"אני רוצה תמיד עיניים כדי לראות"

בימים אלה ראה אור בהוצאת "מודן" ספרו של המוסיקולוג ד"ר נתן שחר על תולדות הזמר העברי, "שיר שיר עלה-נא". שחר החל את דרכו כמנצח מקהלות וחבורות זמר וכמלחין, והיה מנהל מוסיקלי של תוכניות רדיו וטלוויזיה. הוא לימד שנים רבות את תולדות הזמר העברי במכללת בית ברל ובאוניברסיטת בן גוריון

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

איזה שיר עברי אהוב עליך ביותר?

אני אוהב שירים רבים מתקופות שונות. אני אוהב במיוחד את השירים שבהם השלם גדול מסך מרכיביו, שבהם הסינרגיה בין הלחן והמלים נותנת יותר מלחן ועוד מלים. למשל, השיר "הליכה לקיסריה" (אלי אלי), עם המלים של חנה סנש והלחן של דוד זהבי.

עם איזה מלחין עברי היית יוצא לבלות ערב בבית קפה?

הייתי שמח לבלות ערב בחברתו של משה וילנסקי, שנפטר לפני עשר שנים. וילנסקי היה מלחין מצוין ורבגוני בצורה יוצאת דופן, שגם ידע לתזמר לכל הרכב שהוא. הייתי שמח לשוחח אתו על התפתחותו של הזמר העברי, שללא ספק היה לו חלק נכבד בעיצובו.

ספרך מחלק את הזמר העברי לתקופות; מהי בעיניך התקופה המרתקת ביותר?

כל תקופה מעניינת, אבל התקופה הרביעית, שני העשורים הראשונים של המדינה, מרתקת אותי במיוחד. בתקופה זו הזמר העברי נע מסגנון לסגנון, מהשפעה להשפעה, כשהוא כאילו מחפש זהות אך למעשה מעשיר את עצמו לקראת התקופות הבאות. במהלך התקופה הזאת חוברו אלפי שירים במגוון סגנונות, לרבות סגנונות הים התיכון, הפופ והרוק.

מי הם בעיניך היוצרים העבריים המעניינים ביותר הפועלים כיום?

בין היוצרים הוותיקים, נורית הירש שבולטת עם כושר המצאה חריג, ונחום היימן עם שיריו היפים; כמו כן מעניינים אותי במיוחד שלום חנוך, יוני רכטר, שלמה גרוניך וצביקה פיק, שכל אחד מהם טבע את חותמו ואת סגנונו הייחודי על הזמר העברי. בין הצעירים יותר: קובי אוז, ערן צור ואהוד בנאי.

מהו בעיניך השיר הישראלי העכשווי היפה או המעניין ביותר?

בסרט "שלוש אמהות" (של דינה צבי ריקליס) מופיעה מירי מסיקה עם השיר "ברכת המלך" (מלים של מאיר גולדברג וסולימן ג'ובראן ולחן של שמוליק נויפלד). בשיר יש שילוב נפלא של מזרח ומערב, גם בטקסט וגם בלחן. אני מאוד אוהב את האופטימיות המובעת בשיר הזה וכן את העיבוד והביצוע.

למי מוקדש ספרך?

הספר מוקדש לרעייתי נורית, שהשבוע אנו חוגגים 46 שנות נישואים. אני לא חושב שצריך להסביר מעבר לזה.

ממי היית מבקש לקרוא את הספר?

כל חובב זמר עברי ימצא בספר עניין רב, אבל הייתי שמח אילו האנשים המנהלים את המדינה, וגם אלה שרוצים לעשות זאת, היו מציצים בספר וקוראים בו מעט. הספר יכול לספק להם זווית נוספת לשאלות 'למה אנחנו כאן ומה אנחנו מנסים לעשות פה'.

מי אתה מצטער שלא יוכל לקרוא את הספר?

אני מאוד מצטער שהורי, שרה ויהושע שחר, והורי אשתי, טובה וחיים דינר, שאינם בין החיים, לא יקראו את הספר. הם עלו לארץ בשנות העשרים מתוך אידיאולוגיה ציונית צרופה ובזכותם אנחנו מה שהננו. מבחינה מקצועית, אני מצטער שהמוסיקולוג והמלחין אברהם צבי אידלסון, שנפטר ב-1938, לא יקרא את הספר. אידלסון היה חוקר המוסיקה העברית הראשון בארץ-ישראל ולדעתי הגדול מכולם. ספריו משמשים אותי עד היום.

לו היית מחבר היום פזמון על חייך שלך, מה היה בו הבית הראשון?

המשורר נתן זך, בשירו "אני רוצה תמיד עיניים", כותב: "אני רוצה תמיד עיניים כדי לראות/ את יפי העולם ולהלל את היופי/ המופלא הזה". אני לא מכיר לחן לשיר היפה הזה, אבל הוא מבטא את מה שאני מרגיש.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ