3 ספרים בקצרה | סוכה מול הים, כניסה נפרדת, צרות ומזל רע

עלית קרפ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עלית קרפ

סוכה מול הים גיא בנטל, הוצאת רימונים, 336 עמודים, 82 שקלים

דני ואבי, בני דודים, יוצאים למשימה ימית. אבי, הנשוי לפנינה, נהרג לאחר שהשביע את דני לדאוג לה ולילדם המשותף. דני אכן מתחתן אתה ומאמץ את התינוק. כדי לנקום את מותו של אבי, מתגייס דני ל"ארגון", גוף הקשור למוסד, ומתחיל בקריירת חיסול מפוארת, מטפח זהויות רבות וחי חיים כפולים עם אשתו ועם סימה, בת זוגו למבצעים. לאט לאט מתגלים סדקים במערכת שההגנה על מדינת ישראל היתה אמורה להכשיר את כל מעשיה. הגילוי כי פעולות המערכת לא נעשו רק בשם ביטחון המדינה, מוביל את דני לעזוב את ביתו, לעבור לגור בסוכה מול הים ולערוך חשבון נפש. יש בספר חולשות ספרותיות רבות, ועיקרן ניסיונו לעסוק בנושאים רבים שאינם קשורים. הספר ראוי לתשומת לב, בעיקר מפני שהגיבור - רוצח חסר רחמים, שוביניסט ואנס מתועב - הוא דמות שמצליחה לרתק את הקורא. יש לקוות שכל קשר בין העלילה לבין דמויות אמיתיות הפועלות בשירות המדינה מקרי בהחלט.

צרות ומזל רע: מסיפורי ג'ק ריצ'ר לי צ'יילד, מאנגלית אסנת הדר, הוצאת כנרת זמורה-ביתן, 416 עמודים, 88 שקלים

ג'ק ריצ'ר הוא קאובוי כמו שיש רק באמריקה: הוא גדול וחזק וחכם, ובעיקר, אין לו מה להפסיד. הפקדה לחשבונו של ריצ'ר, כיום הומלס ולשעבר בוגר יחידת העילית של המשטרה הצבאית האמריקאית, מהווה עבורו אות שמישהו מחבריו משכבר מצוי בצרה גדולה. מתברר, שפרנסס נגלי, ששירתה לצדו ביחידה והיום היא אשת עסקים מצליחה, מזעיקה אותו לחוף המערבי לאחר שכמה מחבריהם ליחידה נעלמו. האולד בויז, מתאחדים ומגלים שחברת "ניו אייג'" משווקת אמל"ח מתוחכם שהוזמן על ידי הפנטגון ללקוחות מפוקפקים בניגוד לחוק. חבריהם, שאחד מהם שימש קב"ט במקום, ניסו למנוע את העסקה ושילמו עליה בחייהם, ולאחר שגילו את הדבר, גם חייהם מצויים בסכנה. קשה לדעת מי נגד מי: כל כך הרבה כסף עלול לבלבל גם את דעתו של איש הביטחון המסור ביותר. אבל צ'יילד טווה עלילה מהודקת היטב עם המון מתח, סכנות וסיבוכים עד לרגע האחרון, עם גיבור כריזמטי. ספר נהדר לחופשת בטן-גב בכל מקום שהוא.

כניסה נפרדת אמנון רובינשטיין. הוצאת זמורה ביתן, 255 עמ', 88 שקלים

18 הסיפורים הקצרים שקיבץ אמנון רובינשטיין עוסקים בסוגיות שונות מתוך החברה הישראלית: את הקובץ פותח סיפור על אשה מבוגרת שמשכירה חדר בדירתה לבחור ערבי, אבל נכנעת ללחצי הסביבה ולדעות הקדומות ומבקשת ממנו לעזוב. אחר כך מופיעים סיפורים שעוסקים ברומן בין עובדת זרה לישראלי, ברומן בין פרופסורית לספרות לבין סטודנט, במשולש רומנטי בין שני גברים לאשה שנוהה אחרי תורות של הניו אייג' ועוד כהנה וכהנה נושאים. הבעיה ביצירות הללו שהן אינן מתרוממות לשום מקום. הנושאים האקטואליים שנדונים בהן נטחנו עד דק בכל מיני הזדמנויות. התנהלותן של הדמויות מאולצת ומלאכותית ואחרי שקוראים שני סיפורים, קל מאוד לצפות את מהלכיהם של הגיבורים. מכיוון שכל הגיבורים מדברים באותה לשון, כאיש אחד. וכך הופך הניסיון להציג את דיבורן של נשים פיליפיניות, לדוגמה, לתפאורה שאינה מעבירה צלילים אמיתיים אלא רק חיקוי, ועל כן אינה יוצרת סימפטיה, אלא לעג.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ