הספרים המומלצים לשבוע הספר | ללגום את הסוטרות

רבקה קרן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רבקה קרן

ספר שהרשים אותי מאוד השנה הוא ספרה של פרייה הרט, "סוטרות האהבה של נארדה" (מודן). הספר העמוק והמאתגר הזה מכיל את תמצית תורת הבהקטי של הודו, שהיא "אהבה מתוקה כצוף לדבר-מה שאין לו שם", וכתוב בסגנון של אמירות קצרות, סתומות ומסתוריות שהמחברת תירגמה מסנסקריט והוסיפה להן פירושים אישיים, בשילוב סיפורים ושירים בעלי ניחוח שובה-לב.

קסמו המיוחד של הספר טמון בפירוק המושג "אהבה" למולקולות זעירות שנעות בין גשמי לרוחני, בין תשוקה לוהטת, התמסרות וטירוף לבין הימנעות, איפוק והתעלות. זהו מיקרוקוסמוס עשיר בדיונים פילוסופיים, תובנות פסיכולוגיות ופיוט מרהיב שפועלים יחד על כל החושים ושואבים את הקורא פנימה.

רצוי ללגום את הסוטרות הללו במנות מדודות, בקשב ואורך-רוח, להניח לתודעה לשוטט במחוזות לא מוכרים ולהתענג על ההנאה שבגילוי פניה הרבים מספור של האהבה.

לפי הרגשתי, אין ספר זה מיועד רק למי שבקיאים או מתעניינים בתורות המזרח אלא לכל אדם סקרן ופתוח לחוכמה ויופי שאולי לא ביקר אפילו בהודו, ככותבת שורות אלה.

החמצת השנה, מבחינתי, היא ספרו הצנוע והחשוב של ראובן מירן "אנה והציידים" (נהר ספרים) ולאו דווקא בשל מעלותיו הספרותיות (אם כי הסיפור רהוט ונוגע ללב), אלא בשל המסר הנוקב שבו.

זהו סיפורה של ילדה מתבגרת שנולדה בארץ לזוג עובדים זרים. שפת אמה עברית, עולמה התרבותי מושרש בישראל ובכל זאת היא נאלצת להסתתר במרתף חשוך בדרום תל אביב מפחד הציידים - כלומר נציגי משטרת ההגירה, שמאיימים עליה ועל משפחתה בגירוש. ואכן, האב נלכד ומגורש באכזריות ואנה נשארת עם אמה לבד, במציאות של פחד, אי-ודאות והשפלה.

נוכח השקיעה המוסרית החמורה שפוקדת את החברה שלנו, הייתי מחלקת את הספר הזה בכל בית ספר וכל בית בישראל. לא מדובר כאן בספרות פוליטית מגויסת, כטענת הציניקנים, אלא בזעקה של מי שאכפת לו ורוצה להתריע בפני האלימות הגוברת והאדישות לגורלם של הגרים והנזקקים.

אוי לדמוקרטיה שהרשות המחוקקת, השופטת והמבצעת חברו בה יחדיו כדי לרמוס את הזכויות הבסיסיות ביותר של החלשים.

כה שברירי הקו המפריד בין נאורות למשטר דיכוי, שעלינו לעמוד על המשמר כל הזמן.

הילדה אנה באה להזכיר לנו, אם שכחנו כבר, שהחמלה והדאגה לזולת, בלי הבדלי מין, דת וגזע, אינן מובנות מאליהן וכי חברה שמאבדת את הרגישות האנושית - סופה גזענות ואובדן דרך.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ