קול קורא במדבר

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

קומראן: מגילות, מערות, היסטוריה חנן אשל. הוצאת כרטא, 144 עמ', 84 שקלים

לכן שלושת הספרונים למטיילים שכתב חנן אשל על קומראן, מצדה ועין גדי, הם תופעה יוצאת דופן ומבורכת. הפרופ' אשל הוא מחשובי הארכיאולוגים וחוקרי מגילות קומראן, בעל שם בארץ ובעולם, שעבד וחקר שנים ארוכות בחופו המערבי של ים המלח. היכרותו את האזור, במיוחד את מגילות קומראן, הניבה ספרים ומאמרים רבים שהקנו לו מקום של כבוד בין חוקרי תולדות ישראל בעת העתיקה.

שלושת הספרונים עשויים במתכונת דומה: בחלקם הראשון יש מבוא רחב הסוקר את האתר, את הממצאים וחשיבותם; החלק השני הוא מדריך שאמור ללוות את המטיילים בשבילי האתר. החלוקה טובה במיוחד לאלה שמוותרים על מסע בחום הלוהט של ים המלח ומעדיפים ללמוד על האתר באוויר הקריר של המזגן בבית. המבואות תמציתיים, מדויקים, נותנים תמונה טובה של המקום וחשיבותו ומלווים בתצלומים מרהיבים ומפות.

הספר הראשון עוסק באתר הצפוני מבין השלושה, חורבת קומראן והמערות הסמוכות לה. שם נמצאו שרידים של יותר מ-900 מגילות מימי הבית השני (רק כ-20 מתוכן במצב סביר) שהם "התגלית החשובה ביותר בארץ ישראל בתחומי המקרא, ההיסטוריה ותולדות היהדות והנצרות", כהגדרת הפרופ' יגאל ידין. זו ספריית ענק שעוררה סקרנות לא רק בקרב חוקרים אקדמאים, אלא בציבור הרחב. קהילה של אלפי חוקרים מכל רחבי העולם עסוקה כבר יותר מ-60 שנים בניסיונות לעמוד על טיבה של ספרייה זו שכל כולה ספרות קודש. מי כתב את המגילות הללו ומתי? כיצד הן הגיעו למערות בצוקי המדבר ומה בדיוק היה בשרידים הקדומים של המבנים שנחפרו בחורבת קומראן? חוקרי הלכה, תיאולוגים, חוקרי לשון, וכמובן היסטוריונים של עם ישראל וארכיאולוגים, מקדישים גם היום את עתותיהם בניסיון לענות על השאלות העולות מהממצאים.

חנן אשל השכיל בכמה עשרות עמודים לתת תמונה של המסקנות העדכניות מהמחקר הרב-גוני. אשל נמנה על קבוצת הרוב הגדול של החוקרים, אשר קובעים שאלה ספריה של אחת מקבוצות האיסיים של ימי בית שני. מיעוט בקרב החוקרים אינם מסכימים עם קביעות אלה וסבורים שעדיין רב המסתורין סביב זהותם של בעלי המגילות וטיבו של אתר קומראן. מי שיקרא את המבוא של אשל יוכל לקבל תמונה טובה של קומראן וחקר המגילות שנמצאו בו.

גם בנוגע לאתר שלו מוקדש הספר השני, מצדה, יש השערות אחדות וקיים מסתורין סביב ימיה האחרונים של המצודה המדברית. מצדה הוא אחד האתרים הפופולריים בארץ, והוא זוכה למספר מבקרים רב בכל שנה. נוף הצוקים והממדים המרשימים של המקום הם תפאורה יפה לסיפור ההיסטורי היחיד במינו של יוספוס פלוויוס, על הסוף הטרגי של המורדים. כמו במקרה של קומראן, מה שעושה את מצדה למקום מושך כל כך איננו דווקא הטבע שסביב, אלא ההקשר ההיסטורי. קיימים במדבר עוד אתרים יפהפיים, אבל אליהם לא קשור אירוע דרמטי כמו זה של מעשי המתאבדים בהנהגת אלעזר בן יאיר. גם בנוגע למצדה מתאר אשל את הוויכוחים על המהימנות ההיסטורית של כתבי פלוויוס, והקוראים יוצאים נשכרים מכך.

המסתורין הקשור לעין גדי, האתר שלו מוקדש הספרון השלישי ברשימה, קשור לשמן האפרסמון. אשל מספר שצמח זה והשמן שהופק ממנו היו מצרכים נדירים ויקרי ערך בעולם העתיק והיסטוריונים רבים מזכירים אותם. אלא שהם אבדו והיום לא יודעים לזהות את הצמח וכמובן שלא יודעים גם מהו סוד הפקת השמן והבושם ממנו. מרכז גידול האפרסמון - שאין לו שום קשר לפרי האפרסמון של ימינו - היה סביב ים המלח ועין גדי, ורומז לכך פסוק אחד בשפה הארמית שנמצא בבית הכנסת של עין גדי. כתוב בו (בין השאר) שיש לעקור מתחת לשמים כל מי שמגלה לגויים את סוד העיר. רוב החוקרים מניחים שסוד העיר קשור לגידול האפרסמון והפקת הבושם.

גם אם מערות קומראן הן פחות מרשימות ממצדה ומעין גדי, טיול בשלושת האתרים בליווי המדריכים החדשים של חנן אשל יכול להיות חוויה מעשירה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ