שבוע הספר | ספרים מומלצים: ברוכים הבאים למלחמה

ג'אד נאמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'אד נאמן

בגיל 24, השתתף לב טולסטוי בדיכוי התקוממות עמי הקווקז כקצין תותחנים בצבא הצאר הרוסי. אחר כך באו מלחמת קרים וקרבות סבסטופול נגד הטורקים. בסיפורי המלחמה שפירסם תיאר את שדה הקרב לא כאתר גבורה אלא כשדה מוות. ספרו "על הפטריוטיות", שיצא לאור בעברית השנה (מאנגלית: יעל זיסקינד-קלר, נהר ספרים), היה צריך לשמש טקסט חובה בבתי הספר. טולסטוי טוען כי הפטריוטיות אינה רגש טבעי. הנכונות לצאת לקרב, להרוג ולהיהרג למען המולדת, נובעת מן ההשפעה ההיפנוטית של הממשלה על הציבור באמצעות "הכנסייה, בתי הספר, העיתונות וכל סוג של טקסים ראוותניים". אין סיכוי לשלום כל עוד בני האדם משועבדים לערך הפטריוטיות וכל עוד הממשלות עושות בו שימוש ציני: "אין ולא היתה אי פעם אלימות משותפת של עם אחד כלפי עם שני שלא הופעלה בשם הפטריוטיות". דברים חדים שנכתבו לפני יותר ממאה שנה, טרם זוועות המאה ה-20 של המלחמות.

אמונתו של טולסטוי כי האמת סופה לנצח: "תחזיק הממשלה בבתי הספר, בכנסייה, בעיתונות, במיליארדי הרובלים ובמיליוני האנשים שהפכו למכונות. כל הארגון הנורא הזה של כוח חייתי כאין וכאפס לעומת תודעת האמת". האמת היא הסולידריות בין האומות, והפשע - בהתמסרות לרעיון הפטריוטיות. רק אז "שירי ההלל למעשי גבורה צבאיים, כלומר לרצח, היו נעלמים". דבריו אלה של מחבר "מלחמה ושלום" לא יגיעו לתלמידי בתי הספר, שם ייערכו טקסי הזיכרון לנופלים.

ובקיץ 2008 הופיע גם תרגום חדש של ספר מלחמה על חתרן בלתי נלאה אחר - קפטן יוסריאן. "מלכוד 22" של ג'וזף הלר (מאנגלית: ירון בן-עמי, ספרי עליית הגג, ידיעות ספרים), רומן אבסורד על טייס-מפציץ במלחמת העולם השנייה, הסעיר את אמריקה של תחילת שנות ה-60 ומלחמת וייטנאם. סגנונו המטורף של הספר וגיבורו יוסריאן מטיל הפצצות שהיה "עט על המטרה מכל כיוון ומכל גובה, נוסק וצולל ומתפתל ופונה בזוויות חדות ותלולות... מגיח ביללת מנועים כאובה בין מטחי אש הנ"מ", חוצה את קרבות האוויר ואת קרבות הגנרלים כמו חולה ירח, הפכו את הספר לסמל אנטי-מלחמתי. לוחמי מלחמת וייטנאם וחיילי המאבק נגד המלחמה טבעו את הסיסמה "יוסריאן חי!" וכך "מלכוד 22" של מלחמת העולם השנייה נהיה לסמל הטירוף של המלחמה הבאה. לוחמי מלחמת יום הכיפורים נשאו עמם בתרמיל את הספר שביטא יותר מכל את האי שפיות של שדה הקרב. טולסטוי כמו ג'וזף הלר ראו עין בעין את הזוועה ומציגים אותה. לסחורה הזאת במקומותינו היו מעט קונים.

הפרופ' ג'אד נאמן, במאי וחוקר קולנוע, זכה השנה בפרס ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ