ארץ טראגית ודמיונית

שניים ממכתבי פרויד. תירגמה מגרמנית רות אלמוג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אל מקס אייטינגון

וינה 9, ברגגאסה 19, 6 בפברואר 1938

חבר יקר,

שאלתי את עצמי לעתים קרובות בהשתוממות, אם הכרחי לספר לעיתונים שקרים בדרך קבע ובלי מעצורים. מכל מקום, טוב הדבר שלא האמנת לחדשות הפעם גם אתה. ממשלתנו האמיצה, ובמובן מסוים גם ההוגנת, נמרצת כיום יותר מתמיד בהשאירה את הנאצים במבוכה, אם כי לנוכח המאורעות האחרונים בגרמניה, איש לא יכול להיות בטוח מה יקרה.

הניתוח האחרון שלי, שבוצע לפני שבועיים על ידי ד"ר פישלר, הניב את התגובות הרגילות, אבל עתה, במשך שבוע אחד הייתי שוב מסוגל לעבוד וללעוס. מאחר שהפעם הממצאים המיקרוסקופיים של הרקמה שסולקה חשודים, איים עלי פישלר בניתוח נוסף בעתיד הקרוב, אבל עדיין לא הגיע לכלל החלטה. זה כמובן לא נעים כל כך. אבל הודות לאוויפאן הניתוח משולל לחלוטין כאבים ואינו מסוכן ואין עוד צורך לדאוג בעתיד הקרוב.

אנחנו עוקבים בחדשות אחר כל מה שקורה ב"ארץ הקודש" בדאגה גדולה. אני שמח לשמוע שמירה בכל זאת מרוצה יותר. לפעמים אי אפשר להימנע מלחשוב על מלות הסיום של אדון אנטון באחת הדרמות של האבל: "שוב איני מבין את העולם הזה". האם קראת שעל היהודים בגרמניה נאסר לתת לילדיהם שמות גרמניים? הם יכולים רק להחזיר להם כגמולם בדרישה שהנאצים יימנעו מלהשתמש בשמות המקובלים בקרב הגרמנים, שמות כמו יון, יוזף ומרי.

בלבביות

פרויד שלך.

אל ארנולד צווייג

הוכטרוד, 8 במאי 1932

ארנולד צווייג היקר,

מנין אני כותב? מבקתה כפרית על מדרון גבעה במרחק 45 דקות נסיעה במכונית מברגגאסה, בקתה שבתי וידידתה האמריקאית(1) (היא בעלת המכונית) קנו וריהטו בשביל סופי השבוע שלהן. ציפינו שבשובך הביתה מפלשתינה תעבור דרך וינה ואז היינו עומדים על כך שנתראה. היית נדיב מאוד בתתך לי את תמונתך, אשר יש להודות אינה מראה לי הרבה יותר מאשר את מצחך עם התצלום של כלוב המחבר (2) שלך, שאותו לא אצליח לראות, עם הידיעות שראייתך השתפרה, ועם אותן טיפות מעטות מן הדוד שבו מפעפעים ברגע זה כה הרבה סיפורים חדשים ומעניינים, שאת כולם הייתי רוצה לקרוא, אף שימי מתחילים להיות ספורים.

אתה צודק, עתה זה חגגתי את יום הולדתי וברגע זה אני מתגונן בעמל רב נגד המחויבויות הנובעות ממנו. אבל נחזור נא אליך:

כמה מוזרה בוודאי נראתה לך הארץ הטראגית והדמיונית שעתה זה ביקרת בה! אני סבור שמסע זה לארץ מולדתנו, שאינה קשורה בשום קידמה אחרת, בשום גילוי או המצאה - אומרים שהפניקים המציאו את הזכוכית ואת האל"ף-בי"ת (שניהם בספק!), על האי כרתים אומרים שהעניק לנו את האמנות המינואית, פרגמון מזכירה לנו קלף, מגנזיה את המגנט וכך עד אינסוף - אבל פלשתינה לא הצמיחה דבר זולת דתות, קנאות קדושה, וניסיונות יומרניים לכבוש את עולם התופעות החיצוני בעזרת עולם המשאלות הפנימי. אולם מוצאנו משם (...) ואין לדעת איזה מטען תורשתי הועבר לדמנו ולעצבינו במהלך החיים בארץ הזאת".

(1) דורותי ברלינגהם

(2) רמז לבית החדש שצווייג בנה בברלין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ