מסע הצלב האחרון של רינו

"מסע הצלב האחרון של רינו" (ידיעות ספרים) משרטט את דיוקנה המרתק של ארץ-ישראל במאה ה-12 מנקודת מבטו של רינו משאטיון, צלבן צרפתי חסר כל שבא לארץ הקודש בחיפוש אחר תהילה, אהבה ועושר. הוא מוצא אותם, אך שאפתנותו חסרת הגבולות ממיטה חורבן עליו ועל הממלכה הצלבנית כולה

גד שמרון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גד שמרון

הים האדום, קיץ 1183

שני המפרשים שנראו באופק, שהתצפיתן דיווח עליהם אך לפני רגע, לא הפרו את שלוותו של אחמד עבדאללה.

הרוח הצפונית הקבועה, האופיינית לעונה, ניפחה ביעילות את מפרש הבד המשולש של "סמירה 2" ודחפה בקלילות את ספינת המשא הקטנה. חרטומה החד פילח את המים השקטים.

צריך לתקן את המפרש, הוא לא יעמוד בעוד סופה כמו בבאב אל-מנדב, בכניסה לים האדום, ציין אחמד לעצמו, ידו הימנית ממוללת את מחרוזת התפילה המלווה אותו כבר שנים. שלושים ושלושה חרוזי הענבר הקטנים שלה, כמניין שמותיו וכינוייו של הנביא מוחמד, היו חלקים ומשויפים מרוב שימוש.

עוד שש שעות, קצת אחרי תפילת הערב, נראה את הצוק שבכניסה לנמל ג'דה, שערן של הערים הקדושות מכה ומדינה, הרהר אגב גירוד "הסמל המסחרי" שלו, צלקת ארוכה שנמתחה לאורכה של לחיו השמאלית. הוא מתח את איבריו בשמחה על המחצלת, נהנה מהקרירות היחסית ששררה בחלקו המוצל של הסיפון.

מהמקום שבו רבץ, על הבמה המוגבהת, סמוך למוט ההיגוי של ספינתו, עקב אחמד אחרי אנשי הצוות שלו. הם ביצעו את עבודתם בתנועות אטיות, התנהגות שבמצבים אחרים היתה, אולי, גורמת לו להפגין קצת יותר כושר מנהיגות, וגם את שליטתו מעוררת הכבוד במבחר קללות ימאים.

אלא שהפעם הוא שתק. הוא הבין שההתנהגות הזו של מלחיו היא הגיונית, ונועדה לחסוך בתנועות מיותרות, צורכות אנרגיה, בחום הקשה.

במקום להסתבך בחלוקת פקודות לא הגיוניות העדיף אחמד לפנטז על הארוחה הדשנה שממתינה לו בחאן של עיר המסחר השוקקת ג'דה. כמובן, לא לפני שיתפלל לאללה ויודה על ההפלגה המוצלחת. רוק החל להצטבר בפיו מעצם המחשבה. בשיפולי בטנו חש בהתקשות קטנה ונעימה בעת שמסלול מחשבותיו הביאו להרהר באפשרות לפקוד לביקור קצר ומהנה את בית האהבה הקטן שבפאתי הנמל. אחמד נמנה עם הלקוחות המתמידים של המקום, ששכן בבניין צנוע, בן שתי קומות בסך הכול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ