הספרים המומלצים לשבוע הספר | לוחמים וחלוצים

מוטי גולני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי גולני

הספר הטוב שקראתי במרוצת השנה החולפת הוא "תש"ח" של יורם קניוק (ידיעות ספרים). ב-1949 כתב קניוק את "החברים של בני", עדותו על שאירע לו, לוחם צעיר בגדוד הרביעי של הפלמ"ח במלחמה בירושלים ובדרך אליה בחורף-אביב 1948. כתב היד, מספר קניוק, לא נמצא בזמנו ראוי לפרסום ואחר כך נעלם. אלא שבשנות ה-80 הסתובבו כמה מאתנו שהיו מדריכי סיורים לימודיים בירושלים עם קטעים מכתב היד הזה. הם היו בעבורנו חיבור ראשון, חי, בשר-ודמי, חף מסיסמאות, על מה שאירע לבני הזמן ההוא באותה מלחמה רחוקה-קרובה. חיפשתי את הספר הזה ולשווא. כעת ברור מדוע.

והנה שיחזר קניוק את עדותו. הזיכרון, כמו זיכרון, שינה במשהו את שאירע ב-1948 וגם את מה שכתב קניוק ב-1949. אלא שמודעותו החריפה, העכשווית, של הסופר לכשלי הזיכרון עושה אך טוב לעדותו. קולו בוטה, צלול, אוהב וכואב. הספר הזה קשה. אך קריאה קשובה תביא את הקוראים במנהרת זמן - שאותה כרה קניוק בכישרון סופרים - אל אלה שהיו "יפי הבלורית והתואר".

ספר שהוחמץ השנה מבחינת הדיון הציבורי והאקדמי הוא "תשוקת החלוצים" של בעז נוימן (עם עובד). נוימן יצא אל ארץ זרה ושלח משם דיווח מעניין ושנוי במחלוקת. נוימן לא בא מתולדות היישוב היהודי. הוא כתב קודם לכן מחקרים חשובים על גרמניה הנאצית והעסיקו אותו ייצוגי מרחב, שפה וגוף של החברה בה. את המתודולוגיה הזאת הביא אל מחקרו, העוסק בחלוצי העלייה השנייה והשלישית דרך הדברים שכתבו אותם צעירים בזמן אמת ובזיכרונותיהם. הוא מאמין לאותם חלוצים, אפילו מתמוגג ממה שהם כתבו על עצמם ועל זמנם. לשיטתו, דבריהם מבטאים מציאות היסטורית לא פחות, אולי אף יותר, מזו שמביא המחקר ההיסטורי הביקורתי. התוצאה, גם אם היא שנויה במחלוקת, חשובה ומאתגרת.

זהו מחקר היסטורי, כמעט אנתרופולוגי, המשלב דיון היסטוריוגרפי נוקב. הספר החשוב הזה לא עורר בכלל - ובקרב קהילת ההיסטוריונים של היישוב בפרט - את הדיון הרחב שראוי היה שיעורר. עם זאת, עוד לא מאוחר. הספר קריא וזמין לכל מתעניין וכאשר מדובר בדיון מתודולוגי, לא נכון לציית לחיי המדף הקצרים היום באופן בלתי נסבל אצל סוגות אחרות.

הפרופ' מוטי גולני הוא היסטוריוון ומרצה בחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ