גילי בר-הלל, עורכת סדרת הנוער בהוצאת גרף, מתרגמת ומבקרת, תל אביב

ורד לי
אלכס ליבק
צילום:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי
אלכס ליבק
צילום:

* מספר ספרים משוער: 8,000-9,000, בהערכה גסה ביותר

* ז'אנרים בולטים: ספרי ילדים מאוירים, ספרי נוער, מדע בדיוני ופנטסיה, מחזות

* שפות: בעיקר אנגלית ועברית. אני אוספת מהדורות של ספרי ילדים אהובים גם בשפות אחרות, הספרייה כוללת מהדורות של "הקוסם מארץ עוץ" בכ-18 שפות, כולל לטינית, ושל "הארי פוטר ואבן החכמים" בכ-25 שפות, כולל קמר (קמבודית)

* שיטת סידור: בעיקר לפי ז'אנר. המחזות וספרי הנוער לפי שם מחבר, ספרי הילדים החדשים לפי הוצאה והספרים בחדר הילדים לפי גובה. וחוץ מזה יש כמה מדפי בלגן וערימות אסוציאטיביות על הרצפה בחדר העבודה

* מדיניות השאלה: אמרתי לעצמי שלא אשאיל יותר ספרים כי רובם לא חוזרים, אבל אני די ממשיכה להשאיל

* הספר הישן בספרייה: כרך משנה שהודפס באמסטרדם במאה ה-18, שכנראה סבא הביא מאירופה. אצל אמא שלי יש עוד כרך, אבל אין סט שלם. הספר עטוף בניילון כדי להגן מפני חרקים ומוסתר מאור יום, שום שימוש לא עושים בו, זה קצת עצוב.

* רכישות אחרונות לספרייה: ביקשתי מאמא שלי שתקנה בארה"ב את הספר החדש בסדרת "פרסי ג'קסון והאולימפיים". אמנם כמו"לית קיבלתי את הספר החדש כעותק אלקטרוני כבר לפני חודשים, אבל אין כמו להפוך בדפים של ספר אמיתי, עם הרשרוש וריח הנייר והדפוס.

* הספר היקר ביותר שרכשת: רכשתי מהדורה ראשונה של אחד הספרים הפחות מוכרים של פרנק באום "The Enchanted Island of Yew" במכירה פומבית לפני כ-15 שנים, ב-200$.

* מאיירי ספרי הילדים האהובים ביותר: מהקלאסיים, ארתור רקהם, שאיוריו מדויקים ורומנטיים ויפים, אבל יש בהם גם איזה רשע או כיעור מכוון. מוריס סנדק הוא גאון שהביא את האינטרקציה בין טקסט לאיור למקומות חדשים, ואני שמחה שיש עכשיו גל של מאיירות ישראליות מוכשרות (ומאייר אחד, דויד פולונסקי): רותו מודן, בתיה קולטון, אורית ברגמן, עופרה עמית, ליאורה גרוסמן, לנה גוברמן - זו רק רשימה חלקית.

* הספרים האהובים בספרייה: אני עדיין שומרת את כל הספרים מילדותי. עם השנים אחדים אבדו או שהושאלו ולא חזרו אלי, ואני מתגעגעת אליהם, לא רק אל הסיפור אלא אל הספר עצמו, במהדורה שהכרתי. פעם בחנות יד שנייה זיהיתי מקבץ ספרים מוכרים. כשפתחתי אותם ראיתי שאכן בכולם כתוב השם שלי. כנראה ספרים שתרמנו או מכרנו פעם התגלגלו איכשהו לחנות הזאת. קניתי בחזרה מחציתם.

* הספר שאת לא מצליחה לסיים: אני שונאת להיתקע בספרים, בדרך כלל אם לא התחברתי תוך כמה ימים אני נוטשת אותם לעד.

* היוצרים האהובים עליך: אני "גרופי" של דיאנה וין ג'ונס ושל פרנק באום. ג'ונס סופרת מתוחכמת מאוד, לפעמים יותר מדי; באום נאיבי, וכתיבתו פשוטה לפעמים עד כדי גסות. המשותף לשניהם הוא המקוריות: שניהם כתבו יצירות שברמה מסויימת לא היו דומות לשום דבר שקדם להן; הדמיון השופע והמופלא; וההומור, שבמקרה של ג'ונס הוא שנון ומריר, ובמקרה של באום עממי וקרקסי.

* ההקדשה שהכי יקרה ללבך: בספרו החדש "פנים צרובות חמה" כתב לי שמעון אדף הקדשה, שאני נוכחת בספר ביותר מאופן אחד. עכשיו כשאקרא ודאי אחפש את עצמי. את שמעון אני מכירה כבר 15 שנה, דרכינו מצטלבות פעם אחרי פעם במקומות מפתיעים, ואת כתיבתו אני אוהבת לפחות כמו אותו עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ