לווייתן ברכבת השלום

האם ספר הפנטסיה של הגר ינאי אינו אלא מניפסט נגד תרופות כמו פרוזק וריטלין

שחר אילן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שחר אילן

המים שבין העולמות: הספר השני בטרילוגיה "הלווייתן מבבל" הגר ינאי. הוצאת כתר, 313 עמ', 88 שקלים

חייבים להודות: דו-קרב כזה יכול להשתלב בצמרת הקרבות של עולם הפנטסיה. בצד האחד אלה מרגוליס, נערה ישראלית שהתחזתה עד לא מכבר לאלאס, גבר שבגברים, סגנו של מפקד המורדים באימפריה של בבל, הלל בן שחר; בצד השני מלך השדים החופשיים, חומבבה, שד מתועב במיוחד, שבמקום פנים יש לו מערכת עיכול. הם משחקים קובייה. חומבבה מהמר על השדים שיעמיד לרשות צבא הלל. אלה מהמרת על האפשרויות הגלומות בעתידה, ומפסידה אותן בזו אחר זו. היא מעלה את ההימור כל הזמן ומתקרבת ללא הרף לנקודה שבה תישאר ללא עתיד כלל, וההווה הלא-במיוחד מלהיב שלה יהפוך לעתידה לנצח.

כשבתיה גור פירסמה בשנות ה-80 את "רצח בשבת בבוקר" (הוצאת כתר, 1988) היא הוכיחה שאפשר לכתוב ספר מתח אמיתי שעלילתו מתרחשת בעברית ובירושלים. הגר ינאי עשתה אותו דבר לספרות הפנטסיה עם טרילוגיית "הלווייתן מבבל", שחלקה השני ראה עתה אור. ב-2002 כתבה ינאי ב"הארץ" כי "בניגוד לטרור, בענף הפנטסיה אין בישראל ייצור מקומי. פיות אינן רוקדות מתחת הדקל שפל הצמרת, דרקונים לא נושפים אש במערת המכפלה, והארי פוטר לא גר בכפר סבא. מדוע, בעצם?" את ההוכחה לכך שזה בעצם אפשרי היא מספקת עכשיו. ינאי הצליחה היטב במשימה של בריאת עולם פנטסטי שמבוסס על מיתולוגיות מזרחיות, והצליחה אפילו למקם את אחד הפתחים שלו בכיכר האופרה בתל אביב. גיבוריה ספק עוברים ספק נשאבים בין העולמות דרך מקווי מים, אמבטיות, שלוליות, מזרקות ואפילו חבית יין. אם לומר את האמת - זה בדיוק מה שקורה גם לקוראים.

אנטי אנטי-דיכאון

בבבל שולטת אימפריה עריצה שמשעבדת את תושביה בכוח האיסור להיות עצובים, ומחסלת או שולחת למחנות חינוך-מחדש את כל מי שנחשד בדיכאון. על האימפריה הזאת מאיים צבא המורדים של הלל בן שחר וגם כוח חדש - הלווייתן - שעלול להגיח מתוך המים שבין העולמות. אל העולם הזה מושלכת משפחתו של מדען תרופות-הנפש הישראלי, עמנואל מרגוליס רב המוניטין. המדען עצמו מותקף על ידי גורמים מהיקום של בבל, המבקשים לגנוב ממנו את התרופה המרפאת כל דיכאון.

בתו בת ה-15 של מרגוליס, אלה, מצטרפת לצבא המורדים של הלל בן שחר. נבואה עתיקה אומרת שאשה תמיט אסון על הלל ולכן אין מרשים לו לראות נשים. לכן אלה מתחזה לגבר, ונהפכת לחברו הקרוב של הלל הכריזמטי. בספר השני יוצאת אלה לחפש את התגבורת שתציל את צבאו. עוד לפני כן היא מבקשת משדה ידידותית להכין לה שיקוי שיהפוך אותה לגבר. לא שהיא תשתה בסוף את השיקוי, אבל שינוי מין והזכות לבחור מין הם טאבו אפילו בז'אנר הפנטסיה. גם האפשרות הזאת היא אירוע חריג שאין לזלזל בו.

יונתן לומד בבבל להפריד אנשים מצלליהם וכך לשחררם מדיכאונם. הוא מתאהב ביורשת העצר הקיסרית, נינו. בספר השני הוא מגלה שהתמכר לצריכת צללים, שאינו יכול בלי מנת הצללים היומית שלו ושליכולת שלו יש צדדים אפלים מאוד. בסוף הוא מוצא את עצמו על נושאת המטוסים של גדול אויביו, אחאב גוטנברג, בן היקום של ביזנטיון. מה הקשר בין המרגוליסים לבבל? כמקובל במקרים כאלה יש נבואה קדומה שחוזה הכל: "שני בני כלאיים דם אדם/ כישוף גדול יידע אותם/ תהום תעפיל, הילל ימוט/ לעד האפלה תשלוט".

ולמרות הרוע הגדול, אין פה מלחמת בני האור בבני החושך, כמקובל בספרי הפנטסיה. לא שאין איום על היקום ואפילו על כמה יקומים, אלא שעד עכשיו, בסופם של שני פרקים מהטרילוגיה, בעצם לא ברור מי נגד מי, ומה תפקיד התהום שבין העולמות בכל הסיפור. גם לא לגמרי ברור מה הסכנה המרחפת על שני היקומים.

מה שכן ברור לקוראים הוא את מי הם אוהדים ואת מי לא, אבל היות שאין להם מושג על הכוחות שבשמם הם פועלים, הרי שככל הידוע יכול להיות שנסראדור, הכוהן האפל, בכלל פועל בשם כוחות הטוב. אלה אמנם מגייסת כנופיית בריונים שפורצת למשרד עו"ד מרמלשטיין, פרקליטו של הלווייתן, ומגלה שם מצבור חוזים עתיקי יומין שבהם אנשים מורישים את החלק האלוהי שבנשמתם לשטן. אבל מי פה השטן, לעזאזל?

אם יש שטן אחד שאנו בכל זאת יודעים עליו בספרים של ינאי הריהו רפואת הנפש. "הלווייתן מבבל" הוא סיפורה של נסיכה שנאבקת פרק שלם לא לקחת גלולה, שנשדדה מכדור הארץ ומטרתה לשפר את מצב רוחה ולנתקה מרגשותיה. האם הספר כולו אינו אלא מניפסט נגד תרופות משנות אישיות כמו פרוזק וריטלין? בספר השני מתארת ינאי את מחנות החינוך-מחדש נגד דיכאון, מעין גרסה בבלית לבתי חולים לחולי נפש. שם מחברים אנשים למכשיר שמכאיב להם אם אינם מחייכים, ומכריחים אותם לאכול ממתקים. מי שבכל זאת מעז להיות עצוב, מושלך לתהום השואבת את הנשמות. את ההשקפה העוינת את רפואת הנפש מבטא היטב גם השד פזוזו, חברו של יונתן, שפונה אל הירח: "ירח, אתה שומע אותי שם למעלה? כל אחד זקוק למישהו שיאזין לו. יונתן אומר שבעולם שלו אנשים משלמים כסף לאנשים אחרים כדי שיקשיבו להם. איזה רעיון מגוחך!"

אבל כשם שספרי נרניה הם סדרה נהדרת למרות שהם בעצם מניפסט נוצרי מיסיונרי, כך אפשר בהחלט לקרוא בכיף את ספרי "הלווייתן מבבל" ולחשוב שתרופות פסיכיאטריות או אפילו פסיכואנליזה יכולות לעזור להמון אנשים. בכלל, מבחינה מסוימת אפשר לראות ביקומים המקבילים של בבל גרסה מזרח-תיכונית ליקומים המקבילים של נרניה. רק שבאלה של בבל נחסך מהקוראים הצורך המעיק-משהו בגאולה באמצעות האריה, שהוא גרסת נרניה לישו.

שיטת הסמוך

מבחינת הקוראים הישראלים יש משהו מאוד מרענן בגיחות שמבצעים גיבוריה של ינאי - כולל השד המסריח בעל ארבע הכנפיים, פזוזו - לתל אביב. ב"לווייתן מבבל" יש הרבה קסם פטריוטי: בתמונה אחת רודף מדען רכוב על אופנוע אחרי יונתן, פזוזו ואמו של יונתן, שזה עתה חולצה מתוך מבחנת ענק, הישר לתוך קניון עזריאלי ותחנת רכבת השלום. ב"מים שבין העולמות" מוצאת המשפחה מקלט מרודפיה בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. פזוזו עובד שם כטבח ומתחפש לעובד זר. מתברר שאף אחד לא מתרגש מעובד זר עם כנפיים.

דווקא מכיוון שהספרים של ינאי הם הנאה גדולה, נטייתה להסתמך על צירופי מקרים די מאכזבת. בשני ספרי "הלווייתן מבבל" דלתות מרבות להיפתח בדיוק ברגע שהגיבורים הנמלטים מגיעים למבוי סתום. אסור שזה יקרה. מבחינת הקוראים - כאילו רימו אותם במשחק קובייה. האירוע המרכזי והמסיים של "המים שבין העולמות" מבוסס כולו על מכתב בבקבוק שנזרק בצד אחד של העולם והגיע ליעדו בצדו השני, ועל זה לא נותר אלא לומר: נו, באמת. לשם השוואה, כדאי לזכור איזו הכנה עורך טולקין לקורא לפני שהוא מחזיר את הקוסם גנדלף אל החיים. ינאי לעומת זאת פועלת בשיטת ה"סמוך". להגנתה אפשר אולי להגיד שגם היקום שאנחנו חיים בו נברא כנראה באותה שיטה. אבל מעולמות בדויים מצפים ליותר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ