לצערנו, לא נוכל לפרסם | שיעור חינוך

דפדוף בכתבי יד שנשלחו להוצאות ספרים

תרצה ידרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרצה ידרמן

והפעם: ייסורי ורתר מחווירים מול לבטי הדור הצעיר.

אף שאני זקנה בלה וקמוטה, הגיעו אלי מדי פעם בפעם כתבי יד המיועדים לבני הנעורים. לרוב, בתום הקריאה בהם הודיתי לאל על כל שנה משנותי ועל כל שערה לבנה בראשי. אם כתבי היד הללו אכן נאמנים למציאות וכך נראית הילדות בימינו, לא פלא שהזאטוטים מטביעים את יגונם בגז מזגנים; ואם כך נראית ספרות הנוער, אולי עדיף באמת שהנוער יישב על הברזלים במרכז המסחרי וישרוק לעוברות ושבות, או מה שלא עושים מתבגרים בימינו, במקום לקרוא.

עלילת ספרי הנוער מסופרת בדרך כלל בגוף ראשון מפי נערה, נקרא לה מיכלי. מיכלי היא ילדה חרוצה, נבונה לגילה, רגישה ואוהבת לקרוא, כמובן, אך נוסף לכך היא שמנמונת או ממושקפת או שיש לה "אחות מיוחדת". כמו כן, לאחר ששמעה את הוריה מתווכחים על מצב האוברדרפט חוששת מיכלי שהם עומדים להתגרש כמו הוריה של מיקי, חברתה הטובה, שמאז עבר אביה לגור עם המזכירה שלו היא לובשת בגדים שאינם תואמים.

מיכלי אמנם אינה ילדה מקובלת במיוחד, אך היא אינה שק החבטות של הכיתה, כלומר, התלמידים זורקים לעברה מדי פעם הערות כגון "יא ווראדי, כל עדשה מיקרוסקופ", "יא דבה" או "יא מפגרת כמו אחותך המפגרת", אך בכללי הם מניחים לה לנפשה. עם זאת, העובדה שיש בסביבה ילדות מסכנות ממנה (יסמין העצלנית, דקלה המפותחת ואירנה) אינה מנחמת את מיכלי: היא היתה רוצה להיות בלונדינית כמו ליהי מלכת הכיתה, עשירה כמו נוי סגנית המלכה, מתוקה כמו מאי הסגנית השנייה, ואנורקטית כמו שלושתן. אם לא, אז לפחות שעידן החתיך והספורטאי יציע לה חברות. אך עידן, כך אומרת השמועה, מאוהב דווקא בליהי. או שמא בנוי? מיכלי חושבת שעידן אולי ?ם עליה, שהרי הוא אמר לה "תודה" בטון רב-משמעי כשהחזיר לה את שיעורי הבית בחשבון לאחר שהעתיק אותם וגם הביט בה ממושכות לאחר שבעט את גול הניצחון מול נבחרת ז' 3 (אם כי היא אינה בטוחה - כזכור, יש לה חתיכת משקפיים).

בעוד סאגת "עידן מעוניין - כן או לא?" בעיצומה, מתקרבת מסיבת הכיתה, והמתח גובר: האם מיכלי תוזמן? מיקי, החברה הכי טובה, מדווחת שליהי בדיוק רבה עם מאי כי מאי דיברה עם אלון החתיך והספורטאי מהכיתה המקבילה, וכולם הרי יודעים שליהי ממש חמה על אלון, אז תום החנפנית החליטה להחרים את מאי, אם כי נוי אמרה לה שהכל באשמת עידן, שרמז שהוא מעוניין בליהי ולכן אלון, שבעצם רצה לדבר עם תום, דיבר בסוף עם מאי, ולא עם ליהי, ברם נוי לא לגמרי בטוחה, ועל כן אולי בכל זאת יש להחרים את מאי, ומכאן שיש סיכוי שמיכלי דווקא תוזמן למסיבה. ואם תוזמן מיכלי, עולה השאלה מה תלבש, ואם תצליח לנדנד לאמא עד שתקנה לה שמלה פצצות כמו של מאי, עולה השאלה האם עידן ידבר אתה במסיבה, ואם ידבר אתה עולה השאלה אם יציע לה לרקוד, ואם יציע לה לרקוד עולה השאלה אם יהיה זה סלואו, ואם יהיה זה סלואו, השאלה היא אם להיענות או לא, כיוון שכפי שטחנו קודם בהרחבה, עידן אולי מעוניין בליהי, שמעוניינת באלון, שמעוניין אולי במאי, ועם מלכת הכיתה לא מתעסקים. אכן, שאלות כבדות משקל, ומפה לשם עברו כבר 150 עמודים.

בפרקים הבאים: מיכלי ומיקי מוזמנות למסיבה. מיקי לובשת בגדים מה-זה מכוערים אבל מיכלי בולעת את הצפרדע כי צריך לקבל את השונה. בדרך הן פוגשות את מאי, לשעבר סגנית ראשונה למלכת הכיתה, שלא הוזמנה לאירוע. מאי עצובה מאוד, ומיכלי מגלה שגם לבנות מקובלות ורזות יש בעיות. מיכלי מחליטה להבריז מהמסיבה, וללכת במקום לאכול גלידה בקניון עם מיקי ומאי, מה שבהחלט לא יתרום לבעיית המשקל שלה. למחרת מבוטל החרם ומאי שוב מתייחסת למיכלי כמו לאוויר, אבל מיכלי כבר למדה לקבל את עצמה כפי שהיא.

ועכשיו, ילדים, אסכם בקצרה, מכיוון שהפרעת הקשב שלכם אינה מאפשרת לכם לקלוט ברצף יותר מחמש מלים: עדיף לקרוא ספרים של גדולים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ