שבוע הספר | ספרים מומלצים: לכתוב דבר טרי, חי

אנה איסאקובה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנה איסאקובה

שני הספרים שהעסיקו את קהילת הקוראים בשנה החולפת משכו גם את תשומת לבי: הראשון, ספרו של צבי ינאי, "שלך, סנדרו" (כתר); השני - ספרו של אמנון דנקנר, "ימיו ולילותיו של הדודה אווה" (אחוזת בית). אמנם שני הספרים עוטרו בפרסים וזכו לחשיפה הולמת, אך עם זאת ספרו של צבי ינאי יצא ממעגל שיחתנו מהר מדי ובאשר לספרו של דנקנר, הביקורת התעסקה יותר מדי בדמותו של המחבר ובכך עשתה עוול לספר עצמו.

ספרו של ינאי היה הפתעה גמורה. אמנם המחבר ידוע כדמות מיוחדת במינה, אך יכולת ספרותית כבירה כל כך אשר מתגלה לראשונה בגיל 70 ומעלה היא פלא, ויש להכיר בכך. הספר "שלך, סנדרו" נבנה בצורה של אוטוביוגרפיה והמחבר עומד על כך שזו אוטוביוגרפיה גרידא. אך בכל זאת יש לי ספקות בכך. אפשר לציין גם שהספר קיבל פרס ספיר לספרות יפה, והמחבר, איש קפדן המדייק בהגדרות, לא התנגד לכך.

ספרו של אמנון דנקנר מפליא בצורה שונה. הכל בו נעשה בצורה הלא נכונה בנוגע לתפישה ספרותית עדכנית: הסיפור מסורבל מדי, הטון של המחבר קולני מדי, השתלטותו על הנעשה בספר אגרסיווית ומוחשית מדי, הדמויות הן גסות והמוניות מכדי שיגלו סנטימנטליות ועדינות נפש כפי שהן מגלות, והניתוח הפסיכולוגי של הגיבורים הראשיים על ידי דמות משנה הוא פרונטלי וברוטלי מדי ומשום כך אינו משאיר לקוראים את חופש ההכרעה. בקיצור, הכל בנוי לא נכון וחייב להתפרק - אך במפתיע המבנה עומד ועובד מצוין; הספר הוא אנדרטה מוחשית לאופן שבו לא צריך לכתוב ספרות יפה - אם אינך אמנון דנקנר. וכאשר הכותב הוא בכל זאת דנקנר, מתחברים יחד כוח וחולשה, ברוטליות ועדינות נפש, ויוצרים אופי מיוחד של כתיבה. בשנות ה-60 של המאה הקודמת קראו לאופן כתיבה כזה "עצב חשוף". ולמרות שכיום לא נהוג לכתוב ספרים בדם, דמעות ונוזלי גוף אחרים, ואולי דווקא בשל כך, הספר יוצר רושם של דבר טרי, חי, התובע תשומת לב אף מאלה המעדיפים משחקי ספרות עדכניים.

עוד יותר מפליא שבעצם שני הספרים הנדונים, זה של ינאי הכתוב בצורה מדודה, זהירה, כאילו בכתב סתרים שמפענחים אותו בעדינות; וזה של דנקנר הכתוב בשיטת געוואלד - בצורה גלויה - מדברים בעצם על אותו דבר: על חיים בצל אילוץ להיות אדם שונה ממה שאתה, ועל הניסיון להוריד את המסכה ולהתמודד עם התגובה של הסובבים למראה האמיתי שלך. אלה הם שני ספרים מיוחדים מאוד, שקליטתם על ידי קהילות של יוצרים וקוראים גם יחד טרם הסתיימה ואסור שתסתיים במהרה.

ספרה החדש של אנה איסאקובה, "ואז השחיר הירח", ראה אור בהוצאת אחוזת בית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ