הכינו את הסימניות | קול קורא בעוז

מהי זהותן המגדרית של המשוררות העבריות הראשונות

אבנר שפירא
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אבנר שפירא

ארבע מחלוצות השירה העברית החדשה - רחל, אסתר ראב, יוכבד בת-מרים ואלישבע - עומדות במרכז ספרה של דנה אולמרט, "המשוררות העבריות הראשונות: הדרמה של הכתיבה והאהבה", שיראה אור בהוצאת אוניברסיטת חיפה וידיעות ספרים.

אולמרט, מרצה בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב ועורכת ספרותית בהוצאת אחוזת בית, מתרכזת בדימוי העצמי של משוררות אלה, כפי שהוא עולה משירתן. הספר, המבוסס על עבודת הדוקטור של אולמרט, זכה בפרס בהט לספר העיון המקורי הטוב ל-2009.

"בחרתי להתמקד ברצונן של המשוררות העבריות להפוך לנשים כותבות ולהשפעתה של ההכרעה הקיומית הזאת על האפשרות לקיים יחסי אהבה עם גברים", אומרת אולמרט. "בעבור שלוש מתוך ארבע המשוררות הראשונות - רחל, ראב ובת-מרים - כתיבת שירה היתה מהלך דרמטי שחולל שינויים מפליגים בזהות המגדרית שלהן ובתפישת הנשיות שלהן.

"בנוסף לכך, הכניסה שלהן אל עולמה של הכתיבה בעברית זיעזעה את תפישת הזוגיות והאהבה שלהן: היא חידדה את ההזדקקות לנמען גברי מגונן ואמפתי, אך בה בעת העלתה על פני השטח את החשש מפני תלות בגבר".

אולמרט מוסיפה כי בניתוח נקודת המבט של המשוררות על עצמן ועל עולמה של השירה העברית היא הושפעה מהשיח הפמיניסטי שהתפתח בתוך המחשבה הפסיכואנליטית בת זמננו.

לדבריה, "הספר עוסק בתיאור אופני ההתמודדות של המשוררות, דרך השירים, עם הקשיים שהציבה להן התרבות העברית בת הזמן.

"עם זאת, חשוב לציין שביסוד היכולת של משוררות אלו להיאבק על מקומן במרחב הפומבי עמדה ההכרה כי המאבק אינו מתנהל אל מול הגילויים החיצוניים של היעדר שוויון, אלא גם, ובעיקר, ביחס לדימויים שהן עצמן הפנימו על יחסי הכוח בין גברים לנשים. למשל, במקרה של רחל, שיריה מתעדים את המאבק בעונג המזוכיסטי הסמוי, שהתלות בגבר עשויה לספק, ואת החרדות שמעוררת המשאלה להשתנות ולשנות עמדה בתוך המערך הכוחני-מגדרי של התרבות העברית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ