בסיס ויסוד לאוצר המונחים הרפואי

על הזמנת טשרניחובסקי להשלים מילון רפואי בעברית

מירון ח. איזקסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מירון ח. איזקסון

ב-1934 כתב חיים נחמן ביאליק את ההקדמה ל"ספר המונחים לרפואה ולמדעי הטבע, רומי-אנגלי-עברי" מאת ד"ר אהרן מאיר מזיא, נשיא ועד הלשון העברית. מזיא כבר הלך לעולמו, וביאליק, שהחליפו בתפקיד, כתב: "החכם המנוח ד"ר אהרן מאיר מזיא ז"ל, השתתף בחייו בעבודת ועד הלשון העברית בירושלים בקביעות ובלי הפסק, מתחלה כחבר ואחרי כן כנשיא... אך ביותר גדל חלקו ורבה זכותו בקביעת מונחי הרפואה ומדעי הטבע. כאן הוא השורר בביתו וראש המדברים. הוא יורה והוא ידין... למגנת לבם של כל מוקירי הד"ר מזיא ז"ל וכן להפסדה הרב של לשוננו - לא זכה המנוח להביא בעצם ידיו את פועל חייו לידי סיום... לגאולתו השלמה של החומר ולהכשרתו לפרסום בדפוס הוזמן על ידם כעורך האיש הראוי לכך מכל הבחינות הד"ר שאול טשרניחובסקי. בחירה זו אין ספק שהיתה מושכלת מאוד. הד"ר טשרניחוסקי, מלבד הכשרתו המקצועית והאישית - כרופא וכמשורר עברי מפורסם - לעבודת העריכה של ספר כגון זה, כבר נתגלה כוחו באופן מיוחד גם במקצוע קביעת מונחים לרפואה, ובפינה זו יש לו זכויות משלו. ובחירה מוצלחה זו היא גם שגרמה להביא בזמן קצר בערך את עזבון המנוח לידי גמר ולהוציאו לרשות הרבים בצורת ספר גדול ונחמד".

סבי וסבתי, צבי ומרגלית איזקסון, בתו של מזיא, הם שהזמינו את טשרניחובסקי לעסוק במלאכה. מכתב שנמצא במכון "גנזים" של אגודת הסופרים העברים וכן עבודת הביוגרפיה של סמדר ברק על ד"ר מזיא, גילגלה לידי את המכתב המובא כאן. טשרניחובסקי מגיב בו על הפנייה וההצעה לבוא ארצה כדי לערוך את מילון מזיא. הוא משיב על כך בשמחה ובהערכה וגם מתעניין לדעת מה יהיה שכרו באומרו ש"התנאי הראשון לעבודה שלמה - מנוחה שלמה ללא דאגת פרנסה".

אבי, אליהו איזקסון, כותב בספרו "מראה מדור הגשר" (1994) כי "כשלוש שנים ארכה המלאכה וב-1934 יצא המילון הרפואי לאור בשם ?ספר המונחים לרפואה ולמדעי הטבע' בליווי הקדמה שכתב המשורר חיים נחמן ביאליק. זהו כמדומני, הספר היחיד שבו חברו יחדיו שני המשוררים הגדולים שלנו, ביאליק ושטרניחובסקי". טשרניחובסקי עצמו כותב בין השאר, בהקדמת העורך שלו למילון: "לדעתנו, המילון בכללו ישמש בסיס ויסוד לאוצר המונחים הרפואי... על אחת כמה וכמה מילון, שהוא הראשון בכמות ובאיכות בספרות העברית".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ