טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חמש שאלות לנתן שחם | הסופר הוא עד או נאשם

ברומן החדש שלו הוא הקים קיבוץ שאינו קיים והציג אותו מנקודת מבטם של המבוגרים, על רקע ההפרטה והשינויים בקיבוצים. אבל נתן שחם, חבר בית אלפא, אינו מנסח כתב אישום ואינו שופט, אלא רק משתדל להבין מה קרה ולמה

תגובות

נסיעה שמטרתה ביקור של חבר קיבוץ המאושפז בבית חולים מסתיימת בתאונת דרכים גורלית. כך פותח נתן שחם, מבכירי סופרי דור תש"ח, חבר קיבוץ בית אלפא, את הרומן החדש שלו, "לוח חלק" (זמורה-ביתן). בעברית עכשווית טבולה באירוניה דקה וחכמה מציג שחם דיוקן עשיר, המשקף את השינוי במפעל הקיבוצי ודן בין היתר בשוויון, חברות, אהבה, אמנות וזיקנה. שחם, בן 85 וחצי ("בגילי מציינים חצאים"), מדגיש שאת דמות הקיבוץ ברומן הוא יצר מכוח דמיונו בלבד.

האם "לוח חלק" הוא קינה על מות הקיבוץ הערכי הישן?

"איני נמנה עם המקוננים אלא עם המספרים. זיקות בין בני אדם מורכבות אף יותר ממולקולה של חלבון. הקיבוץ לא חדל להשתנות מיום שגבר ואשה נכנסו לאוהל, סגרו את היריעה על הפתח וכמו אמרו ?עד כאן הכללי ומכאן הפרטי'. שנים לא מעטות עברו עד שהבינו חברי הקיבוץ כי השוויון הוא משאלה והשיתוף הוא תוכנית עבודה, וכי אדם חדש נברא בצלם האדם הישן, וכי תחרות קיימת לא רק במגרש הספורט. אלא שהתחרות אינה זקוקה ליחסי ציבור ואילו שיתוף הפעולה כן. על מה יש כאן לקונן? שלא הכל מעדיפים את טובת הכלל על טובתם שלהם? אפשר לחיות עם זה כשיש לך חברים ששמחים בשמחתך ומצטערים בצערך".

האם התיאור של המבוגרים המזדקנים בקיבוץ מופרט הוא כתב אישום על דחיקת דור המייסדים?

"כתב אישום הוא עניין למשפטנים. הספרות אינה מאשימה או מזכה. היא משתדלת להבין מה קרה ולמה. סארטר כתב בשעתו שהסופר יכול להיות או עד או שופט, לא שניהם בו זמנית. ואני סבור: הסופר יכול להיות או עד או נאשם, בשום פנים ואופן לא שופט. אני מקווה שלא יבואו אתי חשבון על שהקמתי קיבוץ שאינו קיים והצגתי אותו מנקודת מבטם של אנשים לא צעירים, פשוט מפני שהם קרובים לי בגיל ואני יודע מה הם חושבים, בעוד שבכל הנוגע לצעירים, שאינם בני משפחתי, אני יודע מה הם אומרים אבל לא תמיד מבין למה הם מתכוונים".

האם תיאור גורלו של האמן בקיבוץ הוא חשבון נפש אישי שלך, כמי שהצטרף לבית אלפא ב-1945?

"מה שקורה בין הצייר שב'לוח חלק' לבין הקיבוץ שהוא חי בו אינו מיוסד כלל על הניסיון האישי שלי. אין לי זכות להתלונן על קיפוח. הקיבוץ שלי נהג בי לפנים משורת הדין ומעולם לא נרמז לי שאני אוכל לחם חסד בימים שאינני עובד בפלחה אלא יושב וכותב דברים שמכעיסים את דוברי התנועה. סיפור קטן אולי יבהיר משהו: כאשר ראה אור בתש"ח ספרי הראשון, ?דגן ועופרת', כתב לי העורך הראשי של בית ההוצאה התנועתי שסיפורי זורעים ספקות בעוד שהזמן מחייב לטעת באנשים אמונה בעתיד. וסיים את דבריו במשפט מחץ: ?רק סופרים גדולים רשאים לזרוע ספקות'. ואני הקטן התחצפתי ושלחתי לו גלויה ובה רק ארבע מלים: ?בגלל זה הם גדולים'".

מדוע בחרת לחתום במשפט "כשאדם הולך לעולמו כל חייו עוברים לזמן הווה"?

"מי שישב ליד מיטתו של אדם קרוב שדעך והלך לנגד עיניו במשך חודשים ארוכים יבין מה ביקשתי לומר: לא הפחדן מת כמה וכמה פעמים בחייו, כמו שגרס שייקספיר, אלא זה שהזיכרון שלו נמחה אט-אט עד שהיה ללוח חלק. במותו תוכלו לשכוח את המת החי שקיומו העלוב הסב לכם סבל רב, ולהעלות מן הזיכרון רגעים אחרים מחייו, שכן כל חייו מעתה צרורים בזיכרונכם בזמן הווה".

האם אתה עובד בימים אלה על ספר חדש?

"הרגלתי את עצמי לכתוב שניים-שלושה ספרים בעת ובעונה אחת. זה מגיע לעמוד האחרון, נשאב לנבכי המחשב ומבשיל שם לאטו בזמן שהבא אחריו עושה פסיעות מהססות על המקלדת. כשזה מתקרב לסופו הוא מתבקש להמתין במחשב עד שאוכל להציץ בו בעיניים של קורא קפדן שאיננו אוהב מליצות לשמן. ואז מגיע תורו של השלישי לליטוש שלפני הבאה לדפוס. מה הם עושים שם בתוך המחשב - אין לי מושג. יכול להיות שהם גונבים זה מזה רעיונות שיביכו אותי כשאמצא אותם בשני ספרים סמוכים באותה הלשון. אני מקווה שהם ידידותיים כלפי ולא יעשו לי את זה".תצלום: דוד עינבתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות