צבי ינאי, תל אביב

אלכס ליבק
ורד לי
צילום:
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלכס ליבק
ורד לי
צילום:

מספר ספרים משוער: 3,000

ז'אנרים בולטים: מדעי הטבע, פיסיקה, קוסמולוגיה, ביולוגיה, מוח, אבולוציה, אנתרופולוגיה פיסית ותרבותית, סוציוביולוגיה, היסטוריה, פילוסופיה כללית, פילוסופיה של המדע, ספרות יפה ומחזות

שפות: אנגלית, עברית, צרפתית, איטלקית

שיטת סידור: לפי קטגוריות

מדיניות השאלה: כמה שפחות

* הספר הוותיק בספרייה: "הלב" של אדמונדו דה אמיצ'יס, באיטלקית. זה הספר היחיד ש"עלה" אתי בגיל עשר מאיטליה.

* הסופר הנפוץ ביותר בספרייה: הפיסיקאי פול דיוויס והסופר ויליאם פוקנר.

* רכישות אחרונות לספרייה: "יונה ונער" של מאיר שלו (ספר מקסים שמצליח לאפיין את גיבוריו במשפטים ספורים, ולפעמים די לו במשפט אחד); "כמעט כמו לוויתן" של סטיב ג'ונס (ספר חובה למבקר הספרות והשירה מנחם בן, המבסס את אמונתו בבריאה האלוהית של הטבע על טענות מגוחכות שנטענו בשנת 1750 וממשיך לכלות את זעמו באבולוציה הדארווינית באמצעות טיעונים ששימשו את הכומר ויליאם פיילי בשנת 1802); "עיונים מיימונים" של אביעזר רביצקי (ספר עיון מעניין שמסקרן במיוחד לבחון דרכו עד כמה תפיסת המדע של הרמב"ם רלוונטית למדע המודרני).

* הספר הראשון שרכשת: מערבון יד שנייה באנגלית, לצורך לימוד עצמי של השפה בעזרת מילון.

* הספר היקר ביותר שרכשת: מחירו הגבוה של ספר היה מאז ומתמיד מכשול לקנייתו.

* הספר האהוב בספרייה: "הערים הסמויות מעין" מאת איטאלו קלווינו.

לאיזה ספר אתה חוזר הכי הרבה פעמים: "חיים נפלאים" של סטיבן ג'יי גולד; "הערים הסמויות מעין" של קלווינו.

* היוצר האהוב עליך בספרייה: פרימו לוי. ב"זמן שאול" נכנס אדם זר לחנות הבדים הקטנה של ג'וזפה ומבשר לו שדינו נגזר למות במועד כלשהו בעתיד, וכי "מעתה זמנו הוא זמן שאול". בפברואר 1944 נשלח לוי לאושוויץ. מאותו רגע התחיל הזמן השאול לתקתק בשעונו. מה לעשות בזמן שאול, זוהי אולי השאלה החשובה ביותר בחיים: האם למצות אותם עד תום או להמשיך במכירת בדים עד לביקורו השני והאחרון של השליח. פרימו לוי עמד בפני ברירה שונה: לנהוג על פי החוק השורר בתחתית הבור של אושוויץ ("אכול את הלחם שלך ואם אתה יכול גם את זה של שכנך") או לאמץ את משנתו של ויקטור פרנקל ולנסות למצוא גם במקום מפלצתי זה משמעות, כי אם אין משמעות אין גם טעם להצלה. הזמן השאול של פרימו לוי תם באפריל 1987. הוא מצא את מותו בנפילה בפיר של מעלית ביתו בטורינו. גם אם לא הפיל את עצמו, את משמעות חייו באושוויץ הוא לא מצא.

* הספר המצחיק ביותר בספרייה: "ציד הסנארק" של לואיס קרול.

* הספר שקירב אותך לתחום עיסוקך: ספרו הדק של ישעיהו ליבוביץ, "יסודות הבעיה הפסיכופיסית".

* השורה האהובה עליך ביותר בספרים שבספרייה: פסקל: "האדם הוא קנה סוף שכל אבן קטנה עלולה לרוצץ את ראשו, אך קנה סוף חושב, ובתור שכזה הוא מכיר את האבן המרוצצת אותו אשר אינה יכולה להכיר את עצמה". קרל סגאן: "אינני רוצה להאמין, אני רוצה לדעת". סמואל בקט, "מחכים לגודו": "לידתנו היא בפיסוק רגליים מעל לקבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ