעצמה שמלת כלולות שבה היא מבקשת להיקבר. דומה שבר-מאיר מבכה עולם שהולך ונעלם ובעיקר שרה שיר הלל למלאכות הנשיות: רקמה, קליעת סלים, הפקת כחל ועבודות תחרה. הסיפורים אינם אחידים ברמתם, אבל ב"סל אחד למזל" וב"ימי הכלולות של ג'ואנה" היא מציגה מצבים אנושיים מורכבים ומסקרנים, ומטפלת בעדינות בשאלות הנוגעות להגירה, למעמדן של נשים ולמפגש בין תרבויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ