שלושה ספרים בקצרה: תשע-עשרה דקות, אתה הילד שלי, מוות במעגל האבנים

עלית קרפ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עלית קרפ

תשע-עשרה דקות

ג'ודי פיקו. מאנגלית: יעל אכמון. הוצאת כנרת, 589 עמ', 89 שקלים

19 דקות הוא הזמן שנדרש לפיטר יוטון, תלמיד בן 17 מהעיירה סטרלינג שבניו המפשייר, כדי לרצוח עשרה מחבריו ולפצוע אנושות עוד 19 מהם. עד לאותו רגע הוא נראה לכולם ילד רגיל לחלוטין, בעיקר מפני שהמורים וההורים התעלמו מכך שחלק גדול מהתלמידים התעללו ביוטון באופן קבוע. שיא ההתעללות היה כשאחד הילדים הוריד את מכנסיו ואת תחתוניו לעיני כולם. יוטון יצא למסע נקמה ורצח כמה מהמנוולים שהתעללו בו, ולאחר מכן ישב במעצר, הורשע ונשלח לכלא לכל ימי חייו. אז נכון שג'ודי פיקו עושה טוויסט קטן בעלילה לקראת הסוף ובגללו פוחת חלק קטן מאשמתו של יוטון, אבל הפער שבין ההתעללות לבין מעשה הרצח הוא גדול מדי ולא ניתן לסגור אותו. בתום הספר - גם שהוא עוסק בנקודות חשובות הנוגעות לגורלם של קורבנות התעללות, להתפרקותה של משפחה ובמרחק שבין צדק לחוק - נותרת בלב הקוראים תחושה שאין בו התפתחות אמיתית. רצח נשאר רצח ולא חשוב עם כמה אמיתות חברתיות ומשפחתיות מעמתים אותו. זוהי גם הסיבה שבגללה היתה העלילה יוצאת נשכרת לו היתה מקוצרת. 589 עמודים הם הרבה יותר מדי להגיד את המובן מאליו.

אתה הילד שלי

ליסה סקוטליין. מאנגלית: עפרה אביגד. הוצאת עברית, 328 עמ', 89 שקלים

אלן גליסון, עיתונאית מפילדלפיה, מוצאת בתיבת הדואר שלה מודעה לאיתור ילדים נעדרים. מבט חטוף מגלה לה אמת נוראה: אחת התמונות נראית ממש כמו בנה, ויל, שאותו אימצה שנתיים קודם לכן, אחרי שננטש בבית החולים ואימצה אותו באופן חוקי. מהמודעה עולה, שוויל הוא בכלל טימותי, בנם של בני הזוג ברוורמן. גליסון יוצאת לגלות את האמת, גם שהיא יודעת שייתכן שהיא תעלה לה בוויתור על בנה. היא טסה למיאמי כדי לאסוף שם דגימות די-אן-איי של הזוג ברוורמן וכשהיא חוזרת, היא מגלה שמישהו מנסה להרוג אותה ואת בנה.

קרול ברוורמן, שמגיעה לבית בעקבות הדלפה, מצליחה להציל את הילד ואת אמו ומשלמת על כך בחייה, אבל אז רק מתחילות הצרות, משום שאביו, ביל ברוורמן, דורש אותו וגם מקבל אותו בגיבוי של האף-בי-איי.

ליסה סקוטוליין מנסה לפרוש משפט שלמה מודרני כשהיא עוסקת בשאלות של נאמנות, של אהבת הורים, של הזכויות ההוריות של ההורה הטבעי לעומת זכויותיו של ההורה המאמץ. לפעמים היא קצת דידקטית, אבל בסופו של דבר היא מצליחה לרגש.

מוות במעגל האבנים

פ"ד ג'יימס. מאנגלית: נעה בן פורת. הוצאת אריה ניר, 383 עמ', 89 שקלים

יפה עשה מעצב העטיפה, אמרי זרטל, שבחר לעטיפת הספר תצלום של מעגל אבנים שאינו מעגל האבנים המפורסם בסטונהג'. ולא רק משום שמו של הספר, אלא מפני שגיבורה של פ"ד ג'יימס, המוכר לקוראים ולצופי הטלוויזיה בכל רחבי העולם, ניצב משנה אדם דלגליש, נשלח הפעם לפענח רצח שכולו מחווה לשני סופרים: תומס הרדי ואגתה כריסטי. על אף ששמו של הרדי עולה במפורש רק באמצע הספר, הרי שבדומה לעלילת הספר הזה גם עלילות הרדי מתרחשות במחוז דורסט שבדרום אנגליה. הרדי אינו הסופר היחיד שזוכה למחווה: ביום הולדתה ה-47 מחליטה רודה רדגווין, עיתונאית בעלת שם, לתקן את הצלקת שגרם לה אביה 35 שנה קודם לכן בהתקף שכרות. היא מגיעה לאחוזת שברל שבה נמצאת הקליניקה של דוקטור צ'אדלר פאוול. בלילה שאחרי הניתוח היא נרצחת והצוות כולו, כמו גם המטופלים, הופכים לחשודים בפרשה שבה הרוצח הוא אחד מביניהם. אגתה כריסטי יכולה היתה להיות גאה ביורשת שקמה לה והקורא יכול להתערסל בחיקו של ספר מתח אמיתי, כשהוא חש שהוא מבקר באחוזה אנגלית עתיקת יומין וזוכה לבידור משובח, מלא הומור דק ועלילה כמו שבאמת רק האנגלים יודעים לייצר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ