פותחים ספר: הכלב של הפילוסוף | ריימונד גייטה

ספרו של הפילוסוף האוסטרלי ריימונד גייטה, "הכלב של הפילוסוף" (מאנגלית: דפי אגם-סגל, ספריי עליית הגג, ידיעות ספרים), מתאר בעלי חיים שהכיר ואהב, ומשלב את סיפורי אישים על כלבתו האהובה עם בשאלות פילוסופיות שמקורן בדקארט, ויטגנשטיין ואחרים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

הכתם הלבן בשמים הכחולים הכהים שינה את צורתו כל אימת שחג או נסק או צלל במעופו. בחורף, לא פעם אחת הדשא היה גם הוא לבן, מכוסה שכבת כפור עבה עד השעה עשר או אחת-עשרה בבוקר. בקיץ הדשא צמח והצהיב, והיה יפה במיוחד אם בשעות אחר הצהריים המאוחרות חברה הרוח לשמש ושתיהן היו הופכות את הכר כולו לגלים-גלים של גבעולי דשא מתנועעים, זהובים, כסופים בקצותיהם. ההתרגשות למראהו בנוף ההוא, על רקע השמים ההם, הותירה במוחי רישום שאינו פחות חי וממשי היום מכפי שהיה לפני למעלה מארבעים שנה. זה היה ג'ק, התוכי שלנו, שהיה מלווה אותי לבית הספר, מתעופף קמעה, ואז מתיישב על כידון אופני בטרם שב להתעופף לו עוד קצת.

ג'ק היה חיית המחמד של אבי הרבה יותר משהיה שלי. למעשה, איני בטוח כלל אם עלי לומר שהיה שלי. חיינו יחד בתנאים שהוא הכתיב; הוא היה אדיש לצורך שלי לרכוש עליו בעלות, מגלה חיבה או נוצר אותה כרצונו. אף על פי כן, הוא הסב לי עונג גדול, ויותר מכל בזמן שליווה אותי לבית הספר. כשהיה מתיישב על כידון האופניים שלי, הרגשתי שאנחנו מיודדים. אפילו העזתי לקוות שאנחנו חברים. אבל בבית, בערבו של אותו יום שבו ליווה אותי לבית הספר, אם קרבתי אליו ללטף את ציצת נוצותיו, הוא היה עלול לנשוך אותי בדיוק כשם שהיה עשוי לא לעשות זאת - פשוט משום שהתחשק לו.

הוא היה נאמן לחלוטין לאדם אחד בכל רגע נתון, והאדם הזה היה אבי, מלבד פעם אחת, כשאבי היה בבית החולים וחברו פנטלימון הורא השגיח עלי בפרוגמור, חוות העופות שלנו ליד ברינגפ שבמרכז מדינת ויקטוריה. במהלך החודשים ההם ג'ק העתיק את נאמנותו אל הורא ולא אלי, אף על פי שחייתי עימו שנים. "הי לו לו," נהג הורא לומר לג'ק, לעיתים כדי לברכו לשלום ולעיתים כאילו ביקש לשאול, "ומה המצב עכשיו?" החיבה ששני הגברים רחשו לג'ק - העניין שגילו בו ובהתנהגותו וההיכרות האינטימית עימו שחלקו ביניהם - העמיקה את חברותם, ואף הועמקה בעצמה הודות לאותה חברות. למעלה משלושים שנה לאחר שראו בפעם האחרונה את ג'ק, עוד הוסיפו לברך זה את זה באותה הדרך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ