חלומו של ביסמרק (פנטסיה)

תירגם מצרפתית דורי מנור

ארתור רמבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ארתור רמבו

שעת ערב. ביסמרק יושב באוהלו הרווי שקט וחלום, ואצבעו מונחת על מפת צרפת. הוא מהרהר. תימרת עשן כחולה מתמלטת ממקטרתו הכבירה.

ביסמרק מהרהר. אצבעו הקטנה והמעוקלת מפלסת לה דרך על נייר הקלף העדין ונוסעת מהריין אל המוזל, מהמוזל אל הסן. הוא כבר הותיר שריטת-ציפורן בלתי מוחשת על הנייר אי-שם בסביבות שטרסבורג. עתה הוא ממשיך הלאה משם.

בסארבריקן, בווייסנבורג, בורת ובסדאן רועדת אצבעו דמוית הקרס. הוא מלטף את ננסי, שורט קלות את ביץ' ואת פלסבורג, חורץ את מץ, מקווקוו את הגבולות במקטעי קווים זעירים, ולבסוף הוא נעצר.

באצבע אחת ניצחת חולש ביסמרק על כל אלזס ולורן! אילו הזיות של כילי מתרוצצות תחת מעטפת גולגולתו הצהובה! כמה ערבים הם ענני העשן הנפוצים ממקטרתו כלילת האושר!

*

ביסמרק מהרהר. רגע! דומה כי נקודה שחורה וגדולה עוצרת פתאום את אצבעו המפרכסת. הרי זו פאריס!

והנה כבר חורצת הציפורן העקומה הקטנה, חורצת בזעם אילך ואילך, והנה סוף כל סוף היא נעצרת... והאצבע נותרת שם מקופלת למחצה, שוב אין היא מתנועעת.

פאריס, פאריס! כה העמיק הברנש לשגות בשרעפיו, שאט אט משתלט עליו נמנום: מצחו משתוחח אל הנייר; המקטרת נשמטת מבין שפתיו, וכרסה המלוהטת צונחת מוכנית על הנקודה השחורה, המכוערת...

אוי, אוי! Povero*! האף, אפו של מר אוטו פון ביסמרק, נוטש את ראשו האומלל ונוחת הישר אל כבשן המקטרת. אוי, אוי! ,*Povero מסכן קטן! דווקא אל תוך הכבשן היוקד...! אוי, אוי, Povero! ודווקא כשאצבעו כבר הורתה על פאריס! הנה כי כן, הקיץ הקץ על חלומות התהילה!

*

כה עדין היה אפו של המדינאי הקשיש, כה רוחני, כה מלא אושר!

הסתירו את האף הזה, הסתירו!

ובכן, יקירי, כאשר תחזור לארמון ותבקש את חלקך במנת הכרוב הכבוש המלכותי, ובאמתחתך (...) פשעי כתישה (...) בהיסטוריה, לעולם תישא בין שתי עיניך האוויליות את חוטמך המפוחם.

הנה לך! אסור היה לשגות בחלומות!

* עני (איטלקית)

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ