יוסי יונה פילוסוף פוליטי, תל אביב

ורד לי
אלכס ליבק
צילום:
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ורד לי
אלכס ליבק
צילום:

* מספר ספרים משוער: 2,000

* ז'אנרים בולטים: פילוסופיה, סוציולוגיה וספרות

* שפות: עברית, אנגלית וערבית

* שיטת סידור: רנדומלית בינתיים. לפני כשנה עברתי לדירתי החדשה ועדיין לא מצאתי זמן לארגן את ספרי לפי מפתח כזה או אחר

* מדיניות השאלה: נתקף בחרדה כל אימת שאני מתבקש להשאיל את אחד מספרי, אך לרוב מצליח להתגבר עליה - ומשאיל

* רכישות אחרונות לספרייה: רוברט סגל, "תיאוריות של מיתוסים" (רסלינג); יעל מוריה וסיגל ברניר, "ברשות הרבים: מחווה לגנן העיר תל אביב", "אברהם קרוון" (מוזיאון ת"א לאמנות); אנדרו אדגר ופיטריק סידג'וויק, "לקסיקון לתיאוריה של התרבות" (רסלינג); וספרו של סמואל פרימן שעוסק בהגותו של הפילוסוף האמריקאי ג'והן רולס, שנקרא בפשטות "רולס" (הוצאת Routledge).

* הספר הישן בספרייה: ארתור רופין, "הסוציולוגיה של היהודים" (א"י שטיבל, 1934), בשלושה כרכים, ובו דיון מרתק בתפיסות גזעיות שרווחו בראשית ההתיישבות היהודית בא"י.

הספר שאתה לא מצליח לסיים: לא מעט, הן בגלל שחלקם מתבררים כמשעממים והן בגלל הרצון להתוודע להרבה נושאים חדשים בו-בזמן.

* הכריכה היפה ביותר בספרייה: כריכה רכה של ספרו של הפילוסוף האמריקאי תומס נאגל, על שוויון ומשוא פנים (Equality and Partiality). על כריכת הספר ציור של גויה, בשחור לבן - "איש זקן עם מקל בידו השמאלית". האופן שבו הציור משתלב עם הכתוביות, המודפסות גם הן בשחור על רקע לבן, יוצר שילוב מרשים בין פשטות אסתטית וחדות מבע.

* היוצרים האהובים עליך: בקטגוריה של ספרות יפה בולטים במיוחד ז'ורז' סימנון וצ'ינגיס אייטמטוב, שמחברים אותי לספרות הגדולה של פעם, ובעיקר לנפילים של הספרות הרוסית, שביצירותיהם אני משתמש בשיעורי המבוא לפילוסופיה של החינוך. כמו כן, אני מרותק לספריו של סמי מיכאל, גיסי. אני מזהה בספריו, כגון "חופן של ערפל", "ויקטוריה" ו"חצוצרה בוואדי", ניסוח ייחודי של המציאות הרב-תרבותית בישראל על שלל גילוייה, ואני גם שומע הדהוד מוכר ומכמיר לב מהעבר של משפחתי לפני עקירתה מעיראק.

* הספר שקירב אותך לתחום עיסוקך: כנער קראתי את ספרו של פנחס שדה "החיים כמשל". הוא יצר אצלי עניין ראשוני בשאלות יסוד פילוסופיות. אני חייב להודות שלימודי הפילוסופיה היו העדפתי הראשונה. התעניינתי בספרות כללית, אך נקלעתי ללימודי הפילוסופיה, הצצתי ונפגעתי.

* הספר האהוב ביותר בספרייה: מילון השורשים הערבי-אנגלי, האנס ויהר. הוא מרופט, חצוי לשניים ונעדר כריכה, אך אני מתקשה להחליפו בעותק חדש בגלל נאמנותו המופתית וארוכת השנים אלי.

* לאיזה ספרים אתה חוזר הכי הרבה פעמים: חיבוריהם של הפילוסופים ז'אן זאק רוסו, ג'והן רולס וברנארד ויליאמס.

* השורה האהובה עליך ביותר בספרים שבספרייה: אני לא יודע אם המשפט שלקוח מהספר "אמיל", מאת רוסו, הוא אכן האהוב עלי ביותר, אבל הוא פוקד את תודעתי בתדירות גבוהה: "הפילוסוף אוהב את הרחוק כדי לכסות על סלידתו מהקרוב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ