ספר פולחן (עצמי)

יובל דרור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יובל דרור

לחשוב בגדול ולהצליח בגדול בעסקים ובחיים דונלד טראמפ וביל זנקר. תירגמה מאנגלית: אורית זרובבל, הוצאת מטר והמרכז הישראלי לניהול, 272 עמ', 95 שקלים

יש לא מעט אנשים שסבורים שפניו של איל הנדל"ן ומי שעומד במרכז סדרת הריאליטי האמריקאית "המתמחה", דונלד טראמפ, הם פניה של ההצלחה, התגלמותו של החלום האמריקאי. אם קביעה זו נכונה, אז ספרו של טראמפ (שאותו כתב ביחד עם ביל זנקר) מציג תמונה עלובה ודוחה באשר לתפישת עולמו ואורח חייו של מי שהגשים את אותו החלום והפך עשיר.

המטרה המוצהרת של הספר היא לענות על השאלה שכל הזמן שואלים את טראמפ (כך הוא מעיד בפרק הראשון): "איך הפכת עשיר כל כך?" כדי לענות על כך מספק טראמפ שלל עצות, מתכונים ובעיקר סיפורים אישיים שלהם יש תמיד מוסר השכל.

באשר לביל זנקר, הוא הקים ב-1980 חברת כנסים בהשקעה של 5,000 דולר וכיום הוא מגלגל 100 מיליון דולר בשנה; כל זאת, לטענתו, לא מעט בזכותו של טראמפ ("אני אוהב את דונלד טראמפ ומכבד אותו"). החלוקה בין השניים ברורה: טראמפ מסביר כיצד להפוך לעשיר וזנקר, שחותם כל פרק בכותרת "הזווית של זנקר", יוצא מגדרו כדי להסביר למה טראמפ צודק. את תרומתו לספר אפשר לסכם בשיר: "הוא גדול, הוא גדול, הוא ג-ד-ו-ל".

עצותיו של טראמפ נעות על הסקאלה שבין בנאליות לפרנויה. כך לדוגמה הוא מציע לקורא לעשות משהו שהוא אוהב, להתנהג באופן מכובד תחת לחץ, לא לוותר לעולם, ללכת על תחושות הבטן שלו, לחשוב מחשבות חיוביות וההצעה המקורית מכולם: ללמוד מטעויותיו.

פרק 6 מוקדש כולו לנושא אחד - "נקמה". בפרק הזה מבהיר טראמפ מהי פילוסופיית העסקים שלו: "תמיד לסגור חשבונות. כשמישהו פוגע בכם, פגעו בו בחזרה בלי היסוס". הוא פותח בסיפור על אשה שסייע לה בקריירה, אך יום אחד, כאשר ביקש ממנה לטלפן לחבר טוב שלה, שהיה בתפקיד רב עוצמה בבנק גדול והיה עושה מה שביקשה, היא סירבה. תגובתו של טראמפ: "נפטרתי ממנה... אני יוצא מגדרי עבור האנשים שהיו נאמנים לי בעת צרה. אותה אשה היתה מאוד לא נאמנה, וכעת אני יוצא מגדרי כדי לאמלל אותה".

אין פלא לכן שאחת מעצות המפתח של טראמפ היא "גייסו את האנשים הטובים ביותר ואל תבטחו בהם". תובנה אחרת קובעת כי "ברגע שאתם מצליחים מתחילים לרדוף אתכם". הוא מספר על מיליארדר שתבע אותו בגין שימוש שנוי במחלוקת בשם של בניין. מתברר, כך טוען טראמפ, שהסיבה היחידה שהמיליארדר תבע היא שהוא ביקש לעצמו חברות חינם במועדון הגולף היוקרתי של טראמפ. טראמפ נכנע: התביעה הוסרה, החברות במועדון ניתנה חינם, אבל "מאותו יום התייחסתי אליו כאילו הוא היצור הנאלח ביותר שפגשתי אי פעם". טראמפ קובע, כי "יש בחוץ המון אנשים רעים שרוצים לגזול מכם את הפרוטה האחרונה שלכם". כמה תופתעו לשמוע שהוא תומך נלהב בהסכמי הממון שנחתמים בין בני זוג רגע לפני החתונה?

לזכותו של הספר ייאמר שהסיפור שמבהיר יותר מכל מהי מטרתו האמיתית, נמצא כבר בהקדמה; לא של טראמפ, של זנקר. זה מספר שכאשר הקים את בית הספר שלו ביקש שטראמפ יבוא להרצאה של שעה לפני 500-700 המשתתפים, אלא שטראמפ לא הסכים להחזיר לו טלפון. מכיוון שזנקר ממש רצה אותו הוא הציע לו 10,000 דולר לשעת ההרצאה. המזכירה של טראמפ ענתה שהוא לא מעוניין. זנקר העלה את המחיר ל-25 אלף דולר ואחר כך ל-100 אלף דולר ועדיין קיבל תשובה שלילית. בסוף הוא החליט להציע מיליון דולר. רק אז החזיר טראמפ טלפון. הוא שאל כמה משתתפים יהיו בהרצאה. זנקר שיקר וענה "אלף". טראמפ אמר: "אני אבוא אם יהיו עשרת אלפים". זנקר הסכים ואז רץ לשירותים והקיא.

הספר של טראמפ לא נועד לתת עצות לאלו שמבקשים להתעשר, מהסיבה שהעצות כל כך פשטניות, מגוחכות ורדודות, הן מופיעות בכל כך הרבה ספרים דומים שנכתבו לפניו, שהן כמעט חסרות ערך. משום כך, קשה להאמין שטראמפ כתב את הספר כדי לעזור למישהו להיות עשיר. נראה שהספר הוא עוד לבנה במקדש הדקדנטי לאישיותו המגלומנית של המחבר. בספר יש אינסוף דוגמאות לחוכמתו של טראמפ, לדרך שבה הוא מביס את אויביו, מתגבר על התנאים הקשים, מחזיר לאלו שרוצים את רעתו ומתגמל את ההולכים לצדו. הוא עמוס בעלבונות לאנשים שלא העריכו אותו לצד שיר הלל משמים להצלחתו הטלוויזיונית, לעושר ולראוותנות בחייו: למועדונים שהקים, לבניינים שבנה ולתרומות שהרים.

לקראת סופו של הספר טראמפ כותב על הנשים ששכבו אתו: "יפות, מפורסמות, מצליחות, נשואות - היו לי מכולן... אני לא מדבר על כך. אם הייתי מדבר, הספר הזה היה מוכר עשרה מיליון עותקים". בנספח של הספר מופיעות שאלות ותשובות שטראמפ נשאל ואחת מהן נפתחת ב"אני חושב שאתה יזם גדול, ואני באמת מעריץ אותך על כך". לאחר מכן מופיע נספח נוסף, "עדויות אישיות", ובו מכתבים נרגשים של תלמידים שמודים לטראמפ על עצותיו. זה היה הרגע שהחלטתי בכל זאת לאמץ את אחת העצות בספר; לא של טראמפ, של זנקר: גם אני רצתי לשירותים, לאותן מטרות. אם זו הדרך להצלחה - יחי הכישלון.

Think Big and Kick Ass In Business and in Life \ Donald Trump, Bill Zanker

הד"ר יובל דרור כותב ומלמד על תקשורת וטכנולוגיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ