בקצרה: "ואצלב ולנה" מאת היילי טאנר, "מבול של סודות" מאת ג'ון לסקואה, "סוף החופש" מאת ג'ויס מיינארד

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלית קרפ

ואצלב ולנה

היילי טאנר. מאנגלית: דפנה לוי. מודן, 260 עמ', 88 שקלים

ואצלב ולנה בני העשר הם ילדי מהגרים. ואצלב הוא בנם של אולג ושל ראסיה, שאהבתה אליו, כמו שהיא חוזרת ומזכירה לו, גדולה כמו האוקיינוס ששמה בינה לבין אמה כדי להעניק לו חיים טובים יותר באמריקה. ללנה אין לה הורים. עד לאחרונה גרה אצל איזה סבתא, אבל מאז שהזקנה מתה היא גרה אצל דודתה, שמתפרנסת מחשפנות ואולי גם מזנות. ואצלב אוהב את לנה ושניהם מתאמנים בעשיית קסמים לקראת היום שבו יהפוך לקוסם מפורסם ולנה לעוזרתו היפהפייה. אבל יום אחד, אחרי שלא באה לבית הספר, הולכת ראסיה לביתה של לנה לראות מה קרה לה, ובעקבות הביקור הזה היא נעלמת מחייו לשנים ארוכות כי אמילי, אשה נחמדה וטובה, אימצה אותה. כשהם מוצאים זה את זה שוב, מתבררות להם אמיתות מכאיבות על חייה של לנה, על הוריה ועל מי שהביא אותה לאמריקה. הדמות הכי מקסימה בספר היא דמותה של ראסיה, יהודייה שמנה שאוהבת את הילדים אהבה עזה, מגדלת את ואצלב ומצילה את לנה. הדמויות האחרות, וזה אולי מחולשותיו של ספר ביכורים, פחות מעוצבות, וגם העלילה סובלת מחולשות שמתמצות בהרבה דיבורים ובמעט עלילה. לא נורא, זה ספר יפה גם ככה.

מבול של סודות

ג'ון לסקואה. מאנגלית: קטיה בנוביץ. זמורה-ביתן, 399 עמ', 94 שקלים

דילן ווגלר, המנהל של בית הקפה "ביי בינס וסט" שבבעלותה של מאיה טאונסנד, היה איש גועלי: הוא נהג להכות את אשתו, לסחור במריחואנה בכמויות אדירות וכנראה שגם לסחוט את טאונסנד, אחייניתה העשירה והמפונקת של ראש עיריית סן-פרנסיסקו, שלמדה איתו בקולג' ומעשי הקונדס שבהם היו שותפים הפכו אותה למטרה קלה לסחיטה. וכך, כשהוא נרצח, החקירה מתמקדת בכל האנשים שהיו אולי שמחים במותו, אלא שהיא אינה מעלה דבר. מכיוון שהשוטרים מנהלים חקירה רשלנית בהיעדרו של אייב גליצקי, הבוס שלהם, שעסוק בטיפול בבנו שנפצע בתאונת דרכים, ומכיוון שטאונסנד שטופת רגשות אשם בגלל מעשה שעשתה בעבר, קל מאוד להפנות אליה אצבע מאשימה, ועד מהרה המשטרה עוצרת אותה. טאונסנד משקרת די בקלות ומפילה את עצמה שוב ושוב למלכודות פשוטות. האומנם יצליח עורך הדין דיזמס הרדי, גיבורו הקבוע של ג'ון לסקואה, לחלץ את טאונסנד מהסבך שנקלעה אליו? לסקואה עונה על השאלה הזאת בהמון פרטים, חלקם רלוונטיים וחלקם הגדול בלתי רלוונטיים, כשהוא מערב בסופו של דבר בעלילה גורמים שיובאו אליה מבחוץ. נחמד לאוהבי הז'אנר.

סוף החופש

ג'ויס מיינארד. מאנגלית: יצהר ורדי. מטר, 220 עמ', 88 שקלים

הנרי, בן להורים גרושים, חי עם אמו, אדל, שאיבדה כמה ילדים בזה אחר זה ולכן התערערה נפשה. היא ממעטת לצאת מהבית, מאכילה את בנה בארוחות קפואות ומציפה אותו באינסוף פרטים מיותרים מחייה האינטימיים בהווה ובעבר. כשהם הולכים לקניות, הם פוגשים את פרנק צ'יימברז, אסיר נמלט, שמבקש מהם לתת לו מקלט. אדל נענית לבקשה ובמהלך ששת הימים שהוא שוהה עמם מתפתח בין השניים רומן, והם מחליטים לברוח לקנדה ולהתחיל בחיים חדשים. קצת בגלל הלשנה של אלינור, חברתו של הנרי, וקצת בגלל מכתב פרידה שמניח הנרי בתיבת הדואר של אביו, מתגלה התוכנית למשטרה, צ'יימברז נתפס ונכלא ל-25 שנים נוספות. ג'ויס מיינארד מתאמצת להציג את המצבים השונים כמצבים מורכבים, ולפרוש את גרסותיהם של כל הגיבורים. התוצאה, למרבה הצער, דידקטית ואפולוגטית, ובמקום ליצור אמפתיה כלפי האם המטורללת והאסיר בעל לב הזהב כביכול, היא יוצרת אנטגוניזם של הקורא כלפי האם, המרוכזת בתחילה באבלה ואחר כך ברומן המטורף שהיא מנהלת אל מול עיניו הנדהמות של בנה, בניגוד לכל אינטרס הורי ומתוך סדר יום ביזארי המוכתב על ידי המחברת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ